הפחים הכתומים מגיעים לעיר

אשה מפרידה אשפה
 

במסגרת יישום חוק האריזות, תפזר עיריית ראשון לציון החל מיום ראשון הקרוב  אלפי פחים כתומים ברחבי העיר המיועדים לאריזות בלבד *

השבוע כבר התקיימו פעילויות הסברתיות במרכזים הקהילתיים

 בעיריית ראשון לציון נערכים בימים אלה ליישום החוק במסגרתו יוצבו ביום ראשון הקרוב ולמשך החודש הקרוב 6000 פחי אשפה כתומים, המיועדים לאריזות, לצד פחי האשפה הכחולים המיועדים לנייר ופחי האשפה הירוקים המיועדים לפסולת האורגנית, שכן גם פסולת זו עוברת תהליך של מיון בתחנת המעבר, וחלקה עובר תהליך מחזור. הגדרת "אריזות" כוללת בין היתר, קופסאות שימורים ריקות, שקיות פלסטיק, קרטוני חלב ומשקה, אריזות של מוצרי טיפוח, מיכלים של מוצרי ניקיון ועוד. במהלך התקופה תשיק העירייה בשיתוף תאגיד המחזור ת.מ.י.ר קמפיין הסברה ברחבי העיר.

ההסברה בנושא החלה כבר לילדי הגנים והיסודי כאשר בשבוע האחרון, בשיתוף החברה העירונית, התקיימו פעילויות בנושא איכות הסביבה ומחזור אריזות באולמות בתי הספר בקרית גנים, קרית ראשון, רביבים ומרכז קהילתי רוזן. את הפעילות קידמה מחזיקת תיק איכות הסביבה, חברת המועצה יפעת מאירוביץ' והיא כללה פעילות יצירה בשימוש חוזר, בניית עיר מיניאטורית מקרטון, דמקה וכדורסל מחומרים בשימוש חוזר וכן הילדים למדו מה זורקים לפח הכתום.

לפי נתונים רשמיים, פסולת האריזות בישראל מגיעה למשקל של מעל מיליון טון, כאשר ישראלי ממוצע מייצר כ-1.6 ק"ג פסולת ליום שרובה מועברת להטמנה שמזהמת את הסביבה ומנצלת שטחים פתוחים. זו בדיוק הסיבה שכנסת ישראל חוקקה את חוק האריזות שמטיל באופן גורף את האחריות על כל היצרנים והיבואנים השונים למניעת כמויות הפסולת העצומות שנגרמות כתוצאה מאריזות שונות. החוק קובע כי על גורמים אלו לדאוג לאיסוף ומחזור של אריזות על פי קריטריונים שנקבעו מראש. החוק אמור להפחית את כמות הפסולת להטמנה ובד בבד לעשות שימוש חוזר בחומרי גלם פוטנציאליים בשווי של כמיליארד ₪ בשנה שכיום נקברים באדמה.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, בירך על הנעת התהליך בעיר והוסיף: "למען עתיד ילדנו ואיכות חיי תושבנו אנו פועלים בכל המישורים להגברת המודעות לשמירה על הסביבה ולהפיכת המחזור לנגיש וזמין בכל בית אב. אני קורא לתושבי העיר להירתם לעשייה הסביבתית ולהשליך את האריזות לפח הכתום, יחד נתרום כולנו לסביבה טובה יותר".

מחזיקת תיק איכות הסביבה, יפעת מאירוביץ', הוסיפה: הפח הכתום מהווה נדבך נוסף בפעילות ההפרדה והמיחזור בעיר, עכשיו יוכלו התושבים להפריד את שקיות הניילון, בקבוקי השמפו וקופסאות השימורים. זהו צעד מהותי וחשוב בהקטנת הפסולת המוטמנת.

 צילום: אבי קקון

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

18 באוגוסט 2014