נשחקים בעבודה? בואו ללמוד מקצוע חדש

 

אתם עובדים 20 שנה ב"מקצוע שוחק" או בגילאי 50-65 וותק עבודה של שבע שנים ומעלה? הכתבה הזאת בשבילכם *

פרויקט לאומי חדש מציע לכם הכשרה מקצועית ולימודים שיאפשרו לכם הסבה במקצוע- והכל במימון מלא

בעקבות העלאת גיל הפנסיה, עובדים רבים מוצאים עצמם שחוקים ומיואשים לאחר שנות עבודה רבות במשק. עובדים אילו אינם מרוצים, לא מממשים את עצמם וחשים תסכול רב נוכח המצב. רובם אינם יכולים להרשות לעצמם ללמוד או לעשות הסבה מקצועית שתשדרג את איכות חייהם. פרויקט לאומי חדש בשם "משנים כיוון" יכול לשנות את התמונה.  שיתוף פעולה בין המינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון, "קרן מעגלים"- מייסודה של לשכת התיאום של הארגוניים הכלכליים, הסתדרות העובדים הכללית החדשה ומשרד התעשייה המסחר והתעסוקה, מאפשר לשכירים העובדים במקצועות שוחקים במשק לקבל הכשרה מקצועית בחינם לשדרוג מקצועי בתפקיד ואולי אפילו הסבה במקצוע, והכל בחינם.

אוכלוסיית היעד של המיזם היא גברים ונשים העובדים 20 שנה ב"מקצוע שוחק" וכן, גברים ונשים בגילאי 50-65, אשר עובדים עם ותק נצבר מעל שבע שנים "במקצוע שוחק".  על פי ההגדרה, עובדים במקצועות שוחקים הם אלו שעונים על שניים מהמאפיינים הבאים: עבודה הכרוכה בסחיבת משאות כבדים באופן ממושך, עבודה הדורשת עמידה ממושכת; עבודה במשמרות, שחיקה על בסיס קביעה רפואית, עבודה בסביבת רעש ושחיקה בגין ירידה בשמיעה, עבודה בסביבת חומרים מסוכנים, עבודה פיזית בתנאים אקלימיים קשים, עבודה בתנאי חום או רטיבות ללא קשר לתנאי מזג האוויר, עבודה בתנאי קור ללא קשר לתנאי מזג האוויר, עבודה בסיכון בטיחותי גבוה, נהגים ומפעילי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) הנדרשים לנסיעות ממושכות ועבודה בסביבת ריחות קשים.

בשנה האחרונה הכשירה "קרן מעגלים" בשיתוף המעסיקים כ-2500 עובדים שעוסקים במקצועות שוחקים, ונתנה להם הזדמנות וכלים לשנות את עתידם המקצועי. בשנה זו יוכשרו פי שלושה, כ-7500 עובדים נוספים. בקרן מסבירים כי ההכשרות מספקות לאנשים ביטחון תעסוקתי שמשפיע על כל שוק התעסוקה בישראל.

ממלא מקום וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי, מסביר כי זו הזדמנות פז לעובדים השכירים לצאת מהשגרה השוחקת בעבודה ולגלות תחומי עניין נוספים.

מנהלת המחלקה לעבודה קהילתית בעיריית ראשון לציון, מלי בן משה, מוסיפה: "קידום והרחבה של תכניות תעסוקה מסייעות לאדם בהתקדמות אישית ומקצועית, במציאת עבודה ובהגדלת הכנסות המשפחה. פרויקט "משנים כיוון" מאפשר לנו מתן מענה ואופק תעסוקתי לאנשים אשר עבדו במהלך השנים בעבודה שוחקת ושמעוניינים לעשות שינוי או ללמוד מקצוע נוסף".

פנינה (שם בדוי), אם חד-הורית בת 45 תושבת העיר, שהתקבלה לפרויקט, סיפרה; "אני עובדת כבר למעלה מעשרים שנה כסייעת לקשישים בבית אבות במרכז ראשון. זאת עבודה שוחקת ופיזית מאוד,  שעות ארוכות על הרגליים, מטפלת ומנקה, אני עושה המון משמרות לילה, ולא מספיקה לראות את הילדים שלי כי אנחנו תמיד בשעות הפוכות. אני מגדלת לבד ארבעה ילדים כך שאני לא יכולה להרשות לעצמי להתפטר או לצאת ללמוד. המון זמן אני חולמת על שדרוג מקצועי אבל כבר הפנמתי שאצטרך לוותר על החלום כדי לשרוד ולפרנס את המשפחה שלי. בכנות, אני לא יכולה לתאר במילים את ההתרגשות והשמחה שהרגשתי כששמעתי על פרויקט 'משנים כיוון'".

ניסים (שם בדוי), בן 50, אלמן ואב לארבעה ילדים, התקבל גם הוא לפרויקט "אני כבר המון שנים עובד כעוזר חשמלאי, אני לא מחפש הסבה או שינוי, טוב לי עם מה שאני עושה והחלום שלי הוא תעודת חשמלאי שתאפשר לי לשפר ולשדרג את ההכנסה שלי ולעבוד באופן פרטי. עד עכשיו לא יכולתי להשלים את הלימודים, הפרויקט מממן לי את הקורס ובעצם מגשים לי את החלום".

יפה ויגודסקי, יו"ר "קרן מעגלים", מוסיפה: "מטרת הפעילות היא להשאיר את העובדים במעגל העבודה באמצעות הכשרות שמייצרות עבורם אופק תעסוקתי ומשמרות את הרלבנטיות שלהם לעולם  התעסוקה שהולך ומשתנה כל הזמן".

לבדיקת התאמה ניתן לפנות למחלקה לעבודה קהילתית בטלפון 03-9689930 או במייל vereda@rishonlezion.muni.il

 

  

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

26נאוקטובר 2014