מוקד (עלייה לרגל) עירוני

 השבוע ביקר נציג ממשלת קנדה במרכז הפעלה בחירום * הוא מצטרף ל-100 משלחות מאירופה, אסיה ואמריקה שמבקשות לבחון מקרוב את יכולות מערכת ההפעלה בחירום, המוקד העירוני והשליטה על המצלמות הפרוסות בעיר, וזאת בניסיון ליישמם בארצות מוצאם

בשנתיים האחרונות ביקרו במוקד העירוני של ראשון לציון לא פחות ממאה משלחות מהארץ ומהעולם שמבקשות ללמוד מהטכנולוגיה והתפיסה המבצעית בראשון לציון וזאת בניסיון ליישמם בארצות מוצאם. השבוע היה זה מנהל מרכז המבצעים של ממשלת קנדה, קרייג הולדם, שהתארח במרכז ההפעלה העירוני בחירום. מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני הציג בפני האורח את היכולות המבצעיות של מרכז ההפעלה וכן את היערכות העיר לאירועי חרום שונים.

קרייג התרשם מרמת המוכנות ברמה העירונית ואף הביע פליאה על רמת הפירוט ועדכון העזרים המוכנים לכל עת עבור מקבלי ההחלטות והכוחות בשטח.

ישראל ידועה כמעצמה ביטחונית בעלת ניסיון רב ובכל העולם מבקשים לחלוק עם הידע הזה. ראשון לציון בפרט, היא החלוצה בישראל בכל הקשור להפעלת מרכז חירום לצד מוקד עירוני בשגרה ומוקד עירוני הצופה על מאות מצלמות הפרוסות ברחבי העיר.

המתחם המיוחד שממוקם בבטן האדמה מתפרס על שטח של 400 מטרים וכולל שני קירות מסכים, 12 עמדות של מוקדנים ו-10 עמדות סיירי מצלמות.

מרכז ההפעלה בחירום מאפשר בנוסף למנהלי העירייה ובראשם- ראש העירייה, לנהל אירועי חירום ביעילות ומהירות וזאת על ידי חלוקה לרובעים ותוכנת GIS – שהינה מערכת מידע גיאוגרפית המאפשרת ניהול, אחזור וניתוח מידע גאוגרפי תוך שילוב תכנים ממספר שכבות מידע.

באשר לפריסת המצלמות, ראשון לציון כאמור היא העיר המובילה בישראל בתחום, לא רק בכמות המצלמות שצפויה להגיע ליותר מאלף, אלא גם ליכולות המצלמות, האיכות שלהן ומהירות השידור הייחודית המתאפשרת באמצעות פריסת סיבים אופטיים ברחבי העיר. מלבד ראשון לציון, ישנן ערים נוספות בודדות בעולם שמתהדרות ביכולות אלו כמו לונדון, דובאי ומספר מדינות בארה"ב.

בין המשלחות שביקרו במתחם ניתן למנות משלחות גדולות מרוסיה, סין, ברזיל, קונגו, יוון, גואטמלה, גרמניה ומדינות נוספות ממזרח אירופה. ברוב המקרים נשלחו נציגים בכירים מהממשל, כמו ראשי ערים, מפקדי משטרה בכירים ופקידי ממשל בכירים נוספים.

נציגי משלחות אלו מבקשים להכיר את השילוב בין המוקד המחודש לתפיסת ההפעלה בחירום ואת תפיסת ההפעלה בחירום של העירייה.

ראש העירייה, דב צור, אמר: "זו מחמאה גדולה שכל כך הרבה גורמים בינלאומיים מגיעים במיוחד לכאן ללמוד הן מהטכנולוגיה שיישמנו במוקד המשולב וברחבי העיר והן מהתפיסה המבצעית שלדעתי אין לה אח ורע בשום מקום אחר. אנו נמשיך להשקיע משאבים רבים על מנת לשמור על מוכנות למצבי חירום ובד בבד לעשות שימוש באמצעים המתקדמים ביותר לביטחון תושבנו ושיפור השירות הניתן לתושבים".

מנכ"ל החברה לבטחון, מוטי נחמני, הוסיף: "בשנים האחרונות שמחתי לארח עשרות רבות של משלחות מהארץ ומהעולם, בינהם המשלחת מקנדה אותה ארחנו בשבוע האחרון. המוקד המשולב ומרכז ההפעלה משדרגים באופן משמעותי את היכולות של העירייה בהתמודדות עם אירועים שונים, הן בשגרה והן בחירום".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

2 בדצמבר 2013