מוקד 106 העירוני אירח צוערים של משרד הפנים

מוקד 106 העירוני אירח צוערים של משרד הפנים
 

המוקד נבחר בשל היותו המוביל בתחומו בארץ * וגם: הרמטכ"ל היוצא בני גנץ נפרד מפיקוד העורף וזכה להתרשם מרכב החפ"ק של עיריית ראשון לציון

צוערי תכנית "עתידים" לשלטון המקומי ביקרו השבוע במוקד 106 העירוני במסגרת סמינר "רשויות חזקות – סיפורי הצלחה עירוניים". המוקד של ראשון לציון, בראשות ניצה אבירם, נבחר על ידי משרד הפנים המפעיל את התוכנית על פני מאות רשויות אחרות בשל הסיבה שהינו המוביל בתחומו בארץ. יוזמות הביקור מיל פסוולסקי וסיגל שליט, אמרו: "מנהלי התכנית המליצו על מוקד עיריית ראשון לציון, מאחר ומזה זמן הוא משמש דוגמא ומופת למוקד שעבר מהפך וכיום הוא המוביל בתחומו". 25 צוערים שמעו הרצאה של מנהל המערכות במוקד, איציק אשכנזי על פעילות המוקד, דרכי עבודה, תהליכים פנים-עירוניים, דרכי הטיפול והמעקב אחרי בקשות התושבים, דרכי ההתקשרות עם המוקד ועל היסטוריה והתפתחות תפעול המוקד.

התכנית הינה יוזמה של משרד הפנים ופועלת בשיתוף אגף התקציבים, משרד האוצר, מפעל הפיס, מרכז המועצות האזוריות והמרכז לשלטון מקומי. הצוערים לומדים לתואר ראשון, במטרה להסמיך את הדור הבא לתפקידים ייעודיים ברשויות מקומיות פחות חזקות בפריפריה.

כזכור, לפני כשנתיים וחצי נחנך המוקד העירוני החדש והחליף את המוקד הישן שנהרס לחלוטין. המוקד החדש הורחב ושודרג על שטח של 400 מטרים. הוא כולל שתי קירות מסכים, 12 עמדות של מוקדנים ו-10 עמדות סיירי מצלמות. נזכיר גם כי ראשון לציון היא החלוצה בישראל בכל הקשור להפעלת מרכז חירום לצד מוקד עירוני בשגרה ומוקד עירוני הצופה על מאות מצלמות הפרוסות ברחבי העיר. בשנתיים וחצי האחרונות ביקרו במוקד העירוני של ראשון לציון למעלה ממאה משלחות מהארץ ומהעולם שמבקשות ללמוד מהטכנולוגיה והתפיסה המבצעית בראשון לציון וזאת בניסיון ליישמם בארצות מוצאם.

בתוך כך, עיריית ראשון לציון בכלל והחברה לביטחון בפרט זכו לתשבחות מלא אחר מאשר הרמטכ"ל היוצא, בני גנץ. החייל מספר אחת הגיע לביקור פרידה מהתפקיד בבה"ד 16 בצריפין שבו נעשית ההדרכה של פיקוד העורף. במסגרת הביקור, הוצגה חוות חפ"קים (חוליות פיקוד קדמיות) של ארגוני החירום וההצלה, כך למשל השתתפו מד"א, כיבוי אש, זק"א וגם- קרון הפיקוד הקדמי של עיריית ראשון לציון. מדובר בניידת מאובזרת ומצוידת במערכות קשב ומחשוב, מכשירי קשר מסונכרנים לכל ארגוני החירום, מצלמות, מסכים, גנרטור ומכשירים נוספים. מטרתה לפקד על הכוחות והאירועים במצב חירום. השימוש הראשון שלה נעשה במבצע "עמוד ענן" עם נפילת רקטת גראד על בניין בעיר.

 

צילום צוערים: אריק מור

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

5.1.2015