אושרה תכנית מתחם האלף בראשון לציון

הדמיה של תכנית האלף
 מתחם העסקים והמגורים החדש של גוש דן הוועדה המחוזית מרכז אישרה למתן תוקף את תכנית מתחם האלף של עיריית ראשון לציון הכוללת 1.7 מיליון מ' שטחי תעסוקה ו-5,500 יחידות דיור

הוועדה המחוזית במינהל התכנון אישרה למתן תוקף את תכנית עיריית ראשון לציון במתחם האלף במערב העיר. העירייה מבקשת להקים בשטח מתחם עסקים חדשני ומתקדם בצד מתחמי פנאי ומגורים משולבים, היחיד מסוגו בישראל. מתחם האלף הינו שטח של אלף דונם (דיונות חול) במערב העיר ממערב לנתיבי איילון, דרומית לשדרות רחבעם זאבי (המשך שדרות משה דיין).

המתחם מהווה את עתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח העיר, הנהנה מיתרון מיקום מובהק בהיותו סמוך לתחנת רכבת משה דיין על קו תל אביב אשדוד, לקווי רכבת קלה עתידיים, נגישות לכבישים ארציים (20 ו – 431 המגיע ישירות למתחם), בסמיכות לשני צירי הרוחב העיקריים של ראשון לציון – שדרות משה דיין / רחבעם זאבי ושדרות רבין, וכן בשל קרבתו לחוף הים. התכנית במתחם כוללת 1.7 מיליון מ"ר לעסקים ומסחר מקומי – מרכז העסקים הגדול ביותר במדינה  ו-5,500 יחידות דיור.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אשר מוביל באופן אישי את התכנית מאז כניסתו לתפקיד לפני 7 שנים, רואה במתחם הזה את העתיד של העיר ראשון לציון, "המתחם הזה יהווה מתחם  מוביל במתחמי העסקים העתידי של ישראל. לראשונה, מוקם במרכז המדינה מתחם עסקים שאין עליו אילוצי תכנון מהעבר לגמרי ולכן הגמישות התכנונית היא מרבית, החל מעיצוב איקוני שיעמוד בחזית החדשנות בתכנון, דרך פתרונות תחבורה חדשניים ועתידניים, מקורות אנרגיה אקולוגיים, מעטפת שירותים ותשתיות, תמהיל עסקים-מגורים נכון, תוסס ומערב שימושים ועד שפת רחוב ייחודית. אנחנו מתכננים מתחם עסקים שיהווה את חוד החנית של מתחמי העסקים בישראל, אשר יתאים לחברות ותאגידים מרכזיים במשק שמבקשים להיות בחזית החדשנית".

בימים אלו שוקדת העירייה על תכנית אסטרטגית למתחם, בהובלת חברת אמן מקבוצת אמנת. חברת אמן הקימה לטובת הפרויקט צוות מולטי דיסציפלינרי הכולל את חברת הביצוע המובילה בארה"ב בשני העשורים האחרונים, Bechtel, אשר הובילה יותר מ-25,000 פרויקטים ב-160 מדינות בכל היבשות ותסייע בתכנון שלביות פיתוח המתחם. ניסיונה בהובלה וביצוע של פרויקטי תשתית מורכבים ומתקדמים בסביבה עירונית כולל פרויקטים כגון: קומפלקס תחנת סנט פנקרס בלונדון, קומפלקס שדה התעופה בהונג קונג וסביבתו והפארקים האולימפיים בלוס אנג'לס וברצלונה.  הצוות כולל בנוסף את חברת ARUP הבריטית שהיא בין החברות המובילות בעולם בתכנון הנדסי ואורבני חדשני ובר קיימא, בניה ירוקה והתחדשות עירונית. בין עבודותיה של Arup- תכנון מתחם קינגס קרוס בלונדון, תכנון בית האופרה של סידני ומרכז פומפידו בפריז. בצוות משתתפים עוד, חברת הייעוץ האסטרטגי TASC וחברת ניר-קוץ אדריכלים, אשר יחד עם אמן ירכזו את התכנון העסקי כלכלי והתכנון העירוני אדריכלי של מתחם האלף. את עבודת הצוותים מנחה החברה הכלכלית של העירייה.

מחצית מהמתחם הינה בבעלות פרטית של עיריית ראשון לציון ומחציתו השנייה הינה בבעלות בעלים פרטיים. העירייה צפויה להתחיל בשיווק שטחי התעסוקה אשר בבעלותה בקרוב.

 הדמיות- באדיבות עיריית ראשון לציון

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

16 באוגוסט 2015