פיילוט בראשון לציון- בני נוער שעברו הכשרה עובדים בשיפוצים ובנייה

בני נוער
חסרות ידיים עובדות בענף הבנייה? * בני נוער מחפשים עבודה מכניסה לחופשת הקיץ? *  חיבור מוצלח בין בני נוער חדורי מוטיבציה לבין קבלנים הוביל לפרויקט שממנו כולם מרוויחים

בזמן שחלק מבני הנוער עובדים כשליחים, מלצרים, בחקלאות או ברשתות האוכל המהיר ומרוויחים 23 שקלים לשעה לכל היותר, יש שבעה בני נוער שעברו הכשרה מיוחדת במהלך השנה וכעת הם עובדים בתחום הבנייה והשיפוצים ומרוויחים 30 שקלים לשעה בשמונה שעות כבודה יומיות. הפיילוט יצא לדרך הודות לשיתוף פעולה של עיריית ראשון לציון, תנועת הנוער העובד והלומד והסתדרות עובדי הבניין והעץ, הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה.

בני הנוער בני ה-16-17 השתתפו בהכשרה מקצועית אינטנסיבית עוד בתקופת הלימודים. פעמיים בשבוע למשך שלושה חודשים הם למדו מיומנויות שונות בתחום הבנייה והשיפוצים - מחיצות גבס, יציקת בטון, שפכטל, צבע, ריצוף באבני רחוב, הרכבת פרקט ועוד, וזאת על פי תוכנית לימודית מיוחדת שיוצרה עבורם. "פרויקט הגמר" שלהם היה לשפץ מן היסוד חדר בסניף הנוער העובד והלומד בעיר. הם הגדילו לעשות ואף בנו במה קטנה ויפה בחצר הסניף.

עם היציאה לחופשת הקיץ, נקלטו בהצלחה כל החניכים בוגרי הקורס לעבודה אצל קבלנים פרטיים לתקופת הקיץ. מדובר במעסיקים שנקבעו עימם תנאי העסקה משופרים מאוד עבור החניכים, כמו כן מדובר באנשי מקצוע בעלי גישה חינוכית ורצון לתרום לבני הנוער מזמנם ומידיעותיהם בלימוד המקצועי. קבלן השיפוצים אייל כהן, אף מלווה את הקבוצה ומסייע רבות לקידום העסקתם.

חשוב לזכור כי גם הקבלנים מרוויחים מהמהלך שכן ידוע כי בענף הבנייה חסרות ידיים עובדות, במיוחד כשמדובר בעובדים ישראלים.

"העבודה קשה אבל זה כיף" מספר אור משה, בן 17.5 שעולה לכיתה י"ב "אני בנאדם שאוהב לעבוד קשה. התחברתי לזה. השכר בסדר גמור ובגלל שהשעות נוחות, יש לי זמן גם לבלות וליהנות מהחופש". חברו, אלי אילייב, הצעיר ממנו בשנה, מוסיף: "העבודה פיזית וקשה אבל מספקת. עובדים עם הידיים. זה מחשל מאוד, זה כל היופי, אני מפרנס את עצמי". אור ואלי מספרים שהם מתכוונים לנצל חלק מהשכר כדי להתחיל ללמוד נהיגה.

המשנה לראש העירייה ומחזיק תיק הצעירים והנוער, דורון אוזן: "אני שמח שהצלחנו לקדם את היוזמה. התרגשות עצומה לראות את הצעירים האלה צמאים ללמוד. מלח הארץ. והמטרה הבאה שעומדת מול עיננו היא שיתוף ארגונים נוספים לבוא ולקחת חלק בפרויקטים מסוג זה שמצד אחד מלמדים את הצעירים מקצוע ומצד שני מתגמלים אותם בשכר בעבודה. יחד איתם אני מתכוון לפנות לעוד ארגונים כדי לקדם יחד איתם פרויקטים דומים והרווח הוא של כולנו כעיר וכמדינה".

מנהלת היחידה לתנועות נוער, זהבה אושריאל, מספרת: "זהו פרויקט מקסים מאוד שמצד אחד גילינו בני נוער חדורי מוטיבציה להתמודד עם קשיים בעבודה פיזית לא פשוטה ומצד שני קבלנים שנענו לפנייה שלנו ונתנו להם הזדמנות להיכנס לענף הבנייה בשכר מתגמל".

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

19 ביולי 2015