מי מנסה להחתים את תושבי שכונת רמת אליהו על חוזים בקשר לנכס שלהם?

  תופעה מטרידה: יזמים מבקשים להחתים דיירים  בשכונת רמת אליהו על מסמכים לפרויקטים של פינוי בינוי

בעיריית ראשון לציון מעריכים כי הכוונה לבצע פינוי בינוי ברמת אליהו זימן יזמים לא מוסמכים המבקשים לייצר רווח מהסכמים עם הדיירים במקום * 

בעירייה הפיצו עלונים בשכונה הקוראים לתושבים לא לחתום על מסמכים שכן ניסיונות אלו עלולים לחבל במאמץ לאישור התוכנית הכוללת

מי מנסה להחתים דיירים בשכונת רמת אליהו בקשר לנכס שלהם?. לעיריית ראשון לציון הגיעו לאחרונה דיווחים מתושבים המספרים כי יזמים מבקשים להחתים אותם על פרויקטים נקודתיים של פינוי ובינוי בשכונה. בעירייה מעריכים כי לאור החלטת הועדה המקומית בראשון לציון לאשר תוכנית פינוי בינוי כוללת לשכונת רמת אליהו, יש יזמים שמבקשים כבר עתה לגזור רווחים מהמהלך וזאת באמצעות מסמכים וחוזים שאותם הם מחתימים את דיירי השכונה. בעירייה חוששים מכך שהתושבים יחשבו שמדובר בהליך שמקדמת העירייה ויחתמו על אותם מסמכים.

לצורך כך, הפיצה העירייה בשבוע האחרון עלונים בעברית ובאמהרית הקוראים לתושבים שלא לחתום על שום מסמך או חוזה בקשר לנכס שלהם שכן, ככל הנראה, מדובר ביזמים או גופים פרטיים שמנסים לקדם פרויקטי פינוי-בינוי נקודתיים, מבלי שבשלב זה יש להם מושג מה ניתן לקדם. "חשוב לנו להדגיש בפניכם כי העירייה לא תאפשר לקדם תכניות פינוי-בינוי נקודתיות בשכונה על ידי יזמים או גופים פרטיים, שלא בתיאום מוקדם מולנו", נכתב בעלון שהפיצה העירייה.

בעיריית ראשון לציון מבקשים מזה תקופה לקדם תוכנית פינוי בינוי כוללת לשכונה, כך שמתוך כ-4,000 יחידות דיור הקיימות בשכונה, 2,400 יחידות דיור ישנות יזכו לדירה חדשה או דירה מחוזקת ובניין מחודש במסגרת של פינוי-בינוי, תמ"א 38 או חיזוק ושיפוץ. לכך יתווסף פיתוח סביבתי מואץ. המהלך צפוי לשנות את פניה של השכונה מן היסוד.

במשך עשרות שנים נכללה שכונת רמת אליהו בתוכניות שונות לשיקום שכונות אשר לא הצליחו להוציא את השכונה ממצבה. ניסיונה של העירייה בשנים האחרונות להשקיע במרחב הציבורי – בין השאר בשדרוג גינות ציבוריות רבות, הקמת מוסדות ציבור חדשים, שיפוץ הכבישים ועוד, אמנם שיפרו את מראה השכונה, אך לא סייעו לתושבי השכונה לשפר את מצבם האישי או להעלות את מחירי הדיור בשכונה באופן משמעותי. המהלך שמובילה העירייה נעשה בשיתוף גורמי ממשלה בכירים במשרד האוצר ובמינהל מקרקעי ישראל. בעירייה מסבירים כי הניסיונות לפרויקטי פינוי ובינוי נקודתיים לא יקודמו על ידי העירייה שכן הם עשויים לחבל  במאמץ העירייה לאישור התוכנית הכוללת.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "שקדנו על התכנית הזו זמן רב משום שלשכונה כמו רמת אליהו הספיקו הפלסטרים שניתנו לה לאורך השנים. הגיע הזמן לשינוי בסיסי מהשורש שיעמיד את השכונה בשורה אחת עם כל שאר השכונות בראשון לציון. מדובר בתכנית מורכבת ואולי המאתגרת ביותר שאני זוכר בכל ימי במועצת העיר, כבר למעלה מ-20 שנה. יש לנו עוד דרך ארוכה עד ליישום התכנית, אבל תושבי רמת אליהו יכולים כבר לראות את האור ולדעת שיש להם אופק אמיתי שיבטיח שינוי מהותי באיכות החיים בשכונה".

בכל מקרה, כל מי שקיבל פנייה מיזם זה או אחר באשר לנכס שלו ברמת אליהו, מוזמן לפנות למינהלת השכונה בטלפון 03-7167738 לקבלת פרטים נוספים.

כתב יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

16 בפברואר 2014