מאה ניצולי שואה מראשון לציון השמיעו קולם בכנסת ישראל

במסגרת תוכנית "פרח לניצול", שמובילה המחלקה לעבודה סוציאלית בקהילה בעיריית ראשון לציון, יצאו ניצולי שואה מהעיר לסיור בירושלים, נפגשו עם חברי כנסת והעלו את מצב ניצולי השואה בעיר ובארץ בכלל * אחת הטענות היא שניצולי השואה נפטרים לפני שזוכים לקבל מהמדינה את הזכויות * באופן אירוני ומצער כך היה גם הפעם, כאשר אחד מניצולי השואה, אשר בלומברגר, שנרשם לסיור, נפטר ימים ספורים לפני כן

הפעילות למען ניצולי השואה שמובילה המחלקה לעבודה סוציאלית בקהילה במינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון, נעשית כל השנה. לאחרונה יצאו מאה ניצולי שואה מהעיר לסיור בירושלים במסגרת תוכנית הדגל של המחלקה "פרח לניצול". במסגרת הסיור, ביקרו התושבים במוזיאון הר הרצל בירושלים בו הוצגה מורשת ישראל והציונות דרך סיפורו של הרצל.

אולם לב ליבו של הסיור היה ביקור בכנסת ישראל, שם הם נפגשו עם חברי הכנסת איציק שמולי ורויטל סוויד. התושבים הוותיקים שוחחו על סוגיות רבות המעסיקות אותם והעלו על שולחן הדיונים את מצב ניצולי השואה בעיר ובארץ בכלל. אחת הטענות במרכזיות היא שניצולי השואה נפטרים לפני שזוכים לקבל מהמדינה את הזכויות המגיעות להם. באופן אירוני ומצער כך היה גם הפעם, כאשר אחד מניצולי השואה שנרשמו לסיור, אשר בלומברגר ז"ל, נפטר ימים ספורים לפני כן. חתנו הוא לא אחר ממחזיק תיק לשילוב חברתי, מ"מ וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי, שאמר: "הסיור הזה בעל משמעות רבה עבורי, לא רק בגלל החשיבות של ניצולי השואה ברמה העירונית אלא גם ברמה האישית. חמי, אשר בלומברגר, ניצול שואה ופעיל חברתי שעסק בתחום והתכוון להצטרף אלינו ביום זה, נפטר לצערי לפני ימים ספורים לפני. הדבר מחזק את החשיבות שיש בפעילות למענכם בימים אלו ואנו נמשיך לעשות הכל כדי שתרגישו את החיבוק של העיר ותושביה".

מנהלת מחלקת קהילה, שירן לוסטיג גנץ, סיפרה: "מרגש היה לראות את ניצולי השואה בבית המחוקקים, כאשר לחלקם זו הייתה הפעם הראשונה בכנסת. החשיבות לא הייתה רק לניצולי השואה אלא גם לחברי הכנסת שלמדו מקרוב על סוגיות הקשורות בגיל השלישי בכלל ובמצב ניצולי השואה בפרט". רכזת התכנית, טליה שוורץ, הוסיפה: "בתום היום ניצולי השואה ירדו מהאוטובוס והודו לנו על היום הזה. הם סיפרו לנו כי הרגישו את האכפתיות ואת האהבה שיש הן לעירייה והן לתושבי העיר כלפיהם. אנו שמים לעצמנו כמטרה להמשיך לפעול וליזום פעילויות שונות במשך כל השנה בכדי שחוויה זו תועבר לכלל ניצולי השואה תושבי העיר."

הפעילות הרבה הנעשית למען ניצולי השואה תושבי ראשון לציון היא יוזמה עירונית המתאפשרת בזכות המתנדבים הרבים הלוקחים בה חלק. ישנם מספר רב של מתנדבים אשר מפעילים קו חם טלפוני לניצולי שואה ושומרים איתם על קשר, ומתנדבים נוספים אשר מבקרים בבתיהם של ניצולי השואה. לא נותר אלא לברך את המתנדבים הרבים הנותנים מזמנם למען ניצולי השואה ולברך את ניצולי השואה בבריאות טובה ועוד הרבה ימים נוספים של הנאה.

מעוניינים לקחת חלק בתוכנית "פרח לניצול"?

התקשרו לטלפון 03-9689909

או שלחו מייל ortalsh@rishonlezion.muni.il

יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

16 בינואר 2017