רחוב על אחד מפעילי הציבור הבולטים בשכונת רמת אליהו

בני נוער
 

רחוב על שם סגן ראש העירייה לשעבר ואחד מפעילי הציבור הבולטים בשכונת רמת אליהו

כאשר העולה מדרום אמריקה, מיכאל סיטרמן ז"ל, ביקש לרוץ למועצת העיר בסוף שנות ה-60,  התאחדו מסביבו כל הקהילות והעדות בשכונת רמת אליהו * "זה היה נדיר, היום לא תראה מחזה כזה" מספר בנו,  גדעון סיטרמן "אני חש סיפוק וגאווה שמנציחים את שמו בעיר שהוא הכי אהב"

ב-1938, כשהיה בן 22, נאלץ מיכאל סיטרמן ז"ל, לעזוב את פולין עם עליית הנאציזם לשלטון. 25 שנים מאוחר יותר הוא עזב שוב את מקום מושבו בארגנטינה נוכח גל עליית האנטישמיות בדרום אמריקה. בשנת 1963 הגשים סיטרמן את חלומו ועלה ארצה, בתוך שש שנים בלבד הוא הצליח לאחד את כל העדות בשכונת רמת אליהו ולקראת הבחירות ב-1969, הוא ייסד את תנועת "רמ", זכה בשני מנדטים ומונה לסגן ראש העירייה. על פועלו למען השכונה בכלל ועל הקמת ארגון "עולי דרום אמריקה" בראשו עמד 15 שנים, אישרה ועדת השמות בעיריית ראשון לציון קריאת רחוב על שמו. "אני חש סיפוק וגאווה גדולה על כל שמנציחים את שמו של אבי בעיר שהוא הכי אהב" מספר בנו, גדעון סיטרמן, מנכ"ל משרד התחבורה לשעבר, "העובדה שעכשיו אנשים יעברו ברחוב וישאלו מי היה סיטרמן, זה כבוד גדול למשפחה."

מיכאל סיטרמן היה חניך בית"ר בפולין, הוא דגל בקריאה של ז'בוטינסקי לעזוב את הגולה לפני שתחסל את היהדות, אלא שבאותם ימים לא היו אישורי כניסה לישראל, אז הוא התחתן עם חנה ויחד הם הגרו לארגנטינה. כאשר עלה לבסוף לארץ, הוא הצליח לשכנע את הסוכנות היהודית שתעמיד לעולים מדרום אמריקה 20 בתי מלאכה שדרכם יוכלו לעבוד ולהתפרנס. "זה מה שאפיין אותו" מסביר גדעון "הוא לא חיפש לעצמו אלא לקהילה". גדעון מספר שהוא גדל בבית מעורב מאוד פוליטי וקהילתי. "לקראת הבחירות ב-1969 הוא הוביל רשימה עצמאית ולא מפלגתית והוא ושותפיו הכניסו רוח התנדבותית בשכונה ומאות תושבים מכל הקהילות והעדות התנדבו,  היו אלה יוצאי מרוקו ותימן, יוצאי רומניה והודו, זה היה נדיר, היום כבר לא תראה מחזה כזה" הוא מספר "הוא היה כריזמטי והם ראו בו כוח שיכול לאחד את כולם מבלי לעורר התנגדויות".

על דמותו כאיש משפחה, מספר גדעון "גדלנו על ערכי המסורת היהודית, כאשר חינוך והשכלה הם מעל הכל. הוא הגשים את חלומו לעלות לישראל, להקים שבט של שלושה ילדים, 15 נכדים ו- 14 נינים ולהיקבר בישראל. מיכאל  סיטרמן נפטר בשנת 2008.

 

צילום:  משפחה מורחבת- אריק מור

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

8 ביוני 2014