עיריית ראשון לציון נערכת ליישום הרפורמה בשירותי הרווחה

במסגרת הרפורמה יקבעו קריטריונים למתן שירות נגיש רגיש וזמין, תוכנס לשירות תוכנה לניהול והתערבות ממוחשבת  מרגע הפנייה ועד לשלב סגירת התיק וכן הרשות תפעל להעצמת העובד הסוציאלי המטפל במשפחה
בשנה האחרונה החליטה המדינה לקדם רפורמה בשירותי הרווחה בישראל, כעת נערכות הרשויות, ובינהן עיריית ראשון לציון, ליישם את הרפורמה בעיר. במסגרת זו התקיים השבוע יום עיון בהשתתפות מ"מ וסגן ראש העיר, מחזיק תיק הרווחה- מוטי עג'מי, ראש מנהל לשילוב חברתי- נעמי אחימור, מנהלת תכנית הרפורמה במשרד הרווחה- דיצה מורלי שגיב, סגנית מנהלת מחוז תל אביב והמרכז במשרד הרווחה-  לימור בר טל, מפקחת ארצית משרד הרווחה- נורית ויסברג, פרופ' הלל שמיד ועובדי המנהל. הרפורמה עוסקת בתחומים רבים כאשר העיקריים בהם הינם העצמת העובד הסוציאלי המטפל במשפחה שתפקידו לתכלל את הטיפול בתיק בשיתוף אנשי מקצוע אחרים, אשר אמורים לעבוד עמו ולחשוף בפניו את כל האינפורמציה הרלוונטית ואת הטיפולים שיש לקיים. יש לזכור כי עו"ס המשפחה אמור להיות בעל ראייה מערכתית כוללת שכן הוא מנהל קשרי גומלין בין כל הגורמים לרבות גורמים חיצוניים הנותנים טיפול למשפחה.

בנוסף פיתח משרד הרווחה תוכנה לניהול והתערבות ממוחשבת מרגע הפנייה ועד לשלב סגירת התיק. התוכנה צפויה לייעל את העבודה, לתכלל אותה, לשמור על סודיות המטופלים, להגדיר יעדים ואבני דרך וכן לייצר שלבי פיקוח ובקרה לכל אורך התהליך. השלב השלישי הוא לקבוע קריטריונים למתן שירות איכותי וזמין, נגיש ורגיש תוך שינוי גישה, במקום יחס של מטפל ומטופל ללקוח ונותן שירות.

מ"מ וסגן ראש העיר, מחזיק תיק הרווחה- מוטי עג'מי, אמר: "הרפורמה מהווה שינוי מדיניות ולא תכנית עבודה, היא כוללת בעיקר שינוי תפיסת השירות והתאמתו לתמורות שחלו בשנים האחרונות. כמו כן ישנה כוונה לחזק ולהעצים את תפקידו של עו"ס המשפחה כמתכלל של כל הטיפול הניתן".

במהלך יום העיון, התקיימה פרידה ממנהלת לשכת רווחה במערב, מירה שחם, שפרשה לגמלאות לאחר שנים רבות של עשייה ותרומה במנהל לשילוב חברתי. "ברצוני להודות לגברת מירה שחם על העבודה המקצועית והאיכותית ולאחל לה הצלחה בכל אשר תפנה" סיכם עג'מי.

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

5 במאי 2015