שוחזר מגדל המים ההיסטורי

מגדל המים ההיסטורי
 המגדל נבנה לפני 115 שנים והפך לסמל המאבק העיקש של ראשוני ראשון-לציון למצוא מקור מים לחיים * זהו השחזור המקיף ביותר שנעשה אי פעם במגדל * המגדל מצטרף למדרחוב רוטשילד הסמוך שחודש לאחרונה  ובית הכנסת הגדול ששחזורו החיצוני הסתיים בשבועות האחרונים

 לאחרונה הוסרו הפיגומים מעל מגדל המים ההיסטורי שברחבת באר המושבה במדרחוב רוטשילד. המגדל שהוקם לפני 115 שנים עבר שחזור מקיף בשימוש תיק תיעוד מדוקדק וטכנולוגיות מתקדמות שלא היו בנמצא בשחזור האחרון של המגדל לפני 26 שנים. בכדי להגיע לרמת הדיוק בשחזור, שותפו כל הגורמים שיכלו לתרום לכך, ביניהם תאגיד המים מניב, מינהל ההנדסה בעירייה והחברה הכלכלית שניהלה את הפרויקט. עלות השחזור נאמדת בכ-300 אלף שקלים. המגדל בנוי אבני כורכר מסותתות בקפידה וניצב על גבי ארבעה עמודים שבראשם בריכה המקורה בגג רעפים ומוקפת במבנה עץ מסוגנן.

מגדל המים, שהפך לסמל תוכנן על ידי האדריכל א. וארון, אדריכל מטעם פקידות הברון רוטשילד, הוא מזכיר למתבוננים את המאבק העיקש של ראשוני ראשון-לציון למצוא מקור מים לחיים. רוחם ונחישותם היא שעמדה להם עד אשר עלתה מתחתית באר המושבה הקריאה הגואלת "מצאנו מים!" שנחרטה על סמל העיר לדור דור. רוח זו של הראשונים יצרה כאן בראשון-לציון את התשתית של התרבות והלאומיות הישראלית.  מגדל המים היה חלק ממערכת המים שהוקמה לצד באר המושבה וכללה בריכת אגירה פתוחה שהייתה מאחורי בית העם.

במהלך השנים, ניזוק המגדל ממפגעי הטבע, בתהליך השחזור הקודם, נעשה שימוש בחומרים שאינם מתאימים ולכן היה צורך לטפל באבנים ולהחליף את אלה אשר ניזוקו קשה.

שחזור המגדל מצטרף לסיום שלב א' בעבודות השחזור בבית הכנסת הגדול במעלה הרחוב ולחידוש מדרחוב רוטשילד לפני כחצי שנה. עיריית ראשון לציון מובילה תוכנית שימור מקיפה הכוללת כמאה מבנים היסטוריים. את העבודות מובילה החברה הכלכלית באמצעות קבלנים שמומחיותם בנושא שימור ושחזור אתרים היסטוריים ומוכרים על ידי המועצה לשימור אתרים ארצי. לפרויקט שותף מוזיאון ראשון לציון, אשר מטפל בפרוגראמה לעיר ההיסטורית ומרכז יחד עם אגף התכנון בעירייה את פיתוח לב העיר ההיסטורית. במוזיאון מציינים כי העבודות בבית גורדון לונדון נמשכות ובימים אלה החלו עבודות שימור שני מבנים במתחם המוזיאון: בית הרפואות והקליניקה.

סאלי לוי,  מנכ"לית תאגיד המים מניב, מסרה: "מגדל המים ההיסטורי של ראשון לציון הינו סמל לא רק למים היקרים מפז שסיפקו לתושבים אלא סמל לנחישות, לאמונה, לדרך ולהתמדה. המגדל מסמל יותר מכל את היכולת לא רק לחלום אלא להפוך חזון למציאות. אנו במניב ראשון, תאגיד המים והביוב של ראשון לציון, גאים לקחת חלק  בפיתוח והתחדשות העיר ורואים חשיבות בשמירה על סמלי המורשת התחדשות המגדל הינה חלק מעשיה זו."

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון 

8 בספטמבר 2013