ניני הנאצים הופיעו מול ניצולי שואה בבית זרובבל

ניצולי השואה והווטרנים בראשון לציון חשבו שכבר ראו הכל בחיים * אבל כמעט 70 שנה אחרי, הם ראו את צאצאי הפושעים הנאצים עולים לבמה ומציגים הופעה יהודית מסורתית * "זה היה סוריאליסטי לחלוטין" סיפרה מנהלת הרשות העירונית לקליטה ושילוב עולים * בתום המופע, פצח הקהל במחיאות כפיים סוערות

היה צריך לשפשף את העיניים בשביל להאמין. צעירים רקדו ושרו לצלילי שירי עם יהודיים אל מול עשרות תושבים מהגיל השלישי בבית זרובבל עיר. למי שהיה נקלע במקרה למקום, היה בוודאי חושב שמדובר במופע עירוני שגרתי, אולם כשמבינים שאותם צעירים הם ניני הפושעים הנאצים מהעיר טובינגן בגרמניה, מעוז הנאצים במלחמת העולם השנייה, המופיעים מול ווטרנים וניצולי שואה מראשון לציון, אז האירוע כולו מקבל משמעות בלתי נתפסת.

"זה היה בפירוש שוק" הגדירה את זה טל טשרוני, מנהלת הרשות העירונית לקליטה ושילוב עולים בעיריית ראשון לציון שהוזמנה על ידי ארגון הווטרנים בישראל לאירוע "עלו לבמה ניני הפושעים הנאצים עם חליפות שהביאו מהבית וכלי נגינה והתחילו לשיר שירים יהודיים, זה היה סוריאליסטי לחלוטין".

האירוע התאפשר הודות לשיתוף פעולה בין עמותת יד לעזרה לישראל וארגון ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה והעומד בראשו אברהם גרינזייד לבין הארגון  "march of life" שבו חברים צאצאים של פושעים נאציים המגדירים עצמם כמי ש"מחפשים את המילים שסביהם והוריהם לא יכלו למצוא". בפועלו, מבקש הארגון להילחם בתופעת האנטישמיות המודרנית. את הקבוצה באירוע ייצג פלוריאן קובץ'.

כ-50 בני נוער וצעירים גרמנים בגילאי 14-28 השתתפו באירוע, מלבד המופע שהיה באידיש, סיפרו הצעירים את סיפורם האישי, גוללו את מעשיהם של אבות סביהם ובסוף דבריהם ביקשו סליחה על מעשי משפחותיהם. "כמו שאצלנו לניצולי השואה היה קשה לספר את מה שעברו ורבים מהם העדיפו לשמור בבטן, כך היה גם אצלם" מספרת טשורני "אבות סביהם כיסו על הדברים שהיו ורק לאחרונה הנינים שלהם התחילו לנבור בסיפורי המשפחה ולגלות פרטים חדשים. כעת יש להם רצון לדעת ולספר ולא להסתיר. לקום ולהגיד שזה מה שעשתה המשפחה שלי ואני כאן עומד ומתנצל בשמם. כשהם אמרו את זה, עברה בי צמרמורת בכל הגוף". אחד מהנינים עלה לבמה וסיפר שרב סבא שלו היה קצין באס אס והיה לו חלק אקטיבי בתהליך ההשמדה.

בתום הדברים והמופע, כאשר לא היה ברור כיצד היושבים בקהל יגיבו, החלו הווטרנים וניצולי השואה במחיאות כפיים סוערות. "הקהל הודה להם על המחווה הזו. אני הזלתי דמעה, לא ציפיתי לזה בכלל." מספרת טשרוני. האירוע היה כה טעון שבסיומו ביקשו שני הצדדים לשבת ולדבר עוד וכך עשרות צעירים גרמנים ישבו לצד הווטרנים וניצולי השואה והמשיכו לשוחח ארוכות.

התמונות באדיבות ארגון  "march of life"

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

17 ביוני 2014