פרלמנט הילדים יוצא לדרך

אחרי שנבחרה יו"ר לפרלמנט הנוער, הגיע תורם של הילדים *  תלמידי כיתות ה' ו' מכל העיר התכנסו כדי לבחור יעדים לשנה החדשה

הדמוקרטיה במיטבה. אחרי פרלמנט הנוער, גם הילדים התכנסו בבית הספר נווה עו"ז וקיימו את מפגש פרלמנט הילדים הראשון לשנת הלימודים הנוכחית.

המפגש היה יעיל מאוד, נערכו מפגשים סביב שולחנות שיח בהם הילדים סיפרו על בית ספרם ומה היו רוצים לתרום במסגרת הפרלמנט. הילדים שיתפו בצרכים ורעיונות שלדעתם ייטיבו עם חברת הילדים.

מנהלת בית הספר נווה עו"ז, דורית קראדי, שמחה לארח את הילדים בבית הספר ואמרה: "המטרה הייתה להפגיש בין נציגי המנהיגות הצעירה בעיר ולאפשר להם ביטוי לרעיונותיהם".

פרלמנט הילדים הינו גוף מייצג של ילדי העיר, הכולל נציגות של תלמידים מכל בתי הספר היסודיים לשכבות ה'-ו'. מטרת הפרלמנט היא לגבש קבוצת תלמידים מבתי הספר היסודיים המייצגים את מועצת התלמידים בבית ספרם, בעלי כושר מנהיגות ויכולת להשפיע על בני גילם למעורבות ועשייה חברתית – ערכית. נציגי הפרלמנט הם חברים משמעותיים בחברה ובקהילה הפועלים למען עצמם ולמען אחרים.

התוכנית מאפשרת  לחבריה להתנסות בתהליכים דמוקרטיים, לחזק את כישורי המנהיגות, לחזק את הקשר והמחויבות של התלמידים לעיר ולקהילה ,לקחת חלק בקידום מיזמים, להוביל פרויקטים חברתיים, לבנות יוזמות ולפעול למען יישומן.

הילד כמנהיג יוכל להשפיע ולהנהיג מהמקום הטבעי שלו- בו הוא בולט באופן ניכר ללא מאמץ מיוחד, וכל זאת על מנת, שהילד יתחבר לעצמו ויוכל להתמיד בתפקידי מנהיגות לאורך זמן.

הילד המנהיג מקבל כלים להנהגה מיטיבה,  מלמד לייצר שיתופי פעולה ,ומעצים את החיבור שלו לחברת הילדים כשווה בין שווים.

בפרלמנט מתנהלים דיונים בנושאים חברתיים –ערכיים, אשר במהלכם נשמעות דעות אישיות של התלמידים. החלטות חשובות המשפיעות על קהילת הילדים בעיר ראשון לציון, מתקבלות  על בסיס דיאלוג פתוח ואמיתי. חברי הפרלמנט מוזמנים לתת ביטוי לרצונותיהם על ידי ניהול רב שיח מתורבת.

במערכת החינוך ראשון לציון מאמינים ורואים  בנציגי הפרלמנט שותפים מלאים,  המשפיעים על חיי הילדים בעיר וציר מרכזי להעלאת צרכי התלמידים ועל ידי כך, הם הופכים להיות מעורבים,  אכפתיים ומשפיעים על בני גילם בעיר. התוכנית היא שיתוף בין אגף החינוך היסודי ואגף הנוער בעיריית ראשון לציון לבין מנהל חברה ונוער במשרד החינוך.

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

4 בדצמבר 2016