חדש: מפעל למחזור פסולת בניין

תחנת למחזור פסולת בניין
עיריית ראשון לציון תפעיל מפעל למחזור פסולת הבניין

המפעל, שנפתח השבוע, יהיה הראשון בארץ שיספק שירות של מכולות ליחידים * תושבים משפצים יוכלו לקבל מכולה במחיר נמוך ממחירי השוק * בעירייה מקווים שהמפעל החדש יצמצם את תופעת שפיכת פסולת בניין פיראטית בשטחים פתוחים בעיר

עיריית ראשון לציון פתחה השבוע מפעל למחזור פסולת בניין בסמוך לשפד"ן. את המפעל מנהל זכיין ואגף התברואה במינהל איכות הסביבה בעירייה יפקח. העירייה מציעה לתושבי העיר המשפצים, שירותי מכולה במחיר הנמוך ממחיר השוק. את היוזמה קידמה העירייה לאור הפתרונות המועטים לפריקת פסולת בניין באזור המרכז, דבר שהוביל להתרחבות תופעת השלכת פסולת בניין פיראטית בשטחים פתוחים בעיר. בנוסף, תושבים רבים שבצעו שיפוץ בביתם, נאלצו לפנות לחברות פרטיות להצבת מכולה ופינויה, מה שהגדיל את עלויות השיפוץ. בעירייה מסבירים כי הקמת המפעל לא רק שתתרום לסביבה, אלא גם תייצר הכנסה של כשבעה מיליון שקלים בשנה לקופתה, שבסופו של דבר חוזרים לתושבים בהשקעה בחינוך, סביבה, רווחה, תשתיות ועוד. המפעל הייחודי הוקם בהשקעה משותפת עם המשרד להגנת הסביבה והוא משתרע על שטח של כ-20 דונם. כושר מחזור פסולת הבניין יעמוד על כאלף טון ביום.

המפעל בעיר הוא הראשון בארץ שיספק שירות של מכולות לתושבים. תמורת 600 ₪ יוכל התושב להזמין את המכולה לאזור מגוריו ובסיום העבודות, לפנות למפעל ולבקש את פינויה.

חברת מועצת העיר ומחזיקת תיק איכות הסביבה והבריאות, יפעת מאירוביץ יפת, מוסיפה: "אני שמחה שהחלום שלנו הפך למציאות ושהעירייה הקימה את המפעל לפסולת בניין. ראשון לציון היא עיר ענקית ומדי יום נוצרות בה כמויות אדירות של פסולת בניין, עד היום נאלצו התושבים והיזמים להעביר את הפסולת לאתרים רחוקים מהעיר ועכשיו, אנחנו נקלוט את הפסולת, נמיין ונמחזר אותה. התוצרים של המחזור ישמשו לפרויקטים עירוניים ויאפשרו הפחתת עלויות בחומר הגלם לפרויקטי תשתית. זוהי בשורה של ממש עבור התושבים והסביבה".

במסגרת הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ראשון לציון ניצבת, מדי שנה, במקום הראשון בקטגוריית ניקיון ופארקים מבין הערים הגדולות בישראל. בעירייה מקווים כי מפעל זה יוסיף לתחושת הניקיון והשמירה על הסביבה בשכונות וכן בשטחים הירוקים והפתוחים בעיר.

 צילום: חורחה נובומינסקי

יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

14.1.2018