מחליפים שלטון ליום אחד

מחליפים שלטון ליום אחד
בני הנוער השתלטו על העירייה ליום אחד ונכנסו לנעליהם של ראש העירייה ובכירי העירייה במסגרת שבוע חילופי שלטון ארצי

השבוע נערך יום חילופי שלטון בעיריית ראשון לציון. כחמישים בני נוער, חברי פרלמנט הנוער, ראשי מועצות תלמידים ונציגי מועצות תלמידים בבתי הספר בעיר נכנסו לכמה שעות לנעליהם של בכירי העירייה, ובראשם, ראש העירייה, דב צור.

יום חילופי שלטון הוא חלק משבוע ארצי שבמסגרתו בני נוער מחליפים ליום אחד בכירים במגזר הציבורי, במשרדי ממשלה וברשויות המקומיות. מטרת היום היא לתת לבני הנוער "טעימה" מהאתגרים היומיומיים בניהול עיר, וכן לתת להם אפשרות להשמיע את קול הנוער ואת הדגשים החשובים לו.

בני הנוער פתחו את הבוקר בשעת אפס והתייצבו כבר בשעה 07:00 לישיבת הנהלת העיר. יו"ר פרלמנט הנוער, טום פאר, העלה בפני הנהלת העיר נושא הבוער בקרב בני הנוער בעיר: מחירי המוצרים בקפיטריות ובמכונות המזון. פאר אמר כי ציבור התלמידים הינו קהל שבוי ואין לו אלטרנטיבה ובעלי הקפיטריות ומכונות המזון מנצלים זאת ומעלים מחירים. עוד הוסיף פאר כי קיימת שונות בין מחירי המוצרים בבתי הספר השונים וכן בפועל המחירים לא עומדים במחירי המקסימום שקבעה העירייה. ראש העירייה אמר כי לא היה ער לסוגיה וכי העירייה תבחן את הנושא לעומק. המנכ"ל יקיים דיון בנושא בו ישתתף נציג הפרלמנט. עוד ציין ראש העירייה כי יוקם מנגנון בקרה אשר יבחן את שביעות רצון התלמידים מהשירות, וספק שלא יעמוד בסטנדרט – יוחלף.

אחד הנושאים שעלו בישיבת ההנהלה היה האם יש לפתוח את הקיוסק במתחם הנוער והצעירים בשבת. הנושא עורר ויכוח עז בקרב חברי המועצה, שהוכרע בכך שחברי הפרלמנט יתנסו בקבלת החלטה בעלת משמעויות ציבוריות ויביאו את המלצתם באשר לסוגיה. 

התלמידים המשיכו בסיור בעיר, בהנחייתו של ראש העירייה. גילי בלכר כהן, תלמידת כיתה ח' בחטיבת ביניים זלמן ארן, וטל שלום, תלמידת כיתה י"א בגימנסיה הריאלית, אמרו כי התרשמו מהאופן שבו ראשון לציון צפויה להתפתח. "גילינו עיר חדשה שנותנת שפע של אפשרויות ואטרקציות לתושבים".

בהמשך היום התלוו בני הנוער לבכירים בעירייה, ביניהם, חברי מועצת העיר, דורון אוזן, רז קינסטליך, עידן מזרחי, אוהד אוזן וליאל אבן זהר, מנכ"ל העירייה, מנכ"ל החברה העירונית, מנכ"ל החברה לביטחון, ראשי מינהלים ומנהלי אגפים.

ראש העירייה, דב צור, אמר כי "יום חילופי שלטון הוא מסורת יפה ורבת שנים בעיר שלנו. כשהייתי בן 17 החלפתי ליום אחד את ראש העירייה חנניה גיבשטיין וזו זכורה לי כחוויה מכוננת, שהשפיעה עמוקות על מסלול חיי, והנה אני פה היום. אני מקווה שכך יהיה גם להם. זו גם הזדמנות עבורנו לשמוע את קול הנוער ולראות כיצד אופן ניהול העיר נראה דרך עיניהם".

צור הודה למחזיק תיק הנוער, דורון אוזן, למנהלת האגף, דפנה כרמי-שקורי ולכל אנשי צוותה על ארגון היום המיוחד. 

 

צילום: יוסי אלתרמן

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

9 בפברואר 2015