מרכז קהילתי ע"ש חבר המועצה וסגן ראשי הערים לשעבר

יקיר העיר לשעבר מרדכי מזרחי שימש כחבר מועצה וסגן ראשי ערים במשך 25 שנים * הוא פעל רבות בתחום התשתיות,  בתי ספר, מועדונים ושירותים קהילתיים * העירייה חיזקה ושיפצה את המבנה לשימוש הנוער והגמלאים בשכונה *  בתו, חגית גולן: "הוא אף פעם לא שכח מאיין הוא בא"

 בני משפחה, חברים ותושבי העיר חלקו כבוד למרדכי מזרחי ז"ל, חבר המועצה וסגן ראשי ערים לשעבר שנפטר לפני כשנה, בטקס חנוכת המרכז הקהילתי עלומים ברחוב בלקינד שעבר לאחרונה שיפוץ מקיף. מרדכי מזרחי נולד בראשון לציון ב-1917 למד בחדר אצל המורי ובהמשך, בבית הספר העממי "חביב" במושבה. כנער, הוא למד נגרות אריזה והחל אף לעבוד בתחום ולהתקדם בתפקידים, במקביל עבד גם בבניין.

מגיל צעיר היה חבר פעיל בנוער העובד והלומד ובבחרות הסוציאליסטית. בשל פעילותו הבולטת, נקרא על ידי ההסתדרות לעבוד בשירותהתעסוקה וכאן נרתם לקליטתם של עולי "מרבד הקסמים" ומאוחר יותר של אנשי המעברות.

משהוקמה רשימת התימנים (ת"ס) בבחירות למועצת העיר ראשון לציון, כיהן כסגנו של מרדכי טביב, שעמד בראש הרשימה, ובהמשך, היה לראש הרשימה. בשנת 1951, נבחר לכהן כחבר במועצת העיר, תפקיד שאותו מילא במשך 25 שנים ומתוכן, 16 שנים כסגן לראשי העירייה המתחלפים. במשך כל אותה תקופה, הוא נמנה על חברי הנהלת העירייה.

במסגרת תפקידיו בעירייה היה אחראי על התשתיות. כסגנה של ראש העירייה חנה לוין בשנות ה-50, הוא סייע בסלילת הכביש לחוף הים ובפיתוח החוף וטיפל בהבאת שתילים לצורך שתילתם במטרה לחסום את החולות שלצדי הכביש.

מרדכי נודע בעשייתו הרבה למען אנשי השכונות וטיפל בתשתיות של בתי הספר, המועדונים והשירותים הקהילתיים. ב-1974 הוא פרש לגמלאות, אולם המשיך לסייע לקהילה התימנית בעיר.

לאות הוקרה על פעילותו הציבורית, זכה מרדכי מזרחי ב-2003 בתואר יקיר העיר. עם פטירתו בשנה שעברה, פנתה משפחתו לוועדת השמות וביקשה להנציח זכרו. בתו, חגית גולן, סיפרה: "אבא שלי היה ראש השבט שלנו, לא רק אבא שלי וסבא לנכדים. היה לו קשר מאוד מיוחד עם כל אחד מבני המשפחה. הוא היה אומר את כל מה שהיה לו להגיד אבל נותן לנו את זכות הבחירה. המושבה הייתה מאוד חשובה לו והוא היה קם מוקדם בבוקר, חוזר בצהריים לאורחה ושוב יוצא עד שעות הלילה לישיבות ועדות ופגישות, הוא אף פעם לא שכח מאיין הוא בא ותרם את כל כולו לעיר. אנחנו גדלנו לתוך זה, לא הכרנו משהו אחר והייתה לנו הערצה גדולה אליו".

מרכז קהילתי עלומים עבר בתקופה האחרונה עבודות חיזוק ושיפוץ כללי בסכום של כ-700 אלף שקלים. המרכז משמש את הילדים והנוער וכן את הגמלאים.

  

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

21 באוקטובר 2013