רחובות על שם שני רבנים מטוניס בנחלת יהודה

הרב כלפון משה הכהן, רבה הראשי של ג'רבה היה ידוע כתומך נלהב של הציונות ופעל כל חייו לשיבה לארץ ישראל *
רבי יוסף בוכריץ ז"ל הציל קהילה יהודית מידי הנאצים במלחמת העולם השנייה ופעל לעלייתם של יהודי ג'רבא ותוניס לישראל

שמם של שני רבנים מחכמי טוניס, ציוניים ואוהבי ישראל, יוענקו לרחובות בשכונת נחלת יהודה בעיר, כך החליטה וועדת השמות בעיריית ראשון לציון.
הרב כלפון משה הכהן ז"ל, נולד בשנת 1874, ונחשב לאחד מחכמי טוניס. הוא שימש כרבה הראשי של ג'רבה, כתב חיבורים רבים, בהם ספרי מוסר, דרשות ושאלות ותשובות (שו"ת). הוא נחשב לתומך נלהב של הציונות ופעל כל חייו לשיבה לארץ ישראל.
הרב נפטר בג'רבה בשנת 1950, ערב עלייתו לארץ. לפני כשמונה שנים, הועלו עצמותיו לישראל ונטמנו בירושלים. הרחוב שיקרא על שמו מתחיל ברחוב מוליק (שמואל) איל ומסתיים ברחוב העצמאות.
רב נוסף ששמו יתנוסס על שלט ברחוב שמתחיל ומסתיים ברחוב מוליק (שמואל) אייל, הוא הגאון רבי יוסף בוכריץ ז"ל שהיה היה מגדולי גדולי רבני ג'רבא. ההערכה היא שהוא נולד בין השנים 1884- 1885, מספרים עליו כי היה בעל זיכרון מופלא, בקי בחדרי התורה והפוסקים, בנגלה ובנסתר ומלומד בניסים. הליכותיו היו בפשטות ובענווה, עזר לנצרכים, אהבתו לאדם ועזרתו לזולת לא ידעו גבולות. הוא שירת את הציבור קרוב ל- 30 שנה ברבנות.
הרב נחשב גם לציוני גדול ואהב את מדינת ישראל בכל מאודו. בפרוץ מלחמת העולם השנייה הוא הציל את קהילתו מציפורני הנאצים והתמסר לעלייתם של יהודי ג'רבא ותוניס לישראל, לא אחת סיכן נפשו בעבור מטרה זו.  הוא נפטר בשנת 1949 ולאחר מכן הועלו עצמותיו לארץ והוא נקבר בהר הזיתים בירושלים.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון 5.8.2013