נותנים הכל מהל"ב

קבוצת הורים מהל"ב
קבוצת מנהיגות הורים לילדים ובוגרים עם מוגבלויות בראשון לציון שהוקמה בתחילת השנה ומנתה 15 הורים, כוללת היום 300 משפחות * השיא היה הפנינג משפחתי, מרגש ומלא באנרגיה

"עד היום, כל הורה פעל בנפרד. עכשיו הרגשתי שעשינו את זה, הרמנו את הכפפה" כך מספרת מירי חביב, אמא לילד על הספקטרום האוטיסטי, שחברה במנהיגות הורים בקבוצה מהל"ב וקיימו לאחרונה הפנינג המוני ומרגש שהשתתפו בו כ-300 הורים.

הקבוצה הזו, שהצליחה למשוך כל כך הרבה הורים, מנתה בתחילת דרכה 15 הורים. הקבוצה קמה לפני כשנה על ידי המחלקה לעבודה סוציאלית בקהילה ועברה הכשרה על ידי מכללת הורים. את ההפנינג שהתקיים בהיכל ספורט גן נחום ניהלה להקת "3 מקלות", שלוש נשים שהתמסרו לקהל הרב שהגיע והשיגו באהבה את שיתוף הפעולה שלו, והתיפוף המשותף של ילדים ובוגרים עם מגוון מוגבלויות פיזיות ואחרות, שהכו יחד בקצב אחד, הותיר רושם על כל המשתתפים ודמעות של אושר מצד המארגנים. סגן ומ"מ מקום ראש העירייה, מוטי עג'מי, בירך על הקמת הקבוצה ואמר "העבודה המשותפת עם ההורים, יוצרת דיאלוג ודלת פתוחה לרעיונות ושיתופי פעולה והכל לטובת הילדים והמשפחות".

מסגרות רבות של חינוך מיוחד פועלות בעיר, אולם המטרה הייתה לגבש קבוצה אחת גדולה שתיתן את המענים למגוון רחב של מוגבלויות. קבוצה מהל"ב מאגדת הורים לילדים ובוגרים עם מוגבלויות הפועלת בהתנדבות מלאה לקידום ופיתוח מענים המותאמים לצרכי המשפחות המיוחדות בעיר. "כל משפחה מיוחדת מוזמנת להגיע" מספרת חביב ואכן המשפחות מגיעות. הקבוצה הוקמה מתוך צורך שעלה מההורים, המתמודדים עם המציאות המורכבת של נכות, להתארגנות משותפת, בילוי ותמיכה הדדית.

"ההורים לא זוכים להכיר הרבה הורים בעלי מאפיינים דומים" משתפת חביב "שגרת החיים, הטיפולים והתמודדות- לא משאירים מספיק פניות לעשייה וגיבוש. הקבוצה הזו נותנת לנו את הכלים והתמיכה של העירייה לקדם תוכנית שנתית שתכלול סדנאות, הצגות, הרצאות, מפגשי אחים ועוד". יש לציין כי הקבוצה פועלת בהתנדבות כמייצגת את כלל המשפחות המיוחדות בעיר.

"הם 'הרימו' הפקה מדהימה" מספרת מנהלת המחלקה לעבודה סוציאלית בקהילה, שירן לוסטיג "גייסו תרומות מהקהילה ומתנדבים וקיימו הפנינג מרגש לכל המשפחה. הקבוצה הוקמה מתוך ראייה של הרשות כי ההורים, אשר חיים ומתמודדים עם המציאות המורכבת של נכות, יודעים לייצג הכי נכון את הצרכים והציפיות שלהם, ולעבוד ולקדם יחד תכניות חשובות למען המשפחות והקהילה".

חביב מסכמת שעצם החברות בקבוצה מעניקה להם כוח "אני רואה את העתיד שלנו בעיר, אנחנו רוצים להיות משולבים, אנחנו מרגישים שיש לנו יותר עוצמה כלפי חוץ. אפשר לקחת אותנו כקבוצה שמצליחה להוביל ולשנות דברים".

 תמונה מההפנינג

יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

25 בדצמבר 2017