רגע לפני כיפור

צילום בית הכנסת
  עיריית ראשון לציון הכניסה  ספר תורה לבית הכנסת הגדול

 ספר התורה המהודר שהאותיות האחרונות שלו נכתבו בהשתתפות ילדי העיר מצטרף ל-16 ספרי תורה בבית הכנסת

שהוותיק ביניהם בן יותר ממאה שנים * אחרי החגים יחל שלב ב' בשחזור פנים בית הכנסת

מאות תושבים וילדי העיר השתתפו בתחילת השבוע בתהלוכה שקיימה עיריית ראשון לציון להכנסת ספר תורה לבית הכנסת הגדול לציון 130 שנה לעיר. הסופר סת"ם משה לוי, עמל על כתיבת הספר בשנה האחרונה והותיר כמה מילים מהפסוקים האחרונים בספר, כדי לאפשר לילדי העיר לקחת חלק בתהליך המיוחד. בשבוע שעבר הגיעו עשרות תלמידים עם הוריהם לאודיטוריום מוזיאון ראשון לציון וסייעו לסופר הסת"ם להשלים את המילים האחרונות. מדובר בספר תורה מהודר שיצטרף ל-16 ספרי תורה הקיימים בבית הכנסת, כאשר הוותיק ביניהם בן למעלה ממאה שנים.

"הילדים הבינו את המשמעות העמוקה בהשתתפות כתיבת הספר" מספר לוי, סופר הסת"ם "הילדים מאוד התרגשו, הם התלבשו יפה והגיעו עם ההורים שלהם. זו זכות גדולה להיות חלק מכתיבת ספר תורה שנכנס לבית הכנסת הגדול של העיר". אחרי החגים, צפוי להתחיל שלב ב' בעבודת שחזור בית הכנסת. שלב א' שהסתיים לאחרונה עסק בשחזור החיצוני של המבנה. בין היתר שוחזרה הכתובת המפורסמת "בית הכנסת הגדול" בחזית בית הכנסת וכן סמל מגן דוד גדול ומתחתיו. הציפוי נעשה על פיגום מכוסה ביריעות ניילון כדי למנוע מריחת הצבע שכמובן גם הוא מקורי- זהב טהור 22 קראט. גם חלונות הויטראז' זכו לתשומת לב מיוחדת, הם פורקו בעדינות, נוקו ושוחזרו.

שלב ב' בשחזור יתמקד בפנים בית הכנסת המתפרס על פני שתי קומות וגלריה ובהם 250 מקומות ישיבה. בית הכנסת יזכה לשחזור באלמנטים המקוריים בהם השתמשו בעת בנייתו, כאשר המטרה היא להשיב את יופיו לתקופת הקמתו. בין היתר יקולפו הקירות וישתמשו בטיח המקורי, יבוצעו עבודות נגרות בדלתות ובחלונות ועוד. בחלל הפנימי של בית הכנסת יבוצעו עבודות ברצפת העץ ובארון הקודש, כמו כן במסגרת הנגשת בית הכנסת תותקן מעלית במקום.

בית הכנסת הוקם בין השנים 1885 ל-1889 על ידי מייסדי ראשון לציון והיה לאחד המבנים המפוארים במושבה הקטנה ומרכז חברתי למתיישביה. לצורך השחזור, הוכן תיק תיעוד עב כרס מפורט ובו מידע ותמונות על צורתו, צבעיו וחומריו של בית הכנסת.

שחזור בית הכנסת הגדול הינו חלק מתוכנית השימור המקיפה שמובילה עיריית ראשון לציון הכוללת כמאה מבנים היסטוריים. את העבודות מובילה החברה הכלכלית באמצעות קבלנים שמומחיותם בנושא שימור ושחזור אתרים היסטוריים ומוכרים על ידי המועצה לשימור אתרים ארצי. לפרויקט שותף מוזיאון ראשון לציון, אשר מטפל בפרוגראמה לעיר ההיסטורית ומרכז יחד עם אגף התכנון בעירייה את פיתוח לב העיר ההיסטורית.

 

צילום: עידן גרוס

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

10 בספטמבר 2013