הקמפיין העירוני הצליח

גויסה המצילה הראשונה בחופי הים בישראל
עיריית ראשון לציון בולטת בייצוג הנשי במינהלים, אגפים ומחלקות השונות * אבל רק בשורות אגף חופים ואגמים התקשו למצוא מצילה * קמפיין עירוני חדש קרא לנשים להתמודד על התפקיד * עדי בר נתן (28) שנבחרה לתפקיד: "אני מאוד אוהבת את הים"

 אם הכל יתנהל כשורה, בחודש הבא תעלה לסוכת המציל/ה בחוף ראשון לציון עדי בר נתן (28)- המצילה היחידה בארץ בחוף הים. בחירתה של בר נתן לתפקיד מגיעה על רקע קמפיין של אגף החופים והאגמים בעיריית ראשון לציון שביקש לגייס לשרותיו מצילים לעונת הרחצה הקרובה וקיווה שהפעם תהיה גם מתמודדת על התפקיד. עיריית ראשון לציון בולטת בייצוג הנשי שלה במינהלים, באגפים ובמחלקות השונות, העירייה אף קיבלה תעודת הוקרה על היותה במקום השני מבין הרשויות בישראל באחוז הנשים המשמשות בתפקידים בכירים בעירייה, אולם בשורות  אגף חופים ואגמים, התקשו לאתר מצילות שעונות על הדרישות. עתה, לאור הקמפיין, נמצאה המצילה הראשונה בישראל, שמה עדי בר נתן (28), תושבת מודיעין שמצפה להיכנס לתפקידה. "זו עבודה מאוד אינטנסיבית אבל אני מאוד אוהבת את הים". בר נתן מספרת כי כדי לעבוד כמצילה בים, יש לעבור קורס מצילי ים, ששונה ברמת הקושי מקורס מצילי בריכה "במבחן האחרון בקורס, צריך לקחת חסקה, ובהתקפות גלים בגובה של מטר לפחות, לחלץ אדם שטבע. זה מאוד קשה, מאוד פיזי". 

ראש העירייה, דב צור: "כחלק מהאג'נדה שלנו לקידום נשים, שמנו לעצמנו למטרה לגייס את המצילה הראשונה לחופי הים היפים של עירנו. לשם כך, הובלנו קמפיין שקרא לנשים להגיש מועמדות לתפקיד, שעד כה היה נחלתם של גברים בלבד. כפי שהצלחנו בעבר לגייס שורה של נשים לתפקידי מפתח בעירייה, כך נמשיך ונגייס נשים לתפקידים שונים בעירייה".

בר נתן תצטרף ל-23 המצילים באגף החופים והאגמים בעירייה האחראים על שישה חופים מוכרזים. לבר נתן מצפה יום עבודה ארוך יותר מעמיתיהם בשאר חופי המדינה. עיריית ראשון לציון היא היחידה בישראל המפעילה שירותי הצלה עד השעה שמונה בערב או עד החשיכה, הקרוב מבינהם, וזאת על מנת לאפשר לרוחצים לנצל את שעות הערביים הנעימות לרחצה. חופי ראשון לציון נחשבים לפופולאריים במיוחד הן בשל הנגישות מכביש 431 והתחבורה הציבורית והן בשל איכות המים ושפע פעילויות הפנאי והבילוי. בכל עונה פוקדים את חופי הרחצה של העיר לא פחות מ-2.5 מיליון רוחצים, כאשר חודשי השיא הם כמובן מאי ויוני. במהלך העונה מקיימת העירייה מסיבות קיץ, אירועי ספורט מגוונים, ריקודי עם בכל מוצאי שבת, קייטנות גלישה, קורס מציל חובב, יריד טיילת, מתחמי משחק מתנפחים על בסיס מי ים ועוד. לפני כשנתיים וחצי התווספו 150 מטרים נוספים לרצועת החוף של העיר לאחר שהושלם פינוי הנפלים ברצועת החוף שהוחזקה על ידי הצבא.

מחזיק תיק חופים ואגמים, חבר המועצה עידן מזרחי, "אני שמח לקבל לשורת המצילים בחופינו אישה מצילה. מדובר באישה שעמדה בכל הדרישות הגבוהות והקריטריונים הרלוונטיים כדי לעמוד בתנאי התפקיד והמכרז. אין לי ספק כי היא כוח שווה בין הגברים בתפקיד ושתבצע את תפקידה במקצועיות רבה. אני רואה בכניסתה לתפקיד פריצה שתוביל עוד נשים רבות להעז ולהשתלב בתפקידים מסוג זה. אני אשמח לראות גם במכרז הבא שיפתח לתפקידי הצלה יותר ויותר נשים שיתמודדו. אני מברך אותה ומאחל לה הצלחה רבה במשפחת אגף חוף הים של ראשון לציון".

חברת המועצה ומחזיקת תיק מעמד האישה, לימור גור, אמרה: "גאה בעיר שלי על פריצת הדרך בהצבת מצילה בחוף הים, ועל מתן מענה לצרכי נשים שומרות דת ומסורת איתן אנחנו פועלות בשיתוף פעולה, ומעונת הרחצה הקרובה יקבלו שירותי הצלה על ידי אישה."

יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

5 במרץ 2018