מסגרת טיפולית לגברים נפגעי תקיפה מינית

לראשונה בראשון לציון:  מסגרת טיפולית לגברים נפגעי תקיפה מינית

14 שנים אחרי שראשון לציון הייתה העיר הראשונה בישראל שפתחה מרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית *
מינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון פותח מסגרת ראשונה גם לגברים "נדהמנו ממספר הגברים שעברו פגיעה מינית בילדותם"

מינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון פתח השבוע, לראשונה, מסגרת לטיפול בגברים נפגעי תקיפה מינית. מסגרת זו נפתחת במקביל למסגרות שנפתחות עתה בתל אביב ובחיפה. ראשון לציון הייתה העיר החלוצה בישראל שקראה את המפה והבינה את הצורך במרכזים מעין אלו כאשר לפני 14 שנים, הוקם בראשון לציון מרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית הראשון בישראל. במינהל לשילוב חברתי בעירייה מספרים כי בתחילה טופלו כמה עשרות נשים וכיום מספר הנשים המטופלות הגיע ל-150 מכל האזור. ההחלטה לפתוח מסגרת גם לגברים נבעה בין היתר ממספר הפניות העולה שמגיע למינהל "נדהמנו ממספר הגברים שעברו פגיעה מינית בילדותם" מספרת סגנית ראש המינהל, אילנה כהן "מבדיקה שעשיתי עולה ש-80% מהגברים שמטופלים סביב התמכרויות אלו אנשים שסבלו מפגיעות מיניות בילדות". במינהל מסבירים כי כבר היום יש כ-30 גברים בהמתנה שדיווחו על פגיעה מינית בעברם והם מצויים במשבר. במינהל משוכנעים שככל הנראה יש הרבה יותר גברים, אולם המודעות לקיום מסגרת טיפולית וכן הנכונות להיחשף עדיין מונעות מרבים מהם לפנות. עוד מסבירים במינהל כי לרוב מדובר באנשים מהיישוב, משכילים שכלפי חוץ לא ניתן לשער שהם נמצאים במשבר נפשי, כך למשל הייתה פנייה של יוצא יחידה קרבית ושל איש הייטק. המסגרת החדשה שכאמור נפתחה זה עתה תהיה מותאמת לטיפול בגברים. כלומר אין כוונה להציע לגברים את המענים והטיפולים שמוצעים לנשים שכן במינהל סבורים כי יש לפתח מערך מענים שונה שיתאים לגברים.

המינהל לשילוב חברתי מזמין כל גבר מגיל 18 ומעלה המדווח על כל סוגי הפגיעה המינית. גברים שלא מתגוררים בעיר, יתבקשו תחילה לפתוח תיק במחלקה לשירותים חברתיים במקום מגוריהם.

כאמור, מסגרת זו תצטרף למרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית שהוקם לראשונה בראשון לציון. אילנה כהן זוכרת עד היום את המקרה שהוביל לזה "בזמנו הייתי מנהלת מרכז אלימות במשפחה וארגנו יום בינלאומי לאלימות נגד נשים. ברדיו פרסמו בטעות את מספר הטלפון שלי והתקשרה אליי נערה בת 15 וחצי שרצתה לדווח על אמא שלה שהיא מוכה. יום אחד היא ברחה ויצרה איתי קשר, נפגשתי איתה ברחובות במשך שלושה חודשים, דרכה נחשפתי לעולם מזעזע ביותר. פניתי למשרד הרווחה, והם הסכימו להעביר תקציב למשהו ניסיוני- פרויקט תעסוקה עם עובדת השמה וליווי. 14 שנים אחרי והיום כולם מבינים שהממסד צריך לתת מענה לנשים הללו".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

 

28 בספטמבר 2014