מוזיאון ראשון לציון הוכר כאתר מורשת לאומית

מוזיאון ראשון לציון הוכר כאתר מורשת לאומית
התכנית להעצמת המורשת הלאומית במשרד ראש הממשלה הכירה במוזיאון ראשון-לציון כאתר מורשת לאומית * המשמעות: חשיפה ציבורית לתרומתה של ראשון-לציון  לערכי הלאום והתרבות הישראלית ולמורשתה המפוארת

הישג למוזיאון ראשון לציון ולעיר. מוזיאון ראשון לציון הפך זה מכבר לשם דבר בעיר ואף מחוצה לו. עתה זוכה המוזיאון גם למעמד לאומי כאשר התכנית להעצמת המורשת הלאומית במשרד ראש הממשלה הכירה בו כאתר מורשת לאומית. כבר השבוע יצוינו המוזיאון ובית הכנסת הגדול בשילוט אחיד של משרד ראש הממשלה: "אתר מורשת לאומית".

מוזיאון ראשון לציון משקיע בשנים האחרונות מאמץ עצום לשימור הרוח, ההיסטוריה וערכי המורשת של העיר, הוא פעיל בהיבטים חינוכיים, מוזיאליים, שימוריים ותדמיתיים ומארח מדי שנה עשרות אלפי מבקרים.  באוסף המוזיאון בארכיון שלו ובתצוגותיו נמצאים פריטים היסטוריים מימיה הראשונים של המושבה. וגם היום הוא מצליח לשים את ידו על פריטים נדירים מימיה הראשונים של המושבה.

התהליך שהביא להכרת ממשלת ישראל במוזיאון, בעיר ההיסטורית ובערכיה החל לפני כארבע שנים. ראש העירייה, דב צור ומנהלת המוזאון, נאוה קסלר, ריכזו מאמצים רבים במטרה להעלות לתודעת הציבור את ערכי העיר ואת תרומתה החשובה לעיצוב התרבות והלאומיות הישראלית. לחיזוק המהלך, קיים המוזיאון תערוכות וכנסים בנושא, השקיע באירועי תוכן שזכו לחשיפה תקשורתית וקידם עבודות שימור. במסגרת זו, ביקרו בעיר לפני כשנתיים וחצי, מזכיר ראש-הממשלה דאז, עו"ד צבי האוזר ומנהל אגף מורשת במשרד ראש הממשלה, ראובן פינסקי. ראש העירייה ערך להם סיור בעיר ההיסטורית, במהלכו ביקרו ביקב, באתרים מימי ראשית המושבה ובמוזאון ראשון-לציון.

החשיפה לראשון לציון ולערכיה, הביאה את הוועדה הבין משרדית לנושא מורשת להכרה בעיר ראשון-לציון כבעלת ערך בשימור המורשת הלאומית והציונות. הוועדה הודיעה כי תשתתף בתהליך ההתחדשות של העיר ההיסטורית בסכום של שמונה מיליון שקלים. סכום זה התווסף להשקעה העצומה של העירייה בתוכנית שימור מבנים מימי ראשית המושבה, כמו בית הכנסת הגדול, מלון לונדון, ועוד.

עיריית ראשון-לציון משקיעה רבות בנושא שימור האתרים ההיסטוריים והינה העירייה היחידה עד כה, להוציא עיריית תל אביב, אשר הפקידה בוועדה המחוזית תכנית שימור מקיפה, הכוללת מאה מבנים. התכנית מעגנת בחוק את שימור המבנים, מגדירה אותם  ואת הטיפול בהם ובסביבתם.

במקביל, הנחה ראש העירייה לגבש פרוגרמה להחייאת לב העיר ההיסטורית ופרוגרמה תיירותית למקום. כמו כן, נמצאת בשלבי סיום פרוגרמת תוכן למוזאון ראשון-לציון.

מטרת התכניות היא לא רק שימור האתרים ההיסטוריים שבמרחב זה, אלא התחדשות עירונית שתחשוף את ערכיה ההיסטוריים של העיר במרחב הציבורי.

ראש העירייה, דב צור, אמר עם היוודע דבר ההכרה: "זהו הישג לעיר, לתושבים ולא פחות- לאבות המייסדים ולהיסטוריה הענפה של המושבה ראשון לציון. כמי שנולד וגדל בעיר הזאת, שמתי לי למטרה להפיח רוח חיה בלב העיר ההיסטורית, במקום שבו הכל החל".

מחזיקת תיק מוזיאונים, חברת המועצה ליאל אבן זהר, אמרה: "אני מברכת על כניסתו של מוזיאון ראשון לציון לרשימה המכובדת של אתרי מורשת בישראל. בתוך הקדמה ועומס המידע והריגושים, מצליח המוזיאון לשמר את ההיסטוריה והמורשת של הציונות והעיר: מהדגל וההמנון ועד הפעמון העירוני ולוחות הלימוד של תלמידי בית הספר העברי הראשון. המוזיאון הצנוע, אך המשמעותי שלנו, ימשיך לחפש דרכים יצירתיות להנחיל את הערכים הלאומיים לילדי העיר וישראל, ותושבי ראשון לציון יכולים להיות גאים  בכך שהמורשת העירונית והלאומית של כולנו, זכתה השבוע להכרה המגיעה לה.

מנהלת המוזיאון, נאוה קסלר, הוסיפה כי לא בכדי זכתה העיר בכבוד זה. "ראשון-לציון תרמה רבות לעיצוב התרבות והלאומיות הישראלית. הערכים הלאומיים והתרבותיים שנוצרו בה יחד עם המתחם ההיסטורי של המושבה אשר בו נותרו עשרות מבנים מימיה הראשונים, הנם בגדר תופעה ייחודית בנוף הארץ וראויים לשימור ולהתחדשות למען הדורות הבאים. בראשון לציון נוצרו דגל הלאום, המנון "התקווה", ראשית החינוך העברי, קרן קימת ראשונה לציון, התזמורת העברית הראשונה, בית העם העברי הראשון, כאן ניתנה לנשים זכות בחירה וכהונה בפועל בוועד המושבה לראשונה בארץ. כמו כן בראשון-לציון הוקם שדה הניסיונות (כיום גן המושבה) אשר היווה תשתית לחקלאות המודרנית בארץ ישראל ולצדו הוקם היקב הגדול – חלוץ התעשייה המודרנית בארץ ישראל." בהתאם להכרה, יותקנו בקרוב שלטי "אתר מורשת לאומית" במוזאון ובבית הכנסת הגדול.

צילום: באדיבות מוזיאון ראשון לציון

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

21 ביולי 2015