מצילים את שדרת הדקלים המיתולוגית

מצילים את שדרת הדקלים המיתולוגית

עיריית ראשון לציון יוזמת עבודות גינון ותשתית נרחבות שבמהלכן ייעקרו עשרות דקלים קנריים שחרק חדקונית הדקל גרם למותם *  במקומם יינטעו כבר בחודשים הקרובים דקלי תמר שנמצאו כעמידים יותר * עלות הפרויקט המורכב נאמדת בכמיליון וחצי ש"ח * ראש העירייה: "גן המושבה הוא אחד מסמלי העיר ואנו מחויבים לשמור עליו למען הדורות הבאים"

עיריית ראשון לציון החלה במבצע מורכב ורחב היקף שעיקרו שדרוג ושמור שדרת הדקלים ההיסטורית והמפורסמת ביותר בישראל. במהלך העבודות שיארכו מספר חודשים, ייעקרו בין 120-160 עצים שחרק חדקונית הדקל גרם למותם, ובמקום יבוצעו עבודות תשתית מקיפות שיאפשרו נטיעתם של מספר דומה של דקלי תמר. עלות הפרויקט נאמדת בכמיליון וחצי ₪.

חדקונית הדקל הוא חרק שהגיע מהמזרח הרחוק, פשט ברחבי הארץ ומאיים על עצי התמר בערים רבות בישראל. החרק מטיל את ביציו בתוך עצי התמר, וזחליו אוכלים אותם מבפנים. החרק יכול לעוף עד 20 קילומטרים ביום, כאשר בכל פעם הוא מחפש עצים חלשים, פגועים ופצועים. בדרך כלל החרק נשאר בעץ עד אשר הוא ממית אותו ואז הוא ממשיך הלאה. בעקבות תקיפת החרק בגן המושבה, הוחלט בשעתו באגף אחזקת הגינון לבצע טיפולים ביולוגיים ולגזום את ראשם של העצים, אבל הטיפולים לא הצליחו להציל עשרות עצים.

שדרות הדקלים הקנריים שבגן המושבה ניטעו לפני 126 שנים והן אחד מהאתרים ההיסטוריים החשובים ביותר בראשון-לציון. השדרות ניטעו בשנת 1890 על ידי שני הגננים העבריים הראשונים במושבה, מיכל פוחצ'בסקי וגרשון הורביץ. לילות כימים טיפחו הגננים את שתילי הדקלים הרכים שאותם גידלו מן הזרעים שהביא הברון רוטשילד ודאגו לחממם בחורף מחשש כי לא ייקלטו באדמת הארץ.

הדקלים גילו כושר הסתגלות יוצא דופן, התחזקו וצמחו לתפארת כל רואיהם והיו לאתר מפתח בלב פרדס המושבה שהפך לימים לגן המושבה. בשנות חייהם הארוכות הצלו הדקלים על שיירות העגלות שהובילו ענבים אל היקב, בצל כפותיהם נערכו קבלות פנים לאישים חשובים ובתוכם, הרצל, רוטשילד, צ'רצ'יל, בלפור ועוד גדולי עם ועולם אשר הגיעו לבקר במושבה ולחזות בפלא הציוני המתגשם לנגד עיניהם.

בחיי היום יום של המושבה היו השדרות מפלט לזוגות אוהבים לאור הירח, מקום משחק לילדים שהשתעשעו בצלן ומקום מנוחה לזקנים שישבו בצל העצים.

ראש העירייה, דב צור: "שדרת הדקלים היא חלק מתמונות הילדות שלי ובמידה רבה היא הייתה חלק מגן המשחקים היחיד בסביבת מגוריי. זה הנוף הראשון שאני רואה בבוקר ויהיה לי קשה להסתדר בלעדיו. בשבילי זה כמו לחתוך אצבע. גן המושבה הוא אחד מסמלי העיר וככזה אנו מחויבים לשמור עליו למען הדורות הבאים".

יניב אוחנה, מ"מ דוברת עיריית ראשון לציון

1 בפברואר 2016