מאה מבנים לשימור בראשון לציון

מאה מבנים לשימור בראשון לציון
 

עיריית ראשון לציון הפקידה את תוכנית הדגל לשימור המבנים ההיסטוריים בעיר * מטרת התוכנית לקבוע הוראות ותנאים להבטחת שימור ושיקום

המורשת הבנויה של מרכז העיר בראשון לציון * "חלק מהמבנים מהווים נכסי צאן וברזל של מורשת ראשון לציון בפרט ושל מדינת ישראל בכלל, מתפקידנו לעשות הכל כדי לשמר אותם למען הדורות הבאים" אמר ראש העירייה, דב צור

הופקדה תוכנית השימור העירונית של ראשון לציון. עיריית ראשון לציון ידועה כמי שמבקשת להוקיר, להעריך ולשמר את ההיסטוריה המפוארת של העיר. לצד הקמת מרכז לשפה העברית, פיתוח מוזיאון העיר ושימור הריאות ההיסטוריות הירוקות בעיר כדוגמת שדרת עצי הדקל בגן המושבה. השבוע הפקידה העירייה את תוכנית השימור המבטאת הצהרת כוונות משמעותית באשר למבנים ההיסטוריים במרכז העיר.

מאה מבנים היסטוריים כלולים בתוכנית שהוגשה שמטרתה לקבוע הוראות ותנאים להבטחת שימור ושיקום המורשת הבנויה של מרכז העיר בראשון לציון. במרכז המושבה ההיסטורית שזורים ערכי מורשת התנועה הציונית והקמת מדינת ישראל, ערכים בעלי חשיבות לאומית ובינלאומית. במתחם מבנים היסטוריים רבים מהשלב הראשון להקמת המושבה, כלומר בני מאה שנים ומעלה, שלחלקם איכות ארכיטקטונית יוצאת דופן ומבנים משנות העשרים והשלושים המאופיינים בסגנון האקלקטי והבינלאומי שזוכה בשנים האחרונות לעדנה ולהכרה בינלאומית. הייחודיות של תכנית השימור של ראשון לציון באה לידי ביטוי בכמות המבנים שהצליחו להשתמר  במרחב יחסית קטן . בעוד שבערי מרכז שכנות , שהיו מושבות בעבר , לא נותר היקף דומה של מבנים היסטוריים מתקופה זו של ההתיישבות הציונית.

מרכז העיר מבטא את ייחודה של העיר, את מורשתה ואת סיפור התפתחותה ההיסטורית. על כן, פועלת העירייה ביתר שאת למנף את התחדשות מרכז העיר, כמנוע משמעותי לצמיחתה הכלכלית. מדיניות העירייה הינה לפתח מרכז עירוני איכותי ותרבותי , אשר יהווה מקום בעל אופי ייחודי. מרכז היסטורי חווייתי זה הוא גם פוטנציאל להפוך לגורם משיכה לתושבי הארץ ואף לתיירות מהעולם, ולהוות מקור גאווה לתושבי העיר.

בשנים האחרונות החלה העירייה, באמצעות החברה הכלכלית בראשות ניצן פלג, לשפץ ולשמר מבנים היסטוריים ייחודיים בעיר. לצד שימור המבנים בבעלות העירייה, פועלת העירייה לרכישת  מבנים היסטוריים בעלי איכות ארכיטקטונית מיוחדת על מנת לבצע בהם את עבודות השימור בעצמה, כפי שנעשה בשנה האחרונה במבנה שברחוב הכרמל 5 העשיר אלמנטים ארכיטקטוניים. במקביל לתכנית השימור, מקודמים פרויקטים המבוצעים במרחב הציבורי (מדרכות ורחבות) אשר יתרמו להצלחת המתחם, כמו שיפוץ ושדרוג מדרחוב רוטשילד, פיתוח מוזיאון ראשון לציון, מגדל המים, פיתוח המשכו של המדרחוב דרך כיכר המייסדים עד לבית הכנסת הגדול ועוד. העירייה שוקדת גם על הקמת עוגנים תיירותיים – תרבותיים משמעותיים, כמו מרכז עולמי לשפה העברית, מלון בוטיק, פיתוח היקב ועוד. במקביל, מבקשת העירייה לצקת תוכן למתחם על ידי פיתוח מיתוג למרכז ההיסטורי ולאתרים בו, אשר יכוון את הפעלתו היומיומית כמתחם תרבותי-תיירותי.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר עם הפקדת התוכנית: "התוכנית שהגשנו כוללת גם מבנים שהם נכסי צאן ברזל של ראשון לציון בפרט ושל מדינת ישראל בכלל, מתפקידנו לעשות הכל כדי לשמר אותם למען הדורות הבאים. בשנים האחרונות השלמנו עבודות שימור ושחזור של מספר מבנים היסטוריים בלב המושבה שכל אחד מהם מכיל בחובו היסטוריה מפוארת. עיריית ראשון לציון שמה לעצמה למטרה לשמר ולהחיות את מרכז העיר ההיסטורית".

יש לציין כי עיריית ראשון לציון החלה כבר לקדם עבודות שימור ושחזור מספר מבנים בולטים במרכז העיר, בין היתר הושלמו עבודות השימור בבית הכנסת הגדול, בית הפקידות, בית הרפואות והדואר וכן בימים אלו מושלמות העבודות לשחזור בית גורדון המוכר בשם מלון לונדון. כמו כן, בימים אלו נשלם משא ומתן להקמת מלון בוטיק בבניין העירייה הישן. היזם שייבחר יתבקש להשלים תכנון מפורט וביצוע עבודות שיפוץ ושימור במבנה. כמו כן, בשנה האחרונה עבר לידי העירייה מבנה היסטורי מרשים בכרמל 5, וזאת לאחר שהועדה לשימור אתרים חששה מסכנה שנשקפת למבנה שלא מתוחזק כראוי והפקיעה אותו במסגרת תשלום פיצויים. 

צילום: אדריכל שימור מנדל אדריכלים

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

15 בדצמבר 2014