עלייה בתלונות על הקמות רעש מקריוקי

חופשת הקיץ ידועה כתקופה פופולרית למסיבות קריוקי בבתים * יחידת איכות חיים בחברה לבטחון המשולבת פקחים ושוטרים טיפלו בסוף השבוע האחרון ביותר מ-70 אירועים * 11 דו"חות נרשמו

חופשת הקיץ החלה, ולצד המזמרים הנהנים מאירוח חברים ושירה בקולי קולות יש את השכנים שסובלים מהפרעות הרעש הטורדות את מנוחתם. לשם כך הוקמה לפני כשנתיים יחידת איכות חיים המשולבת פקחי החברה לבטחון ושוטרים. היחידה הוקמה על רקע חוק הרעש שעבר בכנסת באותם ימים לפיו שוטר להיכנס לבית בו קיים חשש סביר שמתבצעת עבירה של גרימת רעש ולהפסיקו.

תופעת הקריוקי התפתחה בשנים האחרונות עם כניסת מערכות הגברה ביתיות לשוק. התופעה מוכרת כל השנה, אולם בחופשת הקיץ גרף התלונות במוקד העירוני נוסק והיחידה נכנסת לפעולה.

רק בימי חמישי ושישי האחרונים טופלו 73 אירועי הקמות רעש הנובעים מקריוקי.

בידי הצוות המוזעק לאירוע מסוג זה סמכויות כמו מתן התראות, דו"חות ואף החרמת ציוד הגברה עד לתקופה של חצי שנה. בחברה לבטחון הוחלט לעת עתה שלא להחמיר עם החוגגים ורוב האירועים טופלו במקום על ידי מתן התראות. יחד עם זאת, נרשמו 11 דו"חות על הקמות רעש שחזרו על עצמן למרות ההתראות והאזהרות.

בחברה לבטחון צופים כי התופעה צפויה להתרחב בחודשים הקרובים ולכן מזהירים מפני החרמות ציוד הגברה במקרים בהם ההתראות והדו"חות לא הובילו להפסקת הרעש.

בתקופת הקיץ בשנה שעברה, הוזעקה היחידה לטפל בלא פחות מ-700 אירועים בחודש אחד. בחלק מהמקרים היו אלו חוגגים שיכורים שאף תקפו את השוטרים והפקחים.

על פי נתוני משרד לביטחון פנים, בכל שנה נרשמים בממוצע כרבע מיליון תלונות בגין רעש והפרעת מנוחה ברחבי הארץ.

סגן וממלא מקום ראש העירייה, רז קינסטליך המחזיק בתיק החברה לבטחון, אמר: "ראשון לציון הייתה מהחלוצות בארץ להקים יחידה מוגדרת שעוסקת בנושא ונותנת מענה לתושבים הסובלים מרעש בלתי סביר בשעות המנוחה. אנחנו לא נגד קריוקי, אנחנו רק מבקשים שהחוגגים ידעו גם להתחשב ולשמור על יחסי שכנות טובים".

מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, הוסיף: "כבכל שנה, בתקופה זו, אנו עדים לעלייה חדה בכמות התלונות. ברוב המקרים מדובר בתושבים שעושים שימוש במערכות קריוקי ביתיות ומפסיקים ברגע שאנחנו מגיעים ומבקשים מהם להנמיך את המוסיקה, אבל יש גם מקרים חריגים שלא נותר לנו ברירה אלא להחרים את הציוד. בכל מקרה, אנחנו מפעילים שיקול דעת ומאפשרים לתושבים ליהנות מערב שירה ומוסיקה, כל עוד זה נעשה במגבלות השעות והרעש".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

6 ביולי 2015