ראשון לציון אירחה את יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית

 המרכז העולמי לעברית ראשון לציון, אירח בשבוע האחרון את יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אברהם דובדבני,  לצורך בניית שיתוף פעולה בנושא העברית כשפה וכתרבות, הנחלתה, קידומה והפצתה בארץ ובעולם

 * ראש העירייה, דב צור: "ראשון לציון רואה עצמה כחלוצה בשימור השפה והתרבות העברית"

 ראשון לציון אירחה בשבוע האחרון את יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אברהם דובדבני, בליווי משלחת בכירים.  הביקור נערך במרכז העולמי לעברית המוקם בבית הספר "חביב", בשאיפה לפתח קשר ולקיים שיתוף פעולה בנושא חיזוק מעמדה של העברית בארץ ובתפוצות.

ההסתדרות הציונית העולמית פועלת מתוקף החלטת הממשלה העוסקת בקידום מעמדה של הלשון העברית בישראל ובעולם. בעיקרה, הוחלט כי הממשלה תפעל בשיתוף עם ההסתדרות הציונית העולמית לחיזוק מעמדה של העברית כשפה וכתרבות בתפוצות. במסגרת זאת, הכריז אברהם דובדבני על הקמת מועצה ציבורית בצפון אמריקה שתהווה גוף שיסייע בפועלה של ההסתדרות הציונית בתפוצות.

דובדבני ונציגי ההסתדרות ביקרו במתחם בית הספר "חביב", שם הוצגה להם התוכנית להקמת המרכז העולמי לעברית ראשון לציון. קבוצת "שגרירי העברית" שכולם תלמידי בית הספר "חביב", הציגו את תרומתה של העיר ראשון לציון בהחייאת העברית כשפת דיבור בימי הקמת המושבה.

הקשר בין ראשון לציון ובין ההסתדרות הציונית העולמית החל בהובלת מנהלת הרשות לתרבות ואמנות, רות מקבי, אשר קידמה השתתפותה של ההסתדרות בכנס "לשון ראשון", שיערך בחודש פברואר הקרוב.  במסגרת שיתוף הפעולה, תקיים עיריית ראשון לציון ביומו הראשון של הכנס,  רב שיח בשיתוף ההסתדרות הציונית.

במהלך הביקור נפגש דובדבני וחברי המשלחת עם ראש העירייה, דב צור. במהלך הפגישה אמר צור כי: "ראשון לציון רואה עצמה חלוצה בנושא שימור השפה והתרבות העברית. בית הספר "חביב", הפועל ברצף משנת 1886, היה הראשון בארץ ובעולם ללמד את כל מקצועות הלימוד בשפה העברית. עד היום תרומתם של אנשי ראשון לציון להחייאת השפה גדולה ומשמעותית לאין שיעור. אנו דבקים במטרתנו ופועלים כדי להמשיך להחיות, לשמר ולטפח את נושא העברית ועל כן, משקיעים בכך בהתאם. בימים אלו, אנו פועלים להקמתו של מרכז עולמי לשפה העברית ולשימורם של עשרות מבנים ברובע ההיסטורי של ראשון לציון, דוגמת, בית הכנסת הגדול, מלון לונדון, מגדל המים ועוד. כעיר שתרמה תרומה משמעותית לעיצוב הזהות הישראלית בארץ ישראל, ראשון לציון רואה עצמה כחלוצה בעלת זכות ראשונים מחד ובעלת אחריות לעתיד מאידך. מתפקידנו לשמר את המסורת והרוח שאפיינה את ראשון-לציון של פעם לצד עיר צומחת, שוקקת חיים ומתקדמת".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

30 בדצמבר 2013