משמרים את המורשת

משמרים את המורשת
בית הקרן הקיימת שבצומת בית דגן, אתר מורשת קרב חשוב, זכה לטיפול ושיקום על ידי עיריית ראשון-לציון בשיתוף קק"ל

ביום ד' ה-22 ביולי הוסר הלוט מעל השלט בסמוך לבית הקרן הקיימת. הטקס התקיים במעמד ראש העירייה, מר דב צור ומר אפי שטנצלר מנכ"ל קק"ל, חברת המועצה יפעת מאירוביץ-יפת, נציגי המשפחות השכולות שיקיריהן נפלו במקום במלחמת העצמאות וכל מי שעסק בשיקום ובטיפול באתר מקרב עובדי עיריית ראשון-לציון ומקרב אנשי קק"ל.

מזה שנים ניצבות חורבות הבית כשמסביבן קוצים ודרדרים ולצדן האנדרטה הנחבאת בתוך צמחייה עבותה. לאחרונה שיפצה העירייה את הבית וסביבתו, סודרה התאורה, שרידי המבנה נוקו וסביבת האנדרטה זכתה גם היא לטיפוח. העירייה השקיעה בעבודות כמיליון שקלים.

בית קק"ל ממוקם מצפון לכביש 44, מצפון לצומת בית דגן. בעת מלחמת העצמאות היווה בית הקרן הקיימת עמדה חיונית במערכה על התחבורה למושבות הדרום ולירושלים. גם לאחר שהדרך הראשית נחסמה על ידי ערביי בית דג'ן ויאזור, שימש הבית כעמדת הגנה ושליטה על "דרך הביטחון", דרך חלופית שעברה מדרום לו. דרך עפר זו יצאה מתל אביב, דרך מקוה ישראל, מולדת (חולון) והתחברה לכביש בית דגן ראשון-לציון מצפון לנחלת יהודה. במקום ניצב בית בן שלוש קומות  שהיה שייך לערבי, נמכר בהמשך ליהודי בשם שוגרמן שנטע במקום פרדס ואחר כך נרכש בשנת 1922 על ידי קק"ל שהבינה את חשיבותו האסטרטגית. תחילה ישבה בבית מחלקת פלמ"ח ובפברואר 1948, החליפה אותה מחלקה מגדוד 51 של גבעתי. המקום הותקף מספר פעמים על ידי ערבים בהנהגתו של חסן סלאמה. בהתקפה שנערכה על הבית בליל ה-19/20 לפברואר 1948 הם אף הצליחו להחריב את הבית באמצעות מכונית תופת. באותו לילה הדפו מגיני הבית שתי התקפות ומשנערכו התוקפים למתקפה שלישית הצליח כוח גבעתי לחבור למגיני הבית  ולהניס את התוקפים. בששת השבועות הבאים היה הבית במצור חלקי שהוסר רק עם כיבוש הכפר הערבי הסמוך יאזור במבצע "חמץ" (1.5.48). בשנת 1949 הקומה במקום אנדרטה לזכר ארבעה עשר הנופלים שנהרגו בקרבות על הבית וסביבתו.

לפני שנים אחדות פנתה אל נאוה קסלר, מנהלת מוזאון ראשון-לציון, גב' רוני הרשקוביץ, שדודה נהרג בקרב על הבית. היא סיפרה בצער כי אביה והיא מנסים מזה שנים להביא לשיקום המקום ולהבאתו לחשיפה ציבורית. נאוה קסלר נרתמה לעניין ופנתה למנכ"ל העירייה מר פרנקו גונן. מנכ"ל העירייה נרתם לעניין, בברכתו של ראש העירייה, והוביל את הפרויקט. את העבודות ביצע אגף פיתוח נופי במינהל איכות הסביבה, בראשותו של איתמר לוי. 

על פי תכנית העירייה יטופלו בעתיד גם שרידי הבית עצמו שיעבור שיקום ושימור בשיתוף המועצה לשימור אתרים. לצד המבנה הוצבו שלטים חדשים המספרים את סיפור הבית והקרבות שהתנהלו במקום.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר כי עיריית ראשון לציון רואה בשימור המורשת והנצחת הנופלים חובה מוסרית. "בחלוף השנים הזיכרון מטשטש, אנו בראשון לציון לא שוכחים את בנינו, ליבנו תמיד עם הלוחמים שקיפחו את חייהם בהגנת המולדת. במשך שנים המקום הזה עמד נטוש ומוזנח מתנדנד על גבולה המוניציפלי של העיר, ממתין לנגיעת יד שתעטוף אותו בהדרת הכבוד לה הוא ראוי. ראשון לציון שועטת קדימה, אבל תמיד מביטה רגע לאחור לראות שאנחנו לא מתנתקים מהמורשת הנפלאה של העיר הזאת". 

יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, אמר "עם שלא יודע את עברו - לא יודע לאן ללכת. אני מודה בשם קק"ל לראש העירייה ולצוות העירייה שלקחו את השימור הזה כפרויקט ועשו את העבודה הנפלאה של הפיכת המקום לפינת חמד. קק"ל רכשה עד 1948 רכשה מיליון דונם, אילולא הקרקעות הללו לא ניתן היה לומר שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי. קק"ל גאלה את הקרקע הזאת. הבית הזה, שעמד כאן לאורך שנים, הוא שריד לעמידה איתנה של קומץ אנשים אמיצים ולמורשת מפוארת. אולי הפינה החדשה הזו תמשוך עוד אנשים שילמדו את תולדות מדינת ישראל".

 צילום: אבי קקון

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

27 ביולי 2015