פחות ונדליזם ופשע- יותר עבירות חנייה

בשנה האחרונה נרשמה ירידה משמעותית במעשי ונדליזם של נערים, עישון בשטחים ציבוריים ועבירת השלכת פסולת *  מנגד עלייה במטרדי בעלי חיים ועבירות חנייה * החברה לביטחון מסכמת שנה ומפרסמת נתונים על השנה החולפת

החברה לבטחון קיימה השבוע הרמת כוסית לקראת החג, במסגרתה סיכמה את שנת 2014 ופרסמה נתונים מהשנה החולפת. נתונים אלו פורסמו במקביל לנתוני משטרת ישראל שהציגה ירידה בנתוני פשיעה. מנתוני החברה לבטחון עולה כי בשנה החולפת נרשמה ירידה משמעותית במעשי ונדליזם בשטחים ציבוריים. אם ממוצע העבירות בארבע השנים הקודמות עמד על 4591 מעשי ונדליזם שדווחו, הרי שבשנה האחרונה מדובר על 2613 מקרים.

גם בסוגיית העישון בשטחים ציבוריים נרשמה ירידה במספר הפניות, בחברה לבטחון משייכים זאת הן לאכיפה בנושא, ולראייה כמות הדוחות דווקא עלתה השנה ביחס לשנה קודמת, אך גם לשינוי בהרגלי המעשנים שמגלים יותר ויותר אחריות ונמנעים מעישון במקומות ציבוריים וגם לבעלי העסקים הפועלים למניעת עישון במקומות אסורים.

גזרה נוספת ומעודדת נרשמה בתחום הסביבה, השנה התקבלו פחות פניות בנושא זה לעומת השנים הקודמות. גם במקרה זה, משייכים בחברה לבטחון את צמצום תופעת השלכת הפסולת לעבודת האכיפה של הסיירת הירוקה של החברה לבטחון והמשטרה הירוקה.

מנגד, החברה לבטחון מפרסמת נתונים המציגים עלייה בעבירות חנייה ומטרדי בעלי חיים כדוגמת צואת כלבים. יש לציין כי למרות שהתקבלו יותר פניות, תוגברה האכיפה בשני תחומים אלו. כך למשל, בשנה האחרונה התקבלו למעלה מ-2500 פניות למוקד העירוני על מטרדי בעלי חיים וזאת לעומת כ-1800 פניות בשנה שעברה. פקחי החברה לבטחון רשמו 2438 דו"חות השנה לעומת 2045 דו"חות בשנה שעברה. נזכיר כי הנושא הגיע עד לראש העירייה, דב צור, שהחליט על שורה של פעולות בנושא כמו העלאת גובה הקנס ל-750 שקלים ואף דרישה ממשרד המשפטים לאפשר העלאתו לאלף שקלים. חלוקת ערכות לאיסוף צואת כלבים לתושבי העיר וקמפיין ניקיון שנועד להעלות את המודעות למטרד זה הפוגע באיכות חיי התושבים.

בתחום החנייה כאמור, נרשמה עלייה בפניות מוקד על חסימה על ידי כלי רכב, חניות במקומות השמורים לנכים, חניות רכב כבד בניגוד לחוק וכן חניות רכבים פרטיים במקומות אסורים. האכיפה לעומת זאת, עלתה לעומת השנה שעברה. בחברה לבטחון בחנו מספר פתרונות להתמודד עם מטרדים אלו והוחלט על שני צעדים משמעותיים. ראשית, מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, הורה לחברה לביטחון לשוב ולגרור רכבים חוסמים שהמשטרה לא הצליחה לאתר את בעליהם וזאת לאחר שהעירייה נמנעה מכך בשלוש השנים האחרונות. מנתונים שהגיעו למנכ"ל העירייה עלה כי בשנה האחרונה התקבלו במוקד העירוני למעלה מ-3800 פניות תושבים על רכבים החוסמים דרכים בשטחים ציבוריים, במקרים רבים מדובר על חסימת כניסות לחניות. פתרון נוסף שיצא לדרך לאחרונה באופן מלא הוא הפעלת ניידת עבירות חנייה חמורות. ניידת שמאובזרת בשלוש מצלמות HD  ותפקידה לתעד עבירות חנייה כמו עצירה על מעברי חצייה, חנייה במקומות השמורים לנכים, חניות כפולות ועוד. ניידת זו תפעל בצירים הראשיים ברחבי העיר.

עיריית ראשון לציון ממשיכה להיערך ביתר שאת בתחום החירום. מבצע צוק איתן  המחיש עד כמה קריטי שהמערכת העירונית תהיה ערוכה מוכנה לרגע האמת. בשנה האחרונה זינק מספר הביקורות במקלטים משותפים מכ-570 ביקורות בשנה שעברה ל-825 בשנה החולפת. גם במקלטים ציבוריים נעשו 992 ביקורות, למעלה מכפול מהשנה הקודמת.

מנתוני שירות הלקוחות בחברה, עולה כי במהלך שנת 2014 התקבלו 63,216 שיחות טלפון כאשר זמן ההמתנה ממוצע למענה עמד על 44 שניות. בקבלת קהל נרשמו כ-24 אלף תושבים שקיבלו שירות במהלך השנה האחרונה.

בשנה האחרונה השקיעה החברה לבטחון משאבים בשיפור הייעול והנגישות לתושב, אתר החברה שודרג ונוספו תוספים המאפשרים לצפות בפרטי הדו"חות והתמונות, לשלם או להגיש ערעור. כמו כן ניתן לעקוב אחר המשך הטיפול בדו"ח במידה וקיים. בנוסף עלה לאוויר פורטל לאגף ביטחון מוסדות חינוך וציבור המכיל מידע על תרגילים במוסדות חינוך, נהלי בטיחות ואבטחה, קורסים ותוכניות הדרכה לעזרה ראשונה וכיבוי אש, הנחיות לטיולים ופעילויות חוץ בית ספרית. מערכת נוספת שהוטמעה במוקד השירות בחברה לבטחון היא שירות ה-CALLBACK המאפשר לתושב להשאיר את פרטיו ונציג ישוב אליו.

מחזיק תיק הביטחון וסגן ראש העירייה, רז קינסטליך, אמר: "החברה לביטחון וסדר ציבורי מתקדמת בצעדי ענק אל עבר המחר ופועלת במגוון מישורים על מנת להבטיח את ביטחונם ואיכות חייהם של תושבי ראשון לציון.  בשנה האחרונה פרויקטים רבים שיצאו אל הפועל נשאו פרי ושביעות רצון התושבים ניכרת, מיזמים כמו 'לילה שקט' 'ומשמר השכונה' והפיכת החברה לחברה ירוקה יותר ועוד רבים וטובים, מוכיחים עצמם ונוחלים הצלחה כבירה וזה רק "על קצה המזלג."

התוכנית לשנה הבאה היא להאיץ את פרויקט "עיר חכמה" שישים את ראשון לציון במרכז הבמה העולמית בתחום וכמובן להמשיך ולקדם ביתר שאת פעילות בתחום נושא איכות הסביבה שהיא חלק מהשקפת עולמי, המיטיבה עם הסביבה ובעלי החיים.  לא בכדי, תושבי ראשון לציון מוקירים את פועלה של החברה לביטחון ולסדר ציבורי שעושה לילות כימים על מנת להבטיח את ביטחונם ורווחתם של תושבי העיר".

מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, הוסיף: "גם השנה כמו בכל שנה, הגברנו את היקף הפעילות, הפעלנו ניידת עבירות חנייה חדשה המאובזרת במצלמות, פעלנו ביתר שאת נגד פיצוציות שמכרו אלכוהול וסמים בניגוד לחוק, התמודדנו עם תופעת כרטיסי הזימה המלכלכים את העיר, הפעלנו את תוכנית 'לילה שקט' שבה פרסנו עשרות פקחים וניידות שישמרו על השקט בחופשות החג והקיץ, המשכנו ביישום פרויקט "מבט ראשוני" ופרסנו מאות מצלמות. מטרתנו הינה להמשיך במגמה זו גם בשנה הבאה ולהביא לשיפור מתמיד במגעים עם הציבור".

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

31 במרץ 2015