עיריית ראשון לציון בפיילוט רחב לצמצום מטרדי זבובים

למעלה מאלף מלכודות פיתיון אורגניות יוצבו במרכזים מסחריים ובגינות הציבוריות ברחבי העיר במטרה לצלוח את עונת התרבות הזבובים *

ביחידת ההדברה קוראים לציבור לשתף פעולה בטיפול פסולת ביתית ולאסוף את צואת הכלבים

עם תום עונת הקיץ ובמקביל למטרדי היתושים, אנו נכנסים לעונת התרבות הזבובים המתחילה בתקופה זו ונמשכת עד לחודש נובמבר. בעיריית ראשון לציון נערכים לצמצם את המפגע ויוצאים בפיילוט רחב היקף להצבת למעלה מאלף מלכודות זבובים בוגרים בגינות ציבוריות ואף תישקל הצבת מלכודות במרכזים מסחריים מסוימים.

ביחידת ההדברה מבקשים לבחון באמצעות הפיילוט האם המלכודות יפחיתו את מטרדי הזבובים וכן אינדיקציה לאזורים בהם קיים מפגע נקודתי שיש לטפל בו. במידה ואכן הפיילוט יוכיח את עצמו, הוא יכנס לתוכנית העבודה השנתית של יחידת ההדברה.

בשבוע האחרון החלו עובדי יחידת ההדברה להציב את מלכודות הפיתיון האורגניות שאינן מכילות חומרים כימיים המסכנים את בריאות התושבים. המלכודת עשויה משקית שבתוכה קונוס. הזבוב נמשך לפורמולה שבתוך השקית ונכנס דרך הקונוס, מרגע שהוא נכנס, הוא לא יכול לצאת. השקית יכולה להכיל יותר מעשרת אלפים זבובים בוגרים.

במקביל לפריסת המלכודות, ביחידת ההדברה מדגישים כי הטיפול במלכודות אינו מונע את התפתחות והתרבות הזבובים, שכן זבובים, ובעיקר זבובי הבית, מתרבים במצע אורגני לח במצב של ריקבון ו/או תסיסה כפי שמצוי באשפה ביתית, צואת כלבים ואף פירות וירקות מרקיבים. לצורך כך קיים צורך לשיתוף פעולה מצד התושבים. על הציבור להירתם ולהקפיד על מספר תהליכים אשר יסייעו רבות להפחתת סבלם ממטרד זה כגון: מניעת הצטברות פסולת אורגנית רטובה, הקפדה על סגירת מכסה הפח, מניעת גלישת אשפה אל מחוץ לפח, בחדר אשפה ובמכולות, ניקוי וחיטוי פחי האשפה וניקוי המשקעים שנוצרים בהם באופן תדיר וכן התקנת רשתות בדלתות חדרי האשפה. בנוסף, התושבים מתבקשים להקפיד על איסוף צואת חיות המחמד.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

2 בספטמבר 2013