גם תושבי מרום ראשון רוצים משמר שכונה

מכוניות משטרה
 

ועד שכונת מרום ראשון קורא לתושבים להתנדב מספר שעות בחודש לחיזוק תחושת הביטחון בשכונה * המתנדבים יצטרפו לפקחי החברה לביטחון בסיורים ליליים בשכונה * מנכ"ל החברה לביטחון: "השאיפה היא להקים משמר בכל שכונה"

 אחרי הצלחת משמר השכונה הראשון בנחלת יהודה, גם תושבי שכונת מרום רוצים להצטרף. ועד תושבי השכונה יצא בקריאה לתושבים להצטרף ליוזמה ולהתנדב מספר שעות בחודש לחיזוק תחושת הביטחון בשכונה. את היוזמה מקדם סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הביטחון, רז קינסטליך, שנפגש עם הדיירים שכאמור הביעו רצון להצטרף למשמר השכונה בנחלת "החברה לביטחון תיתן את כל הסיוע הנדרש להצלחת היוזמה" אמר קינסטליך והוסיף "אני קורא לעוד שכונות להתארגן ולהצטרף לפרויקט". החברה לביטחון תעמיד לטובת העניין פקחים וניידת. התושבים צפויים להצטרף אליהם לסיורים ליליים בשכונה.

הכל החל לפני כשנה כאשר ועד תושבי שכונת נחלת יהודה פנה לחברה לביטחון וסדר ציבורי בבקשה להתארגן ולהקים משמר שיורכב מתושבים חדשים ומתושבים המתגוררים באזורים הוותיקים בנחלת יהודה המבקשים לחזק את תחושת הקהילתיות והביטחון. בחברה לביטחון בחנו את הנושא ואת כל המשמעויות המשפטיות וכן את הסיוע של החברה. בד בבד נרשמו עשרות תושבים שמוכנים להתנדב בלילות ולסייר בשכונה. יש לציין כי רוב המתנדבים, התנדבו בעבר במשמר האזרחי, כך שנושא זה לא זר להם.

כיום רשומים כ-90 תושבים במשמר השכונה בנחלת יהודה והם פועלים שישה ימים בשבוע. איתן תגר שמרכז את התחום המבצעי במשמר הנחלה מספר: "מאז הקמת המשמר בינואר השנה, רמת הפשיעה בשכונה ירדה לאפס. למרות שאין לנו סמכויות של שוטרים או פקחים, אנחנו העיניים והאוזניים מהווים כוח הרתעה. אנחנו מסתובבים בלילות עם רכב וצ'קלקה וכולם יודעים שיש פה שמירה בלילה. אין ספק שהמשמר השפיע על תחושת הביטחון בשכונה".

חשוב להדגיש שתפקידו של המשמר הוא להתריע למשטרה על אירועים ואנשים חשודים בשכונה, המשמר לא אמור להתעמת עם חשודים וכו'. משמר הנחלה פועל בהצלחה בשנה האחרונה ולדברי מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, הדבר מורגש בשטח שכן הירתמות תושבים מגביר את נוכחות אנשי הביטחון ובכך מרתיע גורמים עבריינים מביצוע מעשי פשע ואלימות במרחב הציבורי וכן מצמצם את תופעות הקמות הרעש, הוונדליזם ושתיית משקאות חריפים בשכונה.

"אנו מברכים על רוח ההתנדבות של התושבים, השאיפה היא להקים משמר בכל שכונה" מסביר מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, ומוסיף: "יחד עם זאת, אנחנו לא מתכוונים להחליף את המשטרה, אלא להגביר את הנוכחות שלנו ברחובות העיר שתורמת לתחושת הביטחון".

יש לציין כי התושבים בראשון לציון מפגינים מעורבות ואחריות קהילתית מרשימה במיוחד, כך למשל למעלה מ-400 הורים נוטלים חלק בשמונה סיירות הורים במסגרת שכונתית או מגזרית, בכך זוהי סיירת ההורים הגדולה ביותר בישראל, הפועלת במסגרת פרויקט "עיר ללא אלימות" ובהובלתה של  הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול בראשון לציון.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

4 בנובמבר 2014