תוכנית "משנים כיוון" יוצאת לדרך

תוכנית "משנים כיוון" יוצאת לדרך
  עובדות במקצועות שוחקים בעיר יעברו הכשרה לסייעות לחינוך מיוחד

הפרויקט הלאומי החדש המציע הכשרה מקצועית ולימודים המאפשרים הסבה במקצוע במימון מלא מתחיל עם קורס סייעות לחינוך המיוחד * כיום קיים מחסור בכוח אדם בתחום * הקורס יקנה למשתתפות אפשרות  לעיסוק בתחום.

 נפתח קורס להכשרת עובדים סמך- מקצועיים לסייעות לחינוך המיוחד. בעקבות פרסום הפרויקט הלאומי החדש "משנים כיוון", פרי שיתוף פעולה בין המינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון, "קרן מעגלים"- מייסודה של לשכת התיאום של הארגוניים הכלכליים, הסתדרות העובדים הכללית החדשה ומשרד התעשייה המסחר והתעסוקה, נרשמו 21 נשים שעמדו בקריטריונים של עבודה שוחקת והן החלו בקורס שימשך חצי שנה בבית יד לבנים. את הקורס יובילו פסיכולוגים ואנשי חינוך מהמכללה למינהל.

בעקבות העלאת גיל הפנסיה, עובדים רבים מוצאים עצמם שחוקים ומיואשים לאחר שנות עבודה רבות במשק. עובדים אילו אינם מרוצים, לא מממשים את עצמם וחשים תסכול רב נוכח המצב. רובם אינם יכולים להרשות לעצמם ללמוד ובטח לא לעשות הסבה מקצועית שתשדרג את איכות חייהם. הפרויקט החדש יכול לשנות את התמונה בכך שהוא מאפשר לשכירים העובדים במקצועות שוחקים במשק לקבל הכשרה מקצועית בחינם לשדרוג מקצועי בתפקיד ואולי אפילו הסבה במקצוע. כך למשל, קורס סייעות לחינוך מיוחד יתקיים פעם בשבוע בשעות אחר הצהריים, ועלותו בגובה 6000 שקלים ממומנת על ידי קרן מעגלים. יש לציין כי מהצלחת הקורס ירוויחו כל השותפים שכן כבר היום קיים חוסר בכוח אדם בתחום ולכן, הקורס יקנה למשתתפות אפשרות בהשתלבות בעבודה  . אחת מהנשים שנרשמו לקורס היא רינה (שם בדוי), אלמנה בת 55 העובדת במשק בית מזה 20 שנה, רינה מספרת כי תמיד חלמה לעבוד עם ילדים, בפרט בעלי צרכים מיוחדים. "תמיד רציתי ללמוד ולעבוד בתחום הזה אבל לא האמנתי שתהיה לי אפשרות, גם מבחינת זמן וגם מבחינה כלכלית. עבורי זו הגשמת חלום".

מי שטרם הספיקה להירשם, יכולה לעשות זאת כעת שכן עקב הצורך בשוק, יש כוונה לפתוח קורס נוסף. נזכיר כי אוכלוסיית היעד של הפרויקט הלאומי היא גברים ונשים העובדים 20 שנה ב"מקצוע שוחק" וכן, גברים ונשים בגילאי 50-65, אשר עובדים עם ותק נצבר מעל שבע שנים "במקצוע שוחק".  על פי ההגדרה, עובדים במקצועות שוחקים הם אלו שעונים על שניים מהמאפיינים הבאים: עבודה הכרוכה בסחיבת משאות כבדים באופן ממושך, עבודה הדורשת עמידה ממושכת; עבודה במשמרות, שחיקה על בסיס קביעה רפואית, עבודה בסביבת רעש ושחיקה בגין ירידה בשמיעה, עבודה בסביבת חומרים מסוכנים, עבודה פיזית בתנאים אקלימיים קשים, עבודה בתנאי חום או רטיבות ללא קשר לתנאי מזג האוויר, עבודה בתנאי קור ללא קשר לתנאי מזג האוויר, עבודה בסיכון בטיחותי גבוה, נהגים ומפעילי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) הנדרשים לנסיעות ממושכות ועבודה בסביבת ריחות קשים.

ממלא מקום וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי, מסביר כי זו הזדמנות פז לעובדים השכירים לצאת מהשגרה השוחקת בעבודה ולגלות תחומי עניין נוספים. מנהלת המחלקה לעבודה קהילתית בעיריית ראשון לציון, מלי בן משה, מברכת על הפרויקט   לשיפור השירות בתחום הצרכים המיוחדים. ."אחת ממטרות מחלקת קהילת היא יצירת מענים וקידום רווחת תושבי העיר."

לבדיקת זכאות להשתתפות בקורס ללא תשלום ניתן לפנות למחלקת קהילה בטלפון 03-9689930 או במייל vereda@rishonlezion.muni.il

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

8 בדצמבר 2014