"המצוינים שבמצטיינים"

"המצוינים שבמצטיינים"
מתוך מאה מתנדבים מומלצים שפועלים בראשון לציון, נבחרו 12 מתנדבים וגופים שהצטיינו השנה * בראשון לציון רשומים למעלה מעשרת אלפים מתנדבים

 כמדי שנה מתמלא היכל התרבות בראשון לציון עד אפס מקום וכולם נרגשים לקראת בחירת המתנדבים והגופים המצטיינים. משנה לשנה מתקשה הועדה החיצונית בבחירת המצטיינים וזאת לאור היקף המתנדבים העצום בעיר. נכון להיום רשומים בראשון לציון למעלה מעשרת אלפים מתנדבים, מתוכם הומלצו לפרס כמאה מתנדבים וגופים.

בין חברי הועדה נמנים עו"ד קובי גינדי, ד"ר יגאל הלפרין, לשעבר סגן מנהל ביהח אסף הרופא, ד"ר גלית- מנהלת תחום ההתנדבות במשרד הרווחה בירושלים, יו"ר פרלמנט הנוער- אסיף מרציאנו, רחל שיבר- נציגת מינהל החינוך,  רחל בטיטו מנהלת האגף פעולות חברתיות ופנינה שריג, רכזת ההתנדבות.

"קשה מאוד לבחור מצוינים מתוך מצטיינים" אמר ראש העירייה, דב צור בטקס כשהעניק יחד עם סגן ראש העירייה, מוטי עג'מי ומנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, את מגן ההוקרה ל-12 המתנדבים והגופים הזוכים:

מתנדבי תחום שירות ויעוץ לקשיש בביטוח לאומי, מתנדבי שמגלוצ- מתנדבי גישור אתיופים, סיירת הורים מקרית גנים, מתנדבי ידיד לחינוך, מתנדבי אור ירוק, פאר טום- לשעבר יו"ר פרלמנט הנוער, אורטל רוקח מתנדבת בניצני ראשון, דני לרר - מתנדב בפתחון לב, משה קדם -מתנדב בעמותת אנוש, מיקולינסר טרזה- מתנדבת מטעם ארגון ויצ"ו ובית חולים אסף הרופא, לאה עתרי - מתנדבת בעמותת אור חדש בשיכון המזרח ווסרמן חנה- מתנדבת ביד שרה.

(רקע קצר על כל אחד מהמתנדבים בתחתית ההודעה)

ראש העירייה, דב צור, הוסיף: "כעיר שהוקמה על ידי מתנדבים שיצאו חלוץ לפני העם היהודי, אני גאה שאנחנו ממשיכים את המסורת הנפלאה הזאת וכל אחד מאיתנו תורם בדרך שלו, מהמקום שלו ובאהבה. עיריית ראשון לציון תמשיך לעודד את רוח ההתנדבות בבתי הספר, בתנועות ומרכזי הנוער, בשכונות ובכלל בקהילה שלנו שמגלה מעורבות חברתית וערבות הדדית יוצאת דופן".

ואלה מקבלי מגן המתנדב לשנת 2013

מועדון אור ירוק בראשון לציון

המועדון הוקם ביוזמת "אור ירוק", החברה למתנס"ם ותנועת של"מ ופועל זו השנה הרביעית בעיר.
המועדון מונה כ - 50 מתנדבים, המבצעים פעילויות שונות לקידום ולהפצת הזהירות בדרכים. בין הפעילויות המבורכות אנו מוצאים את פרויקט "סע לשלום", המשלב מתנדבים והורים במטרה לדאוג לירידת הילדים מן ההסעות ומן המדרכות בצורה בטוחה ליד בית הספר.
חברי המועדון מבצעים מיזמים שונים לחלוקת חומר הסברה ומתן שי לתושבים, עוסקים באיתור מפגעי בטיחות בצירי התנועה  ומסייעים במעברי החצייה בימי שישי.
המועדון יצר שיתופי פעולה עם איגוד מורי הנהיגה בעיר לצורך הטמעת נושא הליווי של נהג חדש כמו-כן מתקיימים קשרים עם אגודת הסטודנטים וארגון צוות לצורך חלוקת חומרי הסברה בנושא נהיגה בטוחה ועוד.
חברי המועדון מעבירים הדרכות במועדוני קשישים לגבי הליכה בטוחה, איתור סכנות ומניעתן.

אורטל רוקח – ניצני ראשון
אורטל בת 18, בוגרת תיכון עמית, תלמידת כיתת מופת. מתנדבת משנת 2007 - מגיל צעיר מאוד,  בעמותת "ניצני ראשון".
היא החלה את פעילותה במועדונית והשקיעה מזמנה למען הילדים הצעירים. עם השנים - כשהתבגרה - הצטרפה אורטל גם לפעילויות החוץ והשתלבה בכל הטיולים וקייטנות הקיץ, שבהם השתתפו הילדים הנכים ללא ליווי הוריהם, ונעזרו בסיוע של מתנדבים ותלמידים.
אורטל מסייעת לילדים בהכנת שיעורי בית, עוזרת ותומכת בהם בחוגי ההעשרה במועדונית, ועושה למענם בכל הדרוש ובכל צורך העולה בשטח. את כל אלה היא מגישה להם בשמחת חיים רבה,  באהבה ומתוך גישה של אחריות כלפיהם. בהיותה תלמידה בכתה ט' השתלבה בלהקת המחול של "ניצני ראשון", וגם כיום, אחרי סיום התיכון ורגע לפני הגיוס, היא ממשיכה להגיע ל"ניצני ראשון" ולהתנדב כדי לסייע בטיפול בילדים.
בנוסף אורטל ייצגה את העמותה במהלך 3 השנים האחרונות באליפות ישראל באירופה על גלגיליות.

חנה וסרמן – "יד שרה"
חנה מתנדבת מזה 21 שנים בארגון "יד שרה". בשנת 1991 החלה את התנדבותה בתחום השאלת ציוד רפואי שיקומי, ומשנת 2005 משמשת כסגנית מנהל ואחראית בין השאר על ניהול סניף להשאלת ציוד שיקומי רפואי.
במסגרת תפקידה חנה מנהלת ומפעילה 115 מתנדבים המעניקים שירות לעשרות אלפי פונים במהלך השנה. היא אחראית על איוש המשמרות  - 57 שעות שבועיות, שישה ימים בשבוע.
באישיותה היא מגלמת דמות מאירת פנים, הדואגת לסניף ולמתנדבים. היחס הנפלא שלה כלפיהם וההשקעה העצומה בטיפוח הצוות הינם לשם דבר. עם אוזן כרויה ולב פתוח היא משתדלת לסייע  באופן אישי לכל פונה.
חנה היא מנהיגה באופיה וסוחפת אחריה מתנדבים רבים.

טום פאר – פרלמנט בנוער
טום בן 16, תלמיד  כיתה יא' בתיכון מקיף "המעיין" בראשון לציון. בשנים 2011 – 2013 פעל  במסגרת פרלמנט הנוער – מועצת התלמידים העירונית בראשון לציון. הוא ידוע כנער בעל רמת  נתינה גבוהה מאוד, הן במסגרת הפרלמנט והן במסגרת אישית.
במסגרת תפקידו בפרלמנט הנוער בשנת תשע"ג כיהן כיו"ר, ובדרכו המיוחדת והנעימה לצד אסרטיביות הצליח טום להיות קשוב לחברי הקבוצה ולצרכים בקהילה.  הוא הוביל את חברי הפרלמנט לעשייה התנדבותית תוך גילוי יוזמה, כושר ארגון ומתן דוגמה אישית לחבריו לצוות.
בשנת 2012, בתקופת הטילים, יזם העברת אינפורמציה לנוער באמצעות הפייסבוק, עדכן אותם על המתרחש, גייס ורתם בני-נוער להתנדבות ולעזרה במועדוניות ועוד.
ב"יום המעשים הטובים" יזם, עם חבריו, חלוקת פרחים לעובדי ניקיון ושמירה להוקרתם, ורשימת המעשים ארוכה ארוכה.

 "ידיד לחינוך"
קבוצת מתנדבי "ידיד לחינוך"  בראשון לציון החלה פעילותה בשנת 2008 מתוך רצון וצורך לתת מענה לתלמידים מתקשים ולתרום בהעשרת הידע - הן לתלמידים והן לבית הספר.
כל מתנדב תורם מיכולותיו ומכישוריו בתחומי המקצועות השונים הנלמדים ובהתאם לנדרש. היקף הפעילות של "ידיד לחינוך" מרשים ביותר -   כ-96   מתנדבים ב- 16 בתי ספר בעיר;
מתוך ראיה חינוכית כוללנית לגבי חשיבות חיזוקם של הילדים המתקשים בלימודים גם מבחינה חברתית, המתנדבים מדגישים גישה זו גם במהלך עבודתם. ואכן, הניסיון בשטח מוכיח שההתקדמות בלימודים מביאה בעקבותיה גם שיפור בקשרים החברתיים; הילדים צוברים ביטחון עצמי, ומעמדם בקרב חברת הילדים עולה ומתחזק.
מתנדבי ידיד לחינוך מהווים, ללא ספק, נדבך חשוב במתן שירות לילדים, להורים ולמערכת הבית ספרית בכלל.

מתנדבי "מחלקת תחום טיפול ויעוץ לקשיש" של המוסד לביטוח לאומי
הצוות מונה כ - 200 מתנדבים ופועל בעיר כ - 40 שנה, בניהולה של כרמית מרטינז מהביטוח הלאומי. מטרתו העיקרית להעניק שירותים לאוכלוסיה המבוגרת באמצעות מתנדבים גמלאים. הם מתפקדים בתחומים מגוונים: ייעוץ בקבלת קהל בסניף, עריכת ביקורי בית ראשוניים בקרב אוכלוסיות הנמצאות בסיכון וגם בביקורי בית חברתיים קבועים להפגת בדידותם של קשישים המרותקים לבתיהם.
המתנדבים מקבלים קהל של גמלאים וקשישים ומסייעים להם במילוי טפסים, בכתיבת מכתבים ובתרגום לשפות אמהרית ורוסית. 750 גמלאים זוכים לשירות זה מדי חודש. אין ערוך לחשיבותה של עזרה זו המתייחסת לקהל יעד הנתון לעתים קרובות בהרגשה של חוסר אונים.
שיתוף פעולה עם הרשות הביא לביקורי בית אצל ניצולי שואה, דבר שיש בו עידוד רב למי שחוו סבל רב וזוכים להתייחסות ולאוזן קשבת.

לאה  עתרי – "אור חדש"
לאה מתנדבת מזה 20 שנים בעמותת "אור חדש" בראשון לציון.
מדי יום ביומו לאה מגיעה למרכז לחלוקת מצרכים וכלים למשפחות עולים ולנזקקים.
היא ממיינת ומסדרת את הבגדים ואת כלי המטבח, אוספת את התרומות המגיעות מן התושבים  ומכינה אותן למען הזקוקים להן. במהלך 20 שנות התנדבותה לאה תרמה מכוחה וממרצה לטובת המקום והנזקקים, הן בחלוקת המזון והן בחלוקת הבגדים. היא נחשבת לדמות מיוחדת המייצגת  בכבוד את המרכז.
למרות גילה לעולם לא תאחר למשמרתה, גם בימי קיץ לוהטים וגם בימים של סערות חורף. לאה מוכרת לכולם כאישה נעימה ולבבית מאוד, כשהנתינה לטובת הנזקקים עומדת בראש מעייניה.

דני לרר
דני,  מתנדב בעמותת "פתחון לב" 15 שנה - מאז הקמתה, מתוך רצון לסייע לאוכלוסייה נזקקת. דני נרתם לכל פעילות ופרויקט שתרמו לקיומו של הארגון ולקידומו. עזרה לזולת הוא ערך עליון בעיני דני, הוא הכוח המניע אותו, ולמטרה זו הוא משקיע את רוב זמנו.
דני גם מאמץ משפחות נזקקים, ולחלקם דואג  לתשלומי מיסים שונים ולכל עזרה נוספת שהם זקוקים לה. גם בשנה האחרונה, למרות מצבו הבריאותי, הוא ממשיך לגייס תרומות מזון בטלפון, עומד בקשר עם משפחות נזקקות ועוזר להן בכל הנדרש.
דני אינו מפסיק לחייך, הוא אופטימי באישיותו ומעביר את "האנרגיה החיובית" לסובבים אותו - הוא  משמש דוגמה ומופת לגילוי אמפטיה כלפי נזקקים ונחשב לאחד מעמודי התווך של הארגון.

משה קדם - אנוש
משה מתנדב בעמותת "אנוש" - סניף ראשון לציון מזה כ- 12 שנים, והוא עוסק בתפעול ובאחזקה; הוא אחראי לכל התיקונים בסניף וכן בעשר דירות הדיור המוגן שהסניף מפעיל, כשבכל דירה מתגוררים כארבעה דיירים.
משה חולש על קשת רחבה של תיקונים: אינסטלציה, חשמל, תיקוני-צבע וכל דבר שמצריך "התערבות" של בעל ידי זהב.
משה ידוע בסניף בכינויו "הפיה הטובה", כיוון שהוא תמיד מפתיע בבואו ובהיענותו המיידית לכל קריאה לעזרה. אם יש צורך  משה מגיע לתיקונים דחופים גם בשעות הערב המאוחרות או בימי שישי. משה הוא אדם המוכן לוותר על עיסוקיו הפרטיים ונחלץ לעזרתם של הדיירים.
משה הוא דוגמה ומופת לאיש צעיר, אב לשני ילדים בגיל בית-הספר וספורטאי  בזמנו החופשי, שעדיין מוצא תמיד זמן להיענות לכל בקשה שמפנים אליו ויודע לעשות את הדרוש בכל מצב.

קבוצת מתנדבי שמגלוץ'
קבוצת שמגלוץ - כ- 17 מתנדבים, גברים ונשים בני העדה האתיופית - החלה את פעילותה בשנת 2000 . מקור המילה בחבשית, והכוונה לזקני העדה ונכבדיה. באתיופיה  נחשבו לבעלי מעמד מכובד בקרב הקהילה ושימשו בתפקיד חשוב בפתרון בעיות שונות, כמו סכסוכים בין בני זוג, בין הורים לילדים, בין שכנים ועוד. הם תפקדו כמגשרים, כשופטים וכיועצים בכל הנושאים הקשורים לקהילה.
לאור תפקידם החשוב באתיופיה הוחלט על הקמת קבוצה דומה בעירנו, ע"י עובדת סוציאלית רחל יששכר, והיא פועלת בהתנדבות לאחר קבלת הכשרה מתאימה בשיתוף משרד הרווחה,  ג'וינט ישראל ומשרד הקליטה.
צוות השמגלוץ' מטפל בפרט תוך דאגה ושמירה על סודיות של המטופלים ותוך הקפדה על יחס של כבוד והבנה לצרכיהם האישיים.  פעילותם מונעת אלימות ופותרת בעיות שונות בקהילה, והיא משולה להצלת נפשות. שילוב של מסורת רבת-שנים עם אורח החיים המודרני הוכיח את עצמו כמסייע, בונה אמון, מגשר על פערים ומסייע לליכוד ואינטגרציה.

מתנדבי סיירת הורים - קריית גנים
מתנדבי סיירת הורים בקריית גנים פועלים למעלה מ- 4 שנים בשותפות עם הרשות העירונית למלחמה בסמים ובאלכוהול.
המשימות של מתנדבי סיירת ההורים בקרית גנים ענפות ומגוונות
המעורבות של מתנדבי סיירת ההורים בקריית גנים לצד גורמי החינוך מקנה תחושת ביטחון לתושבי השכונה בכלל ולבני הנוער בפרט. השותפות מעצימה את המניעה ומעבירה מסר ברור לילדים שאתם נפגשים בסיורים :"אנחנו כאן כי אכפת לנו".
קבוצת המתנדבים, הפכה לגרעין קהילתי מוביל בשכונת קריית גנים חבריה מתנדבים בבתי הספר בשכונה, מחלקים חבילות מזון לנזקקים לקראת החגים, מחלקים מתנות במחלקות הילדים בבתי חולים, עוסקים במלאכת ההסברה והמניעה באמצעות הצגות והרצאות לכלל התושבים בשכונת קריית גנים.

טרזה מיקולינסר – ויצ"ו
טרזה פעילה במסגרת ארגון ויצ"ו משנת 1976, ותחומי התנדבותה נפרשים על פני תחומים שונים ומגוונים.  בכך היא ממשיכה את התנדבותה בויצ"ו בארגנטינה טרם עלייתה לישראל.
כמו כן תרזה מתנדבת מזה 31 שנים בבית החולים "אסף הרופא". היא מלווה את מחלקת הילדים של בית החולים בימים שמחים ובימים עצובים. מדי יום א' בשבוע היא מגיעה למחלקה במלוא המרץ וממלאת את המשימות המוטלות עליה בפנים קורנות. היא מגישה סיוע לצוות הסיעודי בכל הנדרש תוך יצירת אווירה של סבלנות רבה ונוהגת באדיבות כלפי הרופאים, האחיות, ההורים, וכמובן - הילדים המאושפזים.
בדרכה זו היא מהווה קרן אור במצבי מצוקה תוך מתן דוגמה אישית ומופת לשאר המתנדבים.
משנת 1998 פועלת טרזה במערך המתנדבים של אגף משפחות והנצחה במשרד הבטחון. במסגרת פעילותה היא עורכת ביקורי בית אצל המשפחות השכולות מאתרת צרכים ופועלת לקבלת מענה ע"י המשרד.

 

תמונות  מהארוע :

 

     

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

23 בדצמבר 2013