העירייה אגרה מי גשמים וחסכה חמישה מיליון שקלים

עבודת פועלי העירייה

  מי הגשמים התנקזו לאגמים במערב העיר, חדרו לאקוויפר ושימשו להשקיית הפארקים והגינות הציבוריות *  במקביל השקיע תאגיד המים מני"ב כ-45 מיליון שקלים בשדרוג תשתיות

 אגם הסופרלנד ואגם הנקיק במערב ראשון לציון נחשבים יחד לאחת מפנינות הטבע היפות במרכז הארץ. האגמים מהווים גם כתחנת מעבר של נדידת ציפורים והמוני מטיילים פוקדים את המקום בסופי שבוע וחגים. אבל לאגמים הללו יש תכלית עיקרית והיא אגירת מי הגשמים ושימושם בהשקיית פארקים וגינות ציבוריות בעיר.  תאגיד המים מני"ב האחראי בין היתר על טיפול עירוני במערכת הניקוז, מתפעל אגמים אלה המהווים "מתקנים הנדסיים". מי הגשמים מועברים מאגם הסופרלנד לאגם הנקיק על ידי משאבות תאגיד המים מני"ב הנמצאות דרומית לאגם הסופרלנד, שם מוחדרים המים למי התהום.

לפני כשמונה שנים הניח תאגיד המים מני"ב קו השקיה באורך של כ-16 קילומטר המחובר לקידוח המים באגם הסופרלנד. ההשקעה בפרויקט שעמדה על כ-14.5 מיליון שקלים מחזירה עצמה כאשר מיליוני שקלים נחסכים מדי שנה משימוש באותם מי גשמים לצורך השקייה בעיר. מסיכום שנת 2013 שקיימו לאחרונה בתאגיד המים מני"ב עולה כי רק בשנה האחרונה הוחדרו כ – 1.5 מליון קוב מי גשמים, בכך חסכה העירייה כחמישה מיליון שקלים.

ברחבי העיר פרוסים 470 קילומטרים של צינורות מים, 19 בארות, כאשר 15 מהן פעילות, עשר בריכות מים וארבעה מגדלי מים. כמו כן לאורכה ורוחבה של העיר פרוסים 425 קילומטרים של צינורות ביוב ו-300 קילומטר של צינורות ניקוז. בשנה האחרונה השקיע התאגיד כ-45 מיליון שקלים בשדרוג תשתיות מים, ביוב וניקוז. החלפת תשתיות, לצד שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, מצמצמת בהיקף ניכר פיצוצי מים, פריצות ביוב ועוד. בין היתר הוחלפו ב 2013 צנרת מים באורך של למעלה מ-17 קילומטרים, למעלה מ-16 קילומטרים של צנרת ביוב וסלילת כבישים ב-41 רחובות.

הצריכה הביתית בראשון לציון עומדת על למעלה מ-16 מיליון קוב מים בשנה, כאשר בכל שנה פועל תאגיד המים מני"ב לצמצום הפחת ובכך לחיסכון במים. השנה עמד פחת המים על קצת יותר משישה אחוזים, כאשר מדובר על ירידה קבועה בכאחוז מדי שנה.

מנכ"לית תאגיד המים מני"ב, סאלי לוי, מציינת: "ראשון לציון מנצלת היטב את גשמי הברכה ומתעלת אותם ביעילות לפארקים ולגנים הציבוריים, חיסכון זה לצד השקעה אדירה בשיפור והחלפת התשתיות, מניבים איכות מים טוב יותר לתושבים וכמובן רווחים המושקעים חזרה בפרויקטים עירוניים".

 צילום: מיכה חמו

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

12 במאי 2014