המרכז הסיעודי מלבן יקלוט מטופלים חדשים

שר הבריאות נכנע לדרישת עיריית ראשון לציון החליט לפתוח את מחדש את שערי ביה"ח הסיעודי מלבן ולקלוט מטופלים חדשים

 מדיניות "ייבוש" בית החולים הגיעה לסיומה * עיריית ראשון לציון כפתה על משרד הבריאות להפעיל באופן מלא את המרכז הגריאטרי ולפתוח מחדש את בית החולים למטופלים חדשים * במקביל ישופצו המחלקות הגריאטריות הקיימות וכן יפתחו מחלקות חדשות במוסד בתחומים בהם קיימת מצוקת מיטות * ראש העירייה, דב צור, בירך על ההחלטה ואמר: "ההתעקשות שלנו השתלמה"

בית החולים הסיעודי מלבן בדרום העיר פותח את שעריו מחדש. לאחר שנים ארוכות בהן הייתה נהוגה מדיניות "ייבוש" בית החולים, כלומר לא הועברו אליו חולים חדשים ובאופן טבעי מספר החולים הצטמצם במשך שנים עד לכדי עשרות חולים בלבד, יקלוט בית החולים מטופלים חדשים. עיריית ראשון לציון כפתה על משרד הבריאות להפעיל באופן מלא את המרכז הגריאטרי והשבוע הודיע השר על החלטתו להחזיר את המרכז הגריאטרי לפעילות ולקלוט מטופלים באופן הדרגתי.

"אנחנו שמחים שמשרד הבריאות התעשת ולאחר שנה וחצי של דיונים של השר ומנכל משרדו החליטו לפתוח את המרכז לקליטת מטופלים" אמר ראש העירייה, דב צור "ההתעקשות שלנו השתלמה. היינו מוכנים לוותר על הרבה מאוד ובלבד שהמקום ימשיך לפעולה בתפוסה מלאה. זה תפקידנו לדאוג לאיכות חייהם של תושבי העיר בכלל והקשישים בפרט".

שטח בית החולים המתפרש על שטח של 52 דונם והוא יכול להכיל למעלה מ-300 מטופלים. המבנים במקום הינם בבעלות עיריית ראשון לציון. המדינה חוכרת את המקום לטובת הפעלתו כמרכז גריאטרי ממשלתי.

בעבר הייתה החלטת ממשלה לסגור את המקום, אולם עיריית ראשון לציון ביקשה להמשיך ולהפעיל אותו. לפני כשלוש שנים, נפגש ראש העירייה, דב צור עם שרת הבריאות דאז יעל גרמן בניסיון לפתור את המשך הפעלת המקום וזאת על רקע חובות של מיליוני שקלים בעבור דמי השכירות, עליהם מוכנה העירייה לוותר בתנאי שיהיה מקום ראוי לקשישי העיר.

בסוף שנת 2013, דיווח משרד הבריאות למשרד מבקר המדינה כי שרת הבריאות דאז, יעל גרמן, החליטה להפעיל את המרכז, והחל מינואר 2014 יופנו אליו מאושפזים ויושקעו באופן מיָדי 200,000 ש"ח בשיפוץ תשתיות הקיימות במקום. חילופי הממשל, כשנה לאחר מכן, גרמו לתוכנית לא לצאת אל הפועל בסופו של דבר.

עתה כאמור, החליט שר הבריאות יעקב ליצמן לממש את אותה החלטה ו"להחיות" מחדש את המרכז. התכנית כוללת שיפוץ המחלקות הגריאטריות הקיימות. בנוסף לכך, הוחלט על פתיחה של מחלקות חדשות במוסד בתחומים בהם קיימת מצוקת מיטות: מחלקה לחולים סיעודיים מורכבים, מחלקה לחולים מונשמים כרוניים וגריאטריה תת אקוטית. 

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר: "המרכז הגריאטרי בראשל"צ מטפל בקשישים וניצולי שואה ואנו מחויבים לדאוג לקיומם ולרווחתם. אימצתי את התכנית המקצועית לפיתוח המרכז תוך קליטת מטופלים חדשים והקמת מחלקות נוספות. זהו צדק היסטורי שאנו עושים עם האוכלוסייה הזו מתוך כבוד לקשישים מעוטי יכולת וניצולי השואה".

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 בינואר 2017