פארמוביל חוזר לעיר

פארמוביל בראשון לציון
המיזם החברתי שמוכר תוצרת חקלאית ישירות לציבור התחיל לראשונה בראשון לציון * בחודש הבא תחזור המשאית עם הנגררת לחמש שכונות נוספות בעיר * בסיבוב הראשון, לפני ארבעה חודשים, ביקרו בשוק  כ-18,000 תושבים אשר רכשו כ-150 טון תוצרת חקלאית ישראלית

משאית פארמוביל שביקרה בעיר בחודש אוקטובר האחרון, תשוב בחודש הבא לחמש שכונות נוספות בעיר. "פארמוביל" הוא קואופרטיב חקלאי שעיקר השליטה בו היא בידי חקלאים המוכרים את התוצרת החקלאית ישירות לציבור ללא התיווך באמצע. עיריית ראשון לציון היא הראשונה בישראל להרים את הכפפה, לארח את המיזם בעיר ולתמוך בחקלאים. בברכת ראש העירייה, דב צור, קידמו חבר המועצה, משה לב הר וראש מנהל קהילה- דפנה כרמי-שקורי, את המיזם בעל הערך החברתי. ביום הראשון התושבים היו סקרנים ותהו על מה מדובר, אולם יתר הימים הפכו את המיזם להצלחה גדולה בעיר. בשוק ביקרו כ-18,000 תושבים שרכשו כ-150 טון תוצרת חקלאית ישראלית. פארמוביל מצידה תרמה כשני טונות תוצרת חקלאית אשר הועברה לנזקקים תושבי העיר. בעירייה רואים בפעילות זו מסר של תמיכה וערבות הדדית לעובדי האדמה ובמקביל- שירות לציבור המתמודד עם יוקר המחיה. עד כה המשאית חנתה בשכונות נעורים, נחלת יהודה וקריית גנים וכן במרכז קהילתי נווה חוף, חניון בית ספר יסודי איתמר ותחנת הדלק סונול. בחודש הבא תגיע המשאית עם הנגררת לשכונות אברמוביץ, נאות שקמה, קרית ראשון, פרס נובל ורביבים.

חבר המועצה, משה לבהר, קורא לירקנים בעיר להצטרף למאבק ולרכוש את מרכולתם ישירות מהחקלאים ובכך גם הם יוכלו להתפרנס בכבוד ולהוריד את המחירים לציבור לקוחותיהם "בעוד מספר שנים נוכל לספר כולנו כי מראשון-לציון, בזכות כמה אנשים טובים וחקלאי אחד שהחליט שלא לומר נואש, יצאה הבשורה. אני מודה לראש העירייה, דב צור, שנתרם ליוזמה ודחף את ראשון לציון כחלוצה גם בתחום החקלאות, כי שורשי העיר צמחו מעבודת אדמה".

מי שעומד מאחורי היוזמה אלה הם ברק אומגה ותומר ריטרסקי. ברק הוא חקלאי מהמושב פארן שבערבה שעמד מאחורי "מחאת הפלפלים". בשנת 2014 הוא החליט שמספיק לו, המחירים שהציעו לו רשתות השיווק הגדולות עבור הפלפלים שגידל לא כיסו את עלויות הקטיף. הוא וחבריו נאלצו לעקור את הגידולים בשדות, עליהם עמלו, ולהשליכם בכאב לב.  פערי התיווך שבין החקלאי לצרכן היו מגיעים לעיתים למאות אחוזים. יחד עם תומר ריטרסקי ,עו"ד במקצועו, התגבש השלב הבא להתמקד בגידול התוצרת ולא בשיווקה תוך קבלת תמורה הוגנת לעמלם ומצד שני תאפשר לציבור ליהנות ממיטב התוצרת החקלאית הטריה עד לפתח הבית. כך למעשה נולד פארמוביל שמציב נקודות מכירה ניידים במרכזי השכונות. בכדי שהמכירה תתבצע במהירות וביעילות, המוצרים נמכרים באריזות מוכנות ואיכות גבוהה.

ברק אומגה, הוסיף: "מרגש אותי מאוד להגיע לרגע הזה. זה תהליך שהתבשלתי בו במשך שלוש וחצי שנים. אנחנו יוצרים כאן צרכנות חדשה והוגנת, צרכנות שתעניק פרנסה בכבוד לכלל החקלאים .שתיתן לכל בית בישראל את האפשרות לצרוך פירות וירקות, שגדלו בארץ במחירים סבירים".

יניב אוחנה סגן דוברת העירייה

12.2.2018