ראשון לציון במספרים

 עיריית ראשון לציון היא הרשות הראשונה בישראל שפרסמה את דו"ח האחריות החברתית * אז מה יש בחוברת בת 120 עמודים? * מידע עירוני מקיף כמו 51 מיליון שקלים שהשקיעה העירייה בספורט בשנה האחרונה * כ-8000 מתנדבים פועלים בעיר * אלף שטחים ירוקים * כ-2.5 מיליון איש שביקרו בשנה החולפת בחופי העיר * יותר מ-3,300 טון כמות נייר שנאספה * יותר מ-12.2 מיליון קוב מים שצרכו תושבי העיר בשנה האחרונה ועוד

בעיריית ראשון לציון פועלים כל העת למען הגברת השקיפות הציבורית, בלקיחת אחריות ובשיפור העשייה. במסגרת זו, קידמה העירייה הפקת דו"ח אחריות עירונית שבדרך כלל חברות גדולות במשק נוהגות לפרסמו,. אולם בגזרת כ-250 הרשויות המקומיות בישראל, ראשון לציון הייתה החלוצה! כבר לפני כשנתיים, כשהייתה העיר הראשונה בארץ שפרסמה את הדו"ח ובכך הצטרפה לערים נוספות בעולם כמו ברצלונה, מלבורן, מיניאפוליס, בולטימור ועוד.

אז מהו דו"ח אחריות חברתית?- מדובר למעשה בדו"ח המספק מידע מגוון ומקיף אודות פעילות הארגון המפרסם. הדו"ח שפרסמה עיריית ראשון לציון מעניק מבט מקומי על העיר ופורט את פעילות העירייה לשנת 2012, בדגש על ערכי קיימות, אחריות ציבורית, מחויבות כלפי העובדים, התנהלות כלכלית ושמירה על הסביבה למען הדורות הבאים. הדו"ח נכתב לפי קריטריונים בינלאומיים והוא עומד בשורה אחת עם דו"חות של חברות גדולות במשק אשר פרסמו דו"חות ברוח זו.

בין הנתונים שאפשר למצוא בדו"ח שפורסם באתר עיריית ראשון לציון, ניתן לגלות כמה תלמידים יש במערכת החינוך העירונית (למעלה מ-44 אלף תלמידים), כמה רוחצים ביקרו בחופי ראשון לציון בשנה החולפת (כ-2.5 מיליון איש), כמה שטחים ירוקים יש ברחבי העיר (כאלף), כמה כמויות נייר, קרטון, זכוכיות ועוד נאספו בכל שנה ואפילו כמה מים צורכים תושבי העיר ביחד (כ-12.2 מיליון קוב).  כמו כן, ניתן למצוא נתונים מספריים על פעילות העירייה ולקבל קנה מידה לגבי העוצמות והמקומות טעונים השיפור.

קיימות עירונית sustainable city)) היא רשות, בה רמת החיים של האזרחים מבוססת על כיבוד

גבולות יכולת הנתינה וההתחדשות של הטבע והמשאבים, על צדק חברתי, על כלכלה בת-קיימא, על דאגה לבריאות והקפדה על איכות הקרקע, האוויר והמים. עירייה שמבצעת תהליכי ניהול סביבתיים במוסדותיה, משמשת דוגמא לתושביה ומתנהלת בצורה שקופה, אחראית ושקולה.

ראש העירייה, דב צור, הוסיף ואמר: "בחרנו להשתמש בדו"ח ככלי ניהולי המאפשר לנו להסתכל על העשייה העירונית ועל מגמותיה, למפות את השפעתה על מחזיקי העניין של הארגון ואולי אף חשוב מכך - להציב יעדים לשנים הבאות, לבקר את עצמנו ולנהל סיכונים. מעיון בדו"ח ניתן לראות היכן אנו מובילים והיכן עוד צריכים להשתפר."

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

17 בפברואר 2014