נשברו כל הסטיגמות והסטראוטיפים

קבוצת נערות

 "מרגע שירדו התלמידים מהאוטובוס,  נשברו כל הסטיגמות והסטראוטיפים"

בקרית החינוך אשלים ובתיכון עמל טייבה התכוננו לקראת המפגשים בין תלמידי כיתות י"א בכל בית ספר * מחקרים העוסקים בעמדות בני נוער בהקשר של יחסי יהודים-ערבים מגלים יחס מנוכר וסטראוטיפי זה כלפי זה * אשלים הוא בית הספר היחיד בעיר המועמד לאות "תקווה ישראלית" של בית הנשיא

"רגע אחרי קבלת פנים החלו התלמידים, היהודים והערבים, לתקשר אלה עם אלה עם שמחה וחיוך, להחליף מספרי פלאפון, להזמין אלה את אלה לפייסבוק" כך מספרת מנהלת קרית החינוך "אשלים" פזית שרון. תלמידי בית הספר ארחו בשבוע האחרון את תלמידי עמל טייבה למה שנקרא "מפגש גומלין", לאחר שתלמידי אשלים היו אלה שהתארחו בטייבה לפני כחודשיים. מפגשים אלה מתאפשרים הודות לפרויקט "חיים משותפים" ששם לו למטרה לפתח את הערכים החברתיים, שבירת מחסומים ודעות קדומות לצד השני, הוא גם שואף ליצור דו קיום והרמוניה בין יהודים לערבים.

מחקרים העוסקים בעמדות בני נוער בהקשר של יחסי יהודים-ערבים, מציגים נתונים המצביעים על תופעות של גזענות, פחד ,עיוורון, דה לגיטימציה, התבדלות ואי אמון  הדדיים. הנתונים מלמדים כי הרוב המכריע של בני הנוער היהודים והערבים בישראל מגלים יחס מנוכר וסטראוטיפי זה כלפי זה. רמת המוכנות לגלות קרבה חברתית ברמות שונות בין הצדדים נמוכה. רמת הסטריאוטיפיזציה גבוהה ומעידה על דעות קדומות ובורות הדדית רבה. לשמחת מנהלי בתי הספר וצוותי ההוראה, כל החששות התפוגגו מרגע שהתלמידים נפגשו. המורים התמוגגו מכל רגע ובשיחת הסיכום הביעו תלמידים רבים את רצונם במפגשים נוספים ובהעמקת הקשר.

"הרבה עיניים נוצצות נראו" מספרת שרון "גם של תלמידים וגם של מבוגרים. ביום הזה למדו התלמידים מהי המשמעות של 'חביב אדם שנברא בצלם', שזכויות אדם נתונות לכל אדם ללא תנאי.

אנו דוגלים בשיווין זכויות, קידום חירותו של כל אדם וחיזוק האחווה בין אוכלוסיות ותרבויות שונות" מסבירה שרון ומוסיפה: "תלמידי בית הספר מקיימים מפגשים ושיתופי פעולה גם עם תלמידי בית ספר הנוצרי "טרה סנטה" מיפו, עם תלמידי חטיבת הביניים של המקיף הדתי בעיר, עם תלמידים יהודיים מאורוגואי וכן עם תלמידים יהודים אמריקאים מקונטיקט, ארה"ב".

שכל בני האדם זכאים לאותן הזדמנויות ולאותן תקוות. שם התחייבו התלמידים לא להיכנע לשנאה, לא לוותר לפחד ולא לשקוע בייאוש". בקריית החינוך אשלים רואים בהשתתפות במיזמים העוסקים בחינוך לנתינה, סובלנות, דו קיום ושותפות חובה ערכית, מוסרית ופדגוגית. בשבוע הבא, יציגו נציגי שתי הכיתות את התוצרים שהכינו בכנס ארצי שיתקיים בגבעת חביבה.

צילום: עידן גרוס

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

11 במאי 2015