התחרות הבינלאומית לרובוטיקה בסין

עוד לא חלף שבוע מאז ההישג המרשים של תלמידי ראשון לציון בתחרות רובוטראפיק  שנערכה בטכניון והנה שני בתי ספר נוספים זכו במקום הראשון בתחרות רובוקאפ וייצגו את ישראל בתחרות הבינלאומית בסין

שנה שנייה ברציפות ששני בתי ספר מראשון לציון כובשים את המקום הראשון בתחרות הארצית הרובוקאפ. תחרות הרובוקאפ התשיעית התקיימה השבוע באוניברסיטת בר אילן ובתום התמודדות מאתגרת הצליחו תלמידי ראשון לציון לגבור על המתחרים וזכו בכרטיס הנכסף לייצג את ישראל וכמובן את ראשון לציון בתחרות הבינלאומית שתתקיים בקיץ בסין.

מקיף ו' קריית החינוך השש שנתית יגאל אלון ומרכז רון ורדי למחוננים התמודדו השנה בקטגוריית העל יסודי ובנו רובוטים במסגרת קבוצת ה"ריקודים". תחרות הריקודים מאפשרת לתלמידים ליצור רובוטים שיבצעו תנועות מתואמות עם מוסיקה שהוקלטה מראש או מוזיקה חיה, וכאן הניקוד ניתן על יצירתיות, תלבושות, רמה טכנולוגית ועוד.

קבוצת "סיירון" ממקיף ו', בראשות המורה המלמד: אליהו אליס ובהשתתפות תלמידי כיתה י"א במסלול מופת מדעית עם התמחות ברובוטיקה: איתי יעקב, בר עמוס, יאיר איילון, עילי סיימון, נועה טלמור, שגיא אביאב, שגיא קסטנר, בן לסרי, עידן גולדמן, ניר שאלתיאל, שגיא רוקח, אילן צ'נק, מקסים בוצ'קריוב, נתנאל דהאן, גל מדמוני ותומר זנזורי, בנו ותכנתו שלושה רובוטים שהם דמויות מהסרט "מלחמת הכוכבים". הראשון "לוק סקייוור" אשר בידיו שלושה מנועי סרבו, השני "דארת ויידר" שבו ריבוי מנועים כדי לאפשר תנועות ידיים אנושיות והשלישי "סטרומטופר". התזמון בין היה קריטי להצלחת המשימה ולכן נעשתה תקשורת בין בקרים, כאשר בכל הרובוטים מופעלת מערכות של מוטורולה ו-NXT בתכנות בשתי שפות "אסמבלי" ושפת ה-NXT . הקבוצה זכתה במקום הראשון בקטגוריית ריקוד לתלמידי על יסודי.

קבוצת "דרדסים" ממרכז רון ורדי למחוננים בראשות המורה המלמדת- מיטל דומב ותלמידי כיתות ח' –ט': הדס סגל, שחר סמי, סהר צימרמן, ליאור יעקבי, מיכל לזר, שיר גולדנר, עירית וינזוף, נועם צבי וסתיו זאב בנו ותכנתו שני רובוטים. האחד רובוט בגובה 1.60מ' אשר מורכז מארבעה מנועי די סי אשר שמשו עבור התזוזה של הרובוט ברחבי הבמה ועוש שישה מנועי סרבו לידיים אשר העניקו לרובוט את היכולת לבצע תנועות ידיים מורכבות ואנושיות. לאורך כל השנה עבדו התלמידים ימים כלילות והתמודדו עם לא מעט בעיות ברובוט, הן בחומרה והן בתכנות. התלמידים השתמשו ברכיבים של חברת מוטורולה ותכנתו את הרובוט באמצעות תכנת "אסמבלי".קבוצת הדרדסים זכתה במקום הראשון בקטגוריית הריקוד לחטיבות ביניים.

כאמור, הזכייה הייתה כפולה שכן זו השנה השנייה ברציפות בה זכו שתי נבחרות הרובוטיקה של במקום הראשון בתחרות הארצית והתמודדו בתחרות הבינלאומית בברזיל. משם חזרו עם הישג לא מבוטל כאשר מרכז למחוננים רון ורדי השיגו את המקום השני בעולם בקטגוריית יצירתיות ועבודת צוות.

כמובן שראש העירייה, דב צור, שהתבשר על ההישגים בתחום הרובוטיקה, שבוע אחר שבוע, היה גאה ובירך את התלמידים וצוותי ההוראה. מנהלת היחידה למצטיינים ומחוננים, ברכה צויליך הוסיפה: "התחרות היא גורם מדרבן המלמד עבודת צוות מהי וכיצד לפתור בעיות בזמן אמת. אני משוכנעת שאלו מיומנויות שהתלמידים ייקחו איתם לעולם האקדמי ובהמשך לקריירה שיפתחו".

 

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

23 במרץ 2015