כך נרחיב את רצועת החוף של עיר היין

צילום של חוף הים
  כך יתבצע פינוי הנפלים הראשון והמורכב ביותר שנעשה עד היום בישראל  בכלים הנדסיים וצוללנים

 צוותים מיוחדים בהנחיית יועץ בינלאומי יפנו את הנפלים מחוף הים ומהים בשטח של 22.5 דונם *

במשך שנים נאבקה העירייה בבירוקרטיה שתאפשר הרחבת רצועת החוף הקצרה והצפופה *

עלות פינוי הנפלים מוערכת בכ-13 מיליון שקלים מתקציב העירייה

סוף סוף זה קורה. תהליך הכשרת רצועת החוף שפינה צה"ל יצא לדרך ובעיריית ראשון לציון מקווים להשלים בחודשים הקרובים את תהליך פינוי הנפלים המורכב ובכך להרחיב את רצועת החוף של עיר היין ב-150 מטרים נוספים. מכיוון שזוהי הפעם הראשונה בתולדות המדינה שמשרד הביטחון מפנה שטח ששימש לאימונים לטובת חוף רחצה, הותנה שחרור החוף בפינוי הנפלים מרצועת חוף הים ומ-150 מטרים בתוך הים ובסך הכל 22.5 דונם. התהליך לווה בקשיים בירוקרטיים רבים שנמשכו שלוש שנים, והשבוע כאמור, יעלו על הקרקע כלים הנדסיים מיוחדים וצוותי צוללנים כדי להתחיל בתהליך הפינוי. על העבודות המורכבות יפקח יועץ בינלאומי הכפוף לארגון הבינלאומי RCUD המרכז לפינוי ימי במונטנגרו, שהוא הארגון המוביל בעולם בתחום הפינוי הימי.

למרות שבתחום שיפוט העיר יש שבעה קילומטרים של חוף, רובו בשימוש משרד הביטחון ורק כ-800 מטרים משמשים לחוף רחצה. לפני כשנתיים וחצי נחתם הסכם בין משרד הביטחון לעיריית ראשון לציון על העברת 150 מטרים רצועת חוף משימוש צה"לי לטובת חוף רחצה פתוח לציבור. אחד המכשולים שעיכבו את התהליך היה סוגיית האחריות הפלילית לפינוי הנפלים. ההסדר כלל התחייבות מצד העירייה כי היא תישא באחריות ובעלות של פינוי השטח מנפלים, ניקויו והכשרתו כחוף רחצה פתוח לציבור ותמלא אחר המתווה אשר ייכתב בשיתוף הגורמים הביטחוניים . העירייה החלה להיערך לפינוי הנפלים, פרסמה מכרז, ראשון מסוגו בארץ, לסקר ופינוי נפלי פגזים ותחמושת בשטח הים והיבשה המיועדים לשמש כחוף רחצה מוכרז. מהלך מסוג זה מעולם לא נעשה בארץ ולצורך העניין אף פורסם מכרז בינלאומי.

אך כאן לא הסתיימה מורכבות הנושא. כאשר החלה העירייה בהליכים מול משרד הפנים לצורך הכרזת השטח המתפנה כחוף רחצה מוכרז, החלה העברת האחריות מרשות אחת לשנייה. משרד הפנים הודיע כי לא יאשר פתיחת השטח כחוף רחצה בטרם יתקבל אישור משטרה לכך. משטרת ישראל השיבה כי לא תתיר פתיחת החוף לציבור בטרם יאשר משרד הביטחון כי השטח נוקה על ידו באופן סופי ומלא, ומשרד הביטחון התבצר בעמדתו כי הסכים לפנות את השטח בתנאי ברור ומפורש כי לא יידרש לשאת בעלות או אחריות בגינו.

כל ניסיונות העירייה ליישב בין הצדדים ולהדגיש כי העירייה תישא בעלות הפינוי כולו, המוערך בכ-13 מיליון שקלים, העלו חרס. נציגי המשטרה אף הבהירו כי בכירי העירייה ומשרד הביטחון חשופים לאחריות פלילית במקום בו יפתח החוף לרחצה לאחר ניקויו ומישהו חלילה יפגע מנפל שנותר. בשל המחלוקת בין הרשויות הופנה הנושא להכרעתו של היועץ המשפטי לממשלה,  אשר לאחר דיונים רבים קיבל את המתווה שגובש, במסגרתו העירייה תשכור חברה אזרחית מומחית לנושא אשר תבצע את פינוי הנפלים הן בשטח החוף והן בשטח הימי, צה"ל יפקח על פינוי הנפלים מרצועת החוף עצמה, ועל פינוי הנפלים מהתחום הימי יפקח אותו יועץ בינלאומי.

ראש העירייה, דב צור: "אני מברך את היועץ המשפטי לממשלה ואת כל השותפים בגיבוש המתווה אשר מאפשר לנו סוף סוף להתקדם בפינוי החוף. זו פעם ראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל שהצבא מפנה רצועת חוף ומעבירה לידי הציבור. אנו מקווים שזוהי סנונית ראשונה ושאחרי שעברנו את המכשול הזה עוד ועוד שטחי חוף יועברו לידי הציבור, בדגש על שטח החוף של ראשון לציון, אשר כשבעה ק"מ ממנו עוד נמצאים בידי צה"ל".  

צור הדגיש, כי השטח ישמש אך ורק לטובת הציבור הרחב, "אין כאן היבט נדל"ני, אין לי עניין לבנות רבי-קומות, אלא להעניק איכות חיים לתושבי העיר, שזו רצועת החוף שלהם".

 

 

תמונות באדיבות עיריית ראשון לציון

 

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

15 בספטמבר 2014