כבוד לעיר בתחרות הרובוטראפיק

קבוצת בני נוער
בתחרות הבינלאומית שהתקיימה בטכניון זכו שלוש חטיבות ביניים מראשון לציון במקומות השני והשלישי * חטיבת הביניים אשלים קרית גנים עקפה את כל בתי הספר בדירוג הכללי וזכתה במקום הראשון

60 בתי ספר מכל הארץ וגם מרוסיה, אוקראינה, ארגנטינה וארה"ב, הגיעו לתחרות הבינלאומית "הרובוטראפיק" שהתקיימה בסוף השבוע האחרון בטכניון בשיתוף עמותת "אור ירוק". את ראשון לציון ייצגו בתחרות שבע חטיבות ביניים. התחרות התקיימה עסקה השנה בנושא "הכביש העתידי" - תכנון ערוצי תחבורה לרכבים אוטונומיים, בניית מערכת נתיבים לרכבים רובוטיים אויריים, רכבות רכבים וירטואליות וכו', מטרתה לשפר את הבטיחות בדרכים באמצעות טכנולוגיה.

התחרות חולקה לשתי תתי תחרויות- תחרות הצגת פרויקט להגשה ותחרות הרצת רובוט. בתחרות הצגת פרויקט הגיעה חטיבת הביניים טביב למקום השני עם הפרויקט: "רכב רובוטי אוטונומי בכביש חכם" – רכב ללא נהג. לדברי התלמידים, על הרכב יותקנו סורקי לייזר קדמיים ואחוריים, חיישן חום ומצלמות שיאפשרו נהיגה במכונית שמנווטת את עצמה. בנוסף יוכל הנהג ללחוץ על כפתור המותקן במכונית ולהתחבר אל פסי הרכבת הקלה בעזרת גלגלים הממוקמים בתחתית הרכב.

חטיבת הביניים דורות הגיעה למקום השלישי עם הפרויקט - רכב אוטונומי, מדובר במערכת שמבוססת GPS ומנווטת את עצמה בכבישים. באמצעות חיישנים הרכב מזהה עצמים בכבישים כמו רמזורים, רכבים אחרים, אנשים, ובעיות בכביש. המערכת מחוברת גם לבלמים ולדוושת הגז ותזהה צבע רמזור, מרחק ממכוניות אחרות, עצמים מאיימים וכן תבחין באנשים שנמצאים בקרבת המקום ובהתאם תדע להתאים את הנסיעה .

בתת תחרות הרצת רובוט זכתה חטיבת הביניים אשלים קרית גנים במקום השני. אולם בשקלול נקודות עם תת התחרות הגשת פרויקט, זכתה חטיבת הביניים אשלים קרית גנים במקום הראשון והיוקרתי. חטיבת הביניים הציעה מערכת כבישים חכמים ומכוניות חכמות. מערכת אחת ממוחשבת הפועלת דרך שרתי הרשת ובוחרת מסלול לפי יעילות מרבית ומתחשבת בגורמי מזג האוויר, עומס, בזבוז אנרגיה וזמן הגעה. התנועה מתבצעת ב"רכבת"- כלומר, הרכבים נעים זה אחר זה במרחק מתאים. מנגנון נוסף יפעל לשמירת מרחק מתאים והוא מערכת עצמאית הקיימת בכל רכב המבוסס על חיישנים ובקר שמנתחים את מצב התנועה בין רכב ובין שכניו ובהתאם קובעים את המרחק ואם יש צורך לבלום.

בראשון לציון פועלת כיתה עתודה מדעית טכנולוגית ב-11 בתי ספר בעיר שמטרתה לקדם לימודי מדעים וטכנולוגיה בבית ספר ולאפשר המשך ללימודים גבוהים במסלולי הנדסה ומתמטיקה, פיזיקה,כימיה, ביולוגיה ומחשבים.

במסגרת תוכנית הלימודים בשכבה ח', הטמיעה יחידת מצטיינים ומחוננים במינהל החינוך בעיריית ראשון לציון את לימודי הרובוטיקה כאמצעי לחשיפה לעולם הטכנולוגי וכן כקשר בין מקצועות המדע השונים כמו מתמטיקה, פיזיקה ומחשבים.

ראש העירייה, דב צור, בירך את תלמידי בתי הספר וצוות ההוראה ואמר כי ההישגים מדברים בעד עצמם "ראשון לציון הוכיחה שהיא על המפה בתחום הטכנולוגי ובכלל".

מנהלת היחידה למצטיינים ומחוננים, ברכה צויליך הוסיפה: "בעידן המודרני, הרובוטיקה תופסת חלק בכל תחומי חיינו. אנחנו מעניקים לתלמידים כבר היום כלים כדי להתמודד עם האתגרים של המחר".

 

 

                                                  

מקום ראשון                                                 מקום שני                                                        מקום שלישי
חטיבת הביניים אשלים קרית גנים                חטיבת הביניים  טביב                                     חטיבת הביניים דורות 

 

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

16 במרץ 2015