חנוכת מקבץ הדיור בהשתתפות שרת הקליטה

תמונה של מקבצי דיור

חנוכת מקבץ הדיור השני בהשתתפות שרת הקליטה. שיתוף הפעולה בין עיריית ראשון לציון למשרד הקליטה הוביל להקמת שני מקבצי דיור ובהם 400 יחידות דיור לעולים קשישים בעלות שכירות מינורית המאפשרת להם להקים את ביתם כאן בראשון לציון.  מקבץ שלישי בדרך.
אחת המשימות שעיריית ראשון לציון לקחה על עצמה, היא לפתור מקרים של כשלי שוק. מקרים שבהם עולה צורך משמעותי בקהילה לשירות שאינו באחריות עירונית אולם אין כדאיות להקימו ולהפעילו. זה היה המקרה עם מקבצי הדיור בעיר: בנייני מגורים לאוכלוסיית העולים הקשישים, בתמיכת משרד הקליטה.
השבוע התקיימה חנוכת מקבץ הדיור השני בהשתתפות שרת הקליטה - סופה לנדבר, ראש העירייה- דב צור, מחזיק תיק הקליטה- חבר המועצה מיכאל רייף, מנכ"ל העירייה- פרנקו גונן ומנכ"ל החברה הכלכלית שהייתה אמונה על הקמת המקבץ- ניצן פלג. מקבץ הדיור השני נבנה בצמוד למקבצי הדיור הראשון ברחוב פריימן, עלות הקמתו נאמדת בכ- 40 מיליון שקלים ובו 200 יחידות דיור שהוצעו לעולים קשישים בעלות מינורית המאפשרת להם להקים את ביתם כאן בראשון לציון. בכל מקבץ יש 120 דירות של חדר אחד 25 מ"ר, ו-80 דירות של 2 חדרים 36 מ"ר. שטח כל מקבץ הוא 9,600 מ"ר וסביבו שטח חיצוני של צמחייה וספסלי מנוחה כ-200 מ"ר. בנוסף קיים במתחם שטח חניה ל-50 רכבים. מקבץ דיור שלישי צפוי לקום ברחוב דרובין פינת תש"ח.
עם השנים שחלפו נראה שמצוקת אוכלוסייה זו רק מתגברת, משבר הדיור הפוקד את המדינה בשנים האחרונות מרחיק עוד יותר את חלום הדירה ובין הכיסאות נופל הציבור המוחלש המבקש קורת גג: עולים המבקשים לנטוע שורש במדינת ישראל. קשישים שרוצים להזדקן בתחושת ביטחון. אנשים שרוצים לממש את זכותם הבסיסית לדיור ראוי.
על רקע זה, קיבלה עיריית ראשון לציון החלטה להקים מקבצי דיור בעיר. ראש העירייה, דב צור, אמר: "לפני עשור הייתה ראשון לציון הראשונה להרים את הכפפה. ראינו את הצורך המיידי בתיקון העוול וכשל השוק. ראינו את מאות העולים שהם חלק מאיתנו, ושמחובתנו המוסרית לאפשר להם לחיות בכבוד.
סגן ראש העיר, ואדים קירפצ'וב ז"ל, שנפטר באופן פתאומי בשבוע שעבר, היה שותף בתהליך קידום הקמת מקבצי הדיור בעיר. ראש העירייה דב צור, אמר עליו: "יש כל מיני סוגים של פוליטיקאים, ודים היה מן הסוג הנעים, הטוב , רגוע, לא מקטר ולא בא בטענות. גם כשהיה לו מה לומר הוא עשה זאת בנועם ובחברות. כואב לנו מאוד שהוא נפטר בגיל כל כך צעיר. יהיה זכרו ברוך".
שרת הקליטה, סופה לנדבר, אמרה כי הכיסא הריק בשורה הראשונה מיועד לואדים שנפטר בטרם עת. לנדבר הוסיפה כי היא מקווה שמקבצים כאלו יקומו בערים נוספות.
ממלא מקום מחזיק תיק הקליטה חבר המועצה מיכאל רייף, סיכם: "מדובר בפרויקט חשוב ומשמעותי מאין כמוהו עבור העולים. אנו גאים בהצלחתו ומקווים שהדיור יסייע לקליטת העולים ויגביר את תחושת השייכות שלהם למדינה ולעיר."  

כתב: יניב אוחנה, דוברות
תאריך: 13.9.16