פרויקט דיור חברתי מקסים

סטודנטים יגורו אצל הקשישים  ויקלו על בדידותם

עשרות סטודנטים בראשון לציון מחפשים שותפים קשישים * פרויקט ארצי חדש ישלב תרומה לקהילה וערבות הדדית לצד פתרון דיור משלים לציבור הסטודנטים

פרויקט ארצי חדש צפוי לתת מענה לשתי אוכלוסיות בישראל במסגרת תרומה לקהילה וערבות הדדית. במשרד הבינוי והשיכון, המשרד לאזרחים ותיקים והתאחדות הסטודנטים חברו יחדיו והובילו את פרויקט "כאן גרים" במסגרתו ישודכו לאזרחים ותיקים לסטודנטים שיעברו להתגורר אצלם. בראשון לציון נרשמו לפרויקט כ-80 סטודנטים שמחפשים שותף. מכירים קשיש שזקוק לחברה? הירשמו לפרויקט.

 נושא בדידות הקשישים מוכר לכל ופתרונות שונים כמו מועדוני יום, מטפלות וכו', לא תמיד מצליחים לתת את הפתרון המלא, במיוחד בתקופות מלחמה, כמו מבצע "צוק איתן" שאירע לאחרונה ולילות וסופי שבוע. הסטודנטים יזכו למלגה שנתית בגובה 8000 שקלים ויחויבו, לצד המגורים בדירה, לפעילות משותפת עם האזרח בסך ארבע שעות שבועיות כגון ליווי לסידורים, בילוי וחברה, טיול ועוד. כמו כן, על מנת לכסות את ההוצאות השוטפות, ישלם הסטודנט דמי הוצאות סמליות על סך 250 ₪ לחודש, תוך חתימת חוזה והסכמה מלאה על כל התנאים הספציפיים אל מול האזרח הוותיק.

התאחדות הסטודנטים מקימה בימים אלו מאגר סטודנטים וזאת לצד מאגר אזרחים ותיקים שיוקם על ידי המשרד לאזרחים ותיקים. את ניהול הפרויקט תבצע התאחדות הסטודנטים הארצית החל מהקמת המאגר לצד המשרד לאזרחים ותיקים ועד המעקב אחר התקדמות התוכנית. לצורך כך תקצה ההתאחדות תקנים עבור רכזים אזוריים שיקבלו מלגה בסך 15,000 ₪ לשנה. המשרד לאזרחים ותיקים ילווה ויתמוך באוכלוסיית האזרחים הוותיקים. משרד הבינוי והשיכון יבצע בדיקות מדגמיות לבקרה ויתקצב את התוכנית כולה בסך 4 מיליון ₪ לשנה. התוכנית תפעל בשלב הראשון כפיילוט ותכלול 400 סטודנטים בפריסה ארצית.

עד עתה נרשמו עשרות סטודנטים, אולם מעט מאוד קשישים מראשון לציון נרשמו. ראש מינהל לשילוב חברתי, נעמי אחימור, מוסיפה: "זה פרויקט מקסים שיביא מענה בו זמנית לצרכים של אזרחים ותיקים ולפתרון בעיית דיור של סטודנטים. בשלב זה אין היענות גדולה לתוכנית מצד אזרחים ותיקים תושבי ראשון לציון ולכן חשוב שהפרויקט ייוודע גם למשפחותיהם".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל: "יש פה שילוב כוחות נהדר של מספר גורמים שפעלו בשנה האחרונה לבניית תכנית חברתית מהמעלה הראשונה. אני בטוח שהפיילוט המדובר יהיה מוצלח ולאחריו נוכל להרחיב את הפרויקט בצורה משמעותית"

השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך: ״פרויקט ׳כאן גרים׳ הוא ממש דוגמה ל׳כפל מבצעים׳: הסטודנט זוכה במקום מגורים זול ונוח, והקשיש הבודד זוכה בשותף לדירה שיפיג קצת את בדידותו. אני משוכנע שהיוזמה תהיה דוגמה לקשר בין דורי בו כל הצדדים נהנים וגם המדינה מרוויחה. ממש כאן גרים בכיף״.

יו"ר התאחדות הסטודנטים, אורי רשטיק, אמר: "התאחדות הסטודנטים גאה בפרויקט ייחודי זה, שנותן לסטודנטים פתרון אמיתי ליוקר הדיור בישראל לצד תרומה משמעותית. זהו פרויקט חברתי שמייצג את הקשר הייחודי בין דור בוני הארץ לבין דור העתיד ".  

אזרחים ותיקים מראשון לציון והסביבה שמעוניינים לקחת חלק בפרויקט ייפנו למוקד של המשרד לאזרחים ותיקים בטלפון *8840.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

26 באוקטובר 2014