הצלחה לפרוייקט גוגלה בגני ילדים

במינהל החינוך בעיריית ראשון לציון מסכמים שנה לתוכנת גוגלה שהותקנה בכל גני החובה וגני החינוך המיוחד וההורים והגננות מהללים: "שיפור בהבנה והתפיסה וכן במדדים של השפה הכתובה" * השנה תותקן התוכנה כפיילוט בחמישה גנים טרום חובה

במסגרת מדיניות ראש העירייה להצעיד את מערכת החינוך למאה ה-21, יישמו אגף החינוך הקדם יסודי ואגף התקשוב את התוכנית "גוגלה" ששינתה את דרך המחשבה של ילדי הגנים. לקראת פתיחת שנת הלימודים וסיכום שנת הפעילות הראשונה עם התוכנה, מציינים באגפים עלייה במדדים הקשורים לשפה הכתובה. "גוגלה" הוא מיזם לפיתוח כלים ממוחשבים למידע ולתקשורת המיועדים לקידום החינוך וההתפתחות של ילדים צעירים, כאלה אשר עדיין לא שולטים בקריאה וכתיבה. למעשה מדובר בתוכנה שניתן להפעילה הן מהגן והן מהבית על ידי שם משתמש וסיסמה. היא כוללת ארבעה כלים המאפשרים למחנכים להקנות שימוש יעיל, מעניין ומאתגר בסביבת המחשב: מנוע חיפוש לילדים "גלה-לי" שבו קטגוריות איקונוגרפיות כמו בעלי חיים, צמחים, חגים ומועדים, ארצות ועוד. המנוע ידידותי, נוח וקל לשימוש, הילד לא זקוק לסיוע הגננת כדי לקבל תשובה לשאלתו, שכן הוא מקליק על תמונת הקטגוריה ולאחר מכן יקבל את התשובה בווידאו, אודיו וטקסט.
כלי נוסף הוא "מייל לי", למעשה זהו דואר אלקטרוני מאובטח המאפשר לילדים לתקשר עם חבריהם לגן, עם ההורים והגננת. המייל לי ידידותי וקל לשימוש, הוא מחנך לקיום תקשורת לא מילולית ומפתח אוריינות לשפה הכתובה, בנוסף לקניית כללים והתנהגות מכובדת באמצעי תקשורת אלקטרונית. כלי שלישי הוא "כתוב לי", למעשה זהו ה-WORD של הילדים, מעבד תמלילים המאפשר הכנת מסרים כתובים. ילדים יכולים לכתוב ולהדפיס מסרים על הזמנה ליום הולדת, כרזה לגן או ברכה לחג. הכלי הרביעי הוא "כמה כמה", מדובר בגיליון אלקטרוני לילדים המאפשר לילד להתייחס לתופעות מחיי היום-יום שלו בעקבות איסוף נתונים ועיבודם, כלי זה מחנך להתבוננות מושכלת בסביבה ומקנה כלים לכך.
באגף הקדם יסודי, בראשות שולמית זכאי, מסבירים כי מטרת הכלים היא להכין גילאים רכים לתפקוד מיטבי במאה ה-21 וזאת בסיוע כלים עכשוויים ורלוונטיים אשר תואמים את התפתחותם ועולמם, ומאפשרים להם לממש את מירב הפוטנציאל הגלום בהם.
יש לציין כי הכנסת המערכת לגני הילדים התאפשרה הודות חיבור 120 גני החובה והחינוך המיוחד בעיר לאינטרנט מהיר. הכנסת מערכת גוגלה לוותה על ידי התקשוב העירוני בראשות איציק כרמלי והגננות עברו השתלמויות והדרכה וההורים קיבלו דפי הסבר כדי שיוכלו לסייע לילדים בבית. העירייה רכשה את הגרסה המורחבת המאפשרת לילדים לעשות שימוש בתוכנה גם מהבית על ידי הכנסת שם משתמש וסיסמה. מהלך זה הוכיח את עצמו כאשר במהלך מבצע "צוק איתן", שלחו הגננות להורים שתי איגרות לילדים.  הגננות מספרות כי הן חשות שיפור משמעותי בהבנה והתפיסה של הילדים שנהנים לשאול שאלות ולחפש את התשובות במחשב.
הגננת ורד לוי – גננת משלימה בגן ארץ הצבר מספרת כי "ההכרות עם האתר ודרך השימוש בו העלו בי את המודעות כי ניתן ללמוד את הנושאים בגן בצורה נוספת ושונה. הילדים מפיקים הנאה מהחיפוש וממציאת הנושא המתבקש, מחפשים באופן עצמאי ומשתפים חברים במידע החדש. הם ממש לומדים כיצד "לדלות" מידע רלוונטי לצרכיהם ואף יוצרים תקשורת ביניהם באמצעות המחשב.
כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה, 26.8.2014