התכנית למרכז העסקים הגדול ביותר בארץ אושרה להפקדה במחוזית

התכנית למרכז העסקים
 

הועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה להפקיד בתנאים את תכנית מתחם האלף של עיריית ראשון לציון הכוללת 1.7 מיליון מ"ר לעסקים ו-4,900 יחידות דיור

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז אישרה  להפקיד בתנאים את תכנית מתחם האלף של עיריית ראשון לציון. מתחם האלף הינו שטח של אלף דונם (דיונות חול) במערב העיר ממערב לנתיבי איילון, דרומית לשדרות רחבעם זאבי (המשך שדרות משה דיין).

המתחם האמור מהווה את עתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח העיר, הנהנה מיתרון מיקום מובהק בהיותו סמוך לתחנת רכבת משה דיין על קו תל אביב אשדוד, קווי רכבת קלה עתידיים, נגישות לכבישים ארציים (20 ו – 431 המגיע ישירות למתחם), בסמיכות לשני צירי הרוחב העיקריים של ראשון לציון – שדרות משה דיין / רחבעם זאבי ושדרות רבין, וכן בשל קרבתו לחוף הים.

התכנית, שנערכה על ידי משרד יעד אדריכלים ומתכנני ערים ונוף בע"מ, בניצוחם של מהנדס העיר אדריכל אלי יהלום וצוותו, מציעה לראשונה בישראל רובע ייחודי הכולל עקרונות לתיכנון בר קיימא.

התכנית כוללת 1.7 מיליון מ"ר לעסקים ומסחר מקומי – מרכז העסקים הגדול ביותר במדינה - ו-4,900 יחידות דיור, כאשר מתוכן 2,500 יחידות דיור רגילות, 1,000 יחידות דיור קטנות, 600 יחידות לדיור מוגן ו-800 יחידות דיור לסטודנטים.

התכנית שאושרה מציעה מתחם תעסוקה משולב במגורים בשטח של כ- 1,000 דונם, המשלב בין תעשיה עתירת ידע (היי–טק), משרדים, עסקים, מסעדות, מוסדות מחקר ומוסדות חינוך יעודי, מתחמי פנאי ומגורים משולבים. במתחם יוקמו גם מרכז קונגרסים ומלון. בלב המתחם יוקם פארק מרכזי לרווחת המועסקים והדיירים.

המטרה בעירוב השימושים היא לקיים מתחם חי כל שעות היממה. כמו כן, נבדקת האפשרות להקים ״רכבת״ עילית חשמלית נקיה מהירה ושקטה (skytran) שתאפשר חיבור כל מתחמי התעסוקה והמגורים לתחנת הרכבת.

מחצית מהמתחם הינו בבעלות פרטית של עיריית ראשון לציון ומחציתו השנייה הינה בבעלות בעלים פרטיים. בעת התכנון הקפידו המתכננים כי האזור המיועד למגורים ימוקם על הקרקע בבעלות הבעלים הפרטיים והאזור המיועד לעסקים ימוקם על קרקע בבעלות העירייה.  

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "אישור התכנית הוא בשורה גדולה לעיר ראשון לציון. ראשון לציון בדרכה להפוך למרכז העסקים של ישראל – הסיטי החדש. מתחם האלף יהיה מתחם העסקים של העתיד. אנו שוקדים כיום על תכנון של פארק עסקים מתקדם, חדשני וייחודי שיהווה אלטרנטיבה נגישה ואטרקטיבית לחברות ותאגידים מהגדולים במשק".

 צור הודה לצוותי התכנון, בראשות מהנדס העיר אדריכל אלי יהלום, אשר עמלו על התכנית בחמש השנים האחרונות וכן לוועדה המחוזית על שיתוף הפעולה בקידום התכנית.

 מהנדס העיר אלי יהלום, אומר כי מדובר בפריצת דרך משמעותית ביותר  – שכן מדובר בתכנית החשובה ביותר לעיר  ומעריך כי תוך מספר חודשים ישלימו את התנאים אותם דורשת הוועדה המחוזית והתכנית תופקד, "אנו שואפים שתוך שנה התכנית תקבל תוקף ונוכל להתחיל הבניה בעוד פחות משנתיים". 

 הדמיות באדיבות עיריית ראשון לציון

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון


6 ביולי 2014