מי הייתה נחמה פוחצ'בסקי?

מי הייתה נחמה פוחצ'בסקי

על השאלה הזו יכולים לענות דיירי רחוב נחמה שבמרכז העיר וזאת הודות לתלמידי בית הספר היסודי "חביב" שהתנדבו לשמש שגרירי המרכז העולמי לעברית * מדובר במיזם חינוכי במסגרתו לומדים הילדים על אישים שלהם חלק בהפצת השפה העברית, מעבירים את המידע הלאה

בשבוע האחרון הופצו, ברחוב נחמה שבמרכז העיר, עלונים שבהם מסופר על הסופרת העברייה הראשונה, נחמה פוחצ'בסקי, שעל שמה נקרא הרחוב. מדובר במיזם חינוכי בבית הספר שבו תלמידים נבחרים לשמש שגרירי המרכז העולמי לעברית שמוקם בראשון לציון. קבוצת תלמידים ותלמידות מכתות ה' ו' בבית ספר עוברים בשנתיים האחרונות העשרה בנושא העברית במסגרת פעילות המרכז העולמי לעברית. בין היתר מארחים השגרירים הצעירים אישים נכבדים המגיעים לבית הספר העברי הראשון בישראל, ומספרים להם אודותיו ואודות הדמויות ההיסטוריות העומדות מאחוריו, כמו מזכיר הממשלה, צבי האוזר, שהתארח בשנה שעברה ויו"ר השדולה לקידום השפה העברית בכנסת, ח"כ שמעון אוחיון. כמו כן לומדים הילדים על אישים שלהם חלק בהחייאה והפצת השפה העברית. את המידע הזה מעבירים התלמידים הלאה ומספרים לדיירי הרחובות הסמוכים לבית הספר אודות האישים שעל שמם נקראים הרחובות. כאמור, הראשונה ברשימה הייתה נחמה פוחצ'בסקי שנולדה ב-1869, ונודעה כדמות רבת פעלים, שמלבד היותה הסופרת העברייה הראשונה, הייתה האישה השופטת והמגשרת הראשונה. קלטה עולים, לימדה עברית, בנתה בביתה מקום לינה לאנשים חסרי דיור, הקימה בביתה את המקלט הראשון לנשים מוכות, ייסדה את אגודת הנשים ונלחמה על זכויותיהן.
בזכות נחמה, ראשון לציון הייתה המושבה הראשונה בארץ ישראל בה ניתנה זכות הצבעה לנשים ובבחירות הראשונות בהן השתתפו הנשים נבחרה נחמה ליו"ר ועד המושבה ברוב קולות. בנוסף, הבית של משפחת פוחצ'בסקי היה הבית השני במושבה שדיבר אך ורק עברית ובכך תרמה תרומה משמעותית להנחלת השפה בפי כל ולהחייאת השפה העברית כשפת דיבור במושבה ראשון לציון, שממנה יצאה הבשורה לכלל ישראל.
מנהלת התכנים והפעילויות של המרכז העולמי לעברית ראשון לציון, טלי צור, אשר מנהלת את פעילות שגרירי העברית מזה שנה שנייה מספרת: "השגרירים למדו בשבועות האחרונים אודות חייה ופועלה של נחמה פוחצ'בסקי והחליטו כי מן הראוי שסיפורה יהיה ידוע לדיירי הרחוב הקרוי על שמה ולכלל תושבי ראשון לציון. ולכן, הפיקו עלון מידע אודותיה וחילקו אותו בכל תיבות הדואר של דיירי רחוב נחמה".
המרכז העולמי לעברית ראשון לציון נמצא בימים אלה בתהליך הקמה ויפעל לצדו של בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם ובמתחמו. המרכז, שמוקם ביוזמתה של עיריית ראשון לציון, יהיה מרכז חי לשפה העברית ולתרבות העברית וירכז את כל ייצוגי השפה השונים מכל התקופות, החל מראשיתה של העברית ועד ימינו. המרכז זוכה לתמיכה ממשלתית מתכנית מורשת לאומית – שמטרתה לשמר מורשת היסטורית החשובה למדינת ישראל. "המרכז העולמי לעברית, ראשון לציון", יהיה מקום שיקשר למורשת העברית ואל הסיפור ההיסטורי של ראשון לציון עם העברית.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון 26.5.2014
צלום: עידן גרוס