כך יראה אחד המבנים היפים והותיקים בראשון לציון אחרי עבודות השימור

בימים אלו החלו עבודות השימור למבנה בכרמל 5 שהוקם ב-1922 על ידי איתן בלקינד, מאנשי ניל"י * החברה הכלכלית שמקדמת את התוכנית, מתכננת שימור מחמיר של כל מרכיבי המבנה האקלקטי וכן הוספת מבנה חדש בגב המבנה הקיים שמתוכנן בהתאם לעיצובו ולסגנונו הייחודי

לאחרונה הפקידה עיריית ראשון לציון את תוכנית השימור העירונית שכוללת כמאה מבנים במרכז העיר. אחד מהמבנים היותר מרשימים שידעה המושבה הוא הבניין בכרמל 5 שנבנה לפני 93 שנים, ב-1922 על ידי איתן בלקינד, מאנשי ניל"י, שבאותה שנה מונה למזכיר המועצה המקומית ראשון לציון. בימים אלו החלה החברה הכלכלית, בראשות המנכ"ל ניצן פלג, בעבודות השימור של המבנה שיישאר ציבורי בתום העבודות.

החברה הכלכלית שכרה את שירותי משרד האדריכלים גרואג הראל, המתמחה בשימור מבנים היסטוריים תוך התאמתם לתקני בניה אקלימית. על פי התוכנית, העבודות יעשו תוך הקפדה על שימור מחמיר של כל מרכיבי המבנה, הכוללים בין השאר את החלונות והדלתות הייחודיים, עיטורי הטיח, המרפסת הקדמית והמרצפות המעוטרות. כדי למצות את זכויות הבניה הקיימות במגרש לבניין, יבנה בגב המבנה בניין נוסף בגובה של חמש קומות  אשר יתוכנן בהתאם לעיצובו ולסגנונו הייחודי של המבנה ההיסטורי. שטח המבנה הקיים הינו 520 מ"ר והתוספת המתוכננת הינה בשטח של 450 מ"ר.

המבנה העשיר מבחינה ארכיטקטונית שימש למגורים עד שנת 1988. במבנה שלוש קומות מעל לקומת המרתף ובו 27 חדרים וכן חדרי שירותי אמבטיות, מבואות ופרוזדורים.

במהלך השנים התגלו במבנה חדירת מי גשמים בשל דליפות מהגג בקומה עליונה, סדקים, קורוזיה ועוד. לאור ייחודיותו של המבנה והיותו נכס הדורש שימור ושיפוץ מאסיבי, עבר המבנה לידי העירייה לפני כשנה וזאת לאחר שהועדה לשימור אתרים חששה מסכנה שנשקפת למבנה שלא מתוחזק כראוי והפקיעה אותו במסגרת תשלום פיצויים.

המהלך הינו חלק ממדיניות העירייה להעביר לידיה מבנים עתיקים בלב העיר ההיסטורית, לשפץ, לתחזק ולשמר אותם. כזכור, עיריית ראשון לציון רכשה בעבר את בית הפקידות ברחוב אחד העם שנבנה במחצית שנות התשעים של המאה ה-19 והיה המבנה הגדול והמפואר ביותר במושבה. עבודות השימור ותוספות הבניה בכרמל 5 צפויות להתחיל בסוף השנה הנוכחית ולהימשך כשנה.

שימור המבנים ההיסטוריים מהווה אבן דרך באסטרטגיה למימוש חזונו  של ראש העירייה, דב צור, להחייאת העיר ההיסטורית של ראשון לציון ולהפיכתה לאבן שואבת למבקרים ולתיירים. זו הסיבה שראשון לציון היא העיר היחידה בישראל שהפקידה תוכנית סטטוטורית לשימור מרכז העיר. בשנה האחרונה שחזרה עיריית ראשון לציון את מגדל המים  במדרחוב רוטשילד, שימרה את בית הכנסת הגדול בפרויקט מורכב וארוך שכלל ציפוי האותיות בראש המבנה בזהב טהור וכן את בית גורדון, המוכר יותר כמלון לונדון שבימים אלה נמשכות עבודות השימור במהלכן שוחזרו ציורי קיר מרהיבים שחלקם כוסו במלך השנים בשכבות צבע רבות.

ראש העירייה, דב צור, אמר: "כיליד ראשון-לציון וכתושב העיר חשובה לי מאוד שמירת המסורת והרוח שאפיינה את ראשון-לציון של פעם. לשמחתי, נותרו עדיין על תילם מספר אתרים בעיר ששימורם מאפשר לנו להעביר לדורות הבאים משהו מהאווירה שהייתה בראשון-לציון בימיה הראשונים. המבנים כאן הם מורשת תרבותית לאומית ובחלקה אף בינלאומית, שיש לשמר מסיבות ערכיות ותרבותיות. מעבר לכך, השימור ישמש כמנוף לשדרוג ולפיתוח מרכז העיר, לתנופה כלכלית ולהעצמת מרכז העיר".

יו"ר דירקטוריון החברה הכלכלית, יוסי שניר, הוסיף: "החברה הכלכלית גאה ושמחה לקבל על עצמה פרויקט שימור של אחד הבניינים ההיסטוריים היפים בראשון לציון, אם לא במדינת ישראל כולה, בתקווה שיהיה גם משכנה החדש של החברה".

צילום: עיריית ראשון לציון

 

                    

הדמייה: גרואג | הראל אדריכלים - שימור וקיימות

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

1 במרץ 2015