אות אדריכלות הנוף לשנת 2015 הוענק לעיריית ראשון לציון

הפארק הגדול ביותר במזרח העיר משתרע על שטח עצום של כ-68 דונם ועלות הקמתו נאמדת בכ-35 מיליון שקלים * "גן בעברית" שהוקם על שטח בסיס צריפין כולל מגרשי ספורט, בריכות נוי, שבילי אופניים, מבוך מילים, מתקני כושר ועוד

האיגוד הישראלי של אדריכלי הנוף העניק לעיריית ראשון לציון ציון לשבח בתחום עיצוב נוף כללי עבור תכנון "גן בעברית", בתכנון משרד ברוידא-מעוז אדריכלות נוף. הפארק הגדול ביותר במזרח ראשון לציון המשתרע על שטח עצום של כ- 68 דונם ירוק ועלות הקמתו נאמדת בכ-35 מיליון שקלים, נחנך לפני כשנתיים.

בגן פועלות בריכות ביולוגיות גדולות עם דגי נוי, מזרקות, מגרשי כדורגל, כדורסל וקטרגל, שבילי אופנים היקפיים, מתחם המיועד לפיקניק, מתחם מתקני פעוטות מקורים, מתקני כושר וכמובן מדשאות רחבות ידיים.

כדי להעניק לגן רובד תכני נוסף וכמחווה להיותה של ראשון לציון העיר העברית הראשונה בה לימד אליעזר בן-יהודה, מחייה השפה, מתוכנן הגן כמקום החוגג את השפה העברית כחלק מהוויה הכוללת של הבילוי בו. לצורך כך שולבו בצוות התכנון אוצרת לנושא התכנים ומעצב תעשייתי לעיצוב מתקנים מיוחדים של משחקים מקוריים בעברית. בגן עובר כחוט השני "שביל מלים" הקושר בין האזורים השונים. כמו כן שולבו צמחים לפי סדר האלף בית, מזרקת אותיות בה הילדים יכולים לשלוט על זרמי המתזים ולכתוב את שמם, מבוך מילים בו ניתן להגיע לאוצר על ידי פתרון מילים וניבים בעברית, "גבעת אלפון" בה ממוקמים גבעה עם אותיות שניתן לטפס אליה, לוח וקיר לכתיבה עצמית, שיפודי מלים להרכבת משפחות מלים ואלמנטים נוספים שאותם מגלה המבקר בהדרגה.

בגן נשמרו המתקנים המקוריים של הצבא כגון ההאנגרים והצריפים שהוסבו לשימושים חדשים כמו: סככות צל למתקני משחק, מסעדה, בית קפה וגלריה עתידית. עצי האקליפטוס הוותיקים האופייניים למחנות צבא נשמרו בקפידה ומהווים את אזורי הצל של הפארק. גן בעברית מהווה תוספת משמעותית לשטחים הפתוחים במזרח העיר. הפרויקט מדגים כיצד בהשקעה עירונית יצירתית ניתן להסב שטח "אבוד" של מחנה צבאי לטובת שיפור איכות החיים העירונית.

מהנדס העיר אלי יהלום: "הפרס שהוענק לעירייה מביע הכרה באיכות המוצר לטובת כל תושבי העיר. החשיבה המשותפת שהתבצעה, והפירות הנראים בשטח, מלמדים על פרויקט מושקע מהשורה הראשונה." 

אמיר מרום, מ"מ דוברת העירייה

9 בנובמבר 2015