שרת החינוך האיטלקית ביקרה בבית ספר ראשונים

שרת החינוך האיטלקיה

יוזמה משותפת למשרד החינוך האיטלקי ועמיתו הישראלי חיבר בין תלמידי בית הספר ראשונים מראשון לציון ובית ספר מרקו פולו בפלרמו שערכו וכתבו מדריכי טיולים לבני נוער בישראל ובאיטליה

התלמידים בבית הספר "ראשונים" בראשון לציון התחילו לדקלם איטלקית. זה לא רק בגלל המורה לארה בן דוד, המורה למגמה איטלקית, אלא גם בגלל הקשר החברתי שנרקם בחודשים האחרונים בין תלמידי בית הספר בראשון לציון לתלמידים מבית הספר מרקו פולו בעיר פלרמו שבאיטליה שבשיאו הגיע לביקור של שרת החינוך האיטלקית, הפרופ' מאריה קיארה קרוצה בבית הספר שבעיר.

הכל החל בחודש אוקטובר האחרון. משרד החינוך האיטלקי פנה למשרד החינוך בישראל וביקש ליזום פרויקט לחיזוק הקשרים בין שתי המדינות דרך החינוך. הקשר הראשוני נוצר בין שתי מורות, האחת לארה בן דוד מבית הספר רביבים בעיר היין והשנייה-  פטריציה מנינו, מורה מבית הספר מרקו פולו בעיר פלרמו שבמדינת המגף. הרעיון היה להפיק מדריך למטייל הצעיר האיטלקי שמבקש לטייל בישראל ומדריך למטייל הישראלי שמבקש לטייל באיטליה.

בשלב זה הוחלט להקצות שעתיים בשבוע לשיעור מתוקשב משותף באמצעות הסקייפ ובקבוצת הפייסבוק בין הכיתה בראשון לציון לבין הכיתה בפלרמו של איטליה הרחוקה 2500 קילומטר.

בשיעור הראשון נערכה הכרות בין התלמידים והוחלט על אופן העבודה, תוכן המדריך והפרויקט הגראפי. כמו כן הוחלט שהתלמידים מאיטליה יעשו מחקר על היבטים שונים של ארץ ישראל מבחינה גאוגרפית, תרבותית, היסטורית, דתית ומקומות בילוי וישלחו את המחקר לתלמידים ממקיף יא' על מנת שיעשו עריכה משותפת. מנהלת בית הספר, יפה ליבה, סיפרה שתוך כדי העבודה נוצרה חברות מדהימה בין התלמידים שבמהלכה החליפו חוויות משותפות מחייהם.

בחודש דצמבר האחרון עלו היחסים מדרגה כאשר משלחת מאיטליה הגיעה לביקור בישראל לשבוע ימים שבמהלכו עבדו יחד עם התלמידים ממקיף יא' על הפרויקט המשותף. התוצאות הראשונות של הפרויקט הוצגו מול שגריר איטליה ונציגי מינהל החינוך ומשרד החינוך האיטלקי והישראלי שהביעו סיפוק מההתקדמות. כאמור בשבוע האחרון הגיעה שרת החינוך האיטלקית, הפרופ' קיארה קרוצה לבית הספר "ראשונים" ונפגשה עם מחזיקת תיק החינוך בעיריית ראשון לציון, הפרופ' תמי רונן, ראש מינהל החינוך בעירייה, שוש נחום, מנהלת אגף החינוך העל יסודי, ורד מרום ומנהלת בית הספר, יפה ליבה. הביקור נפתח בשירת המנוני איטליה וישראל ולאחר מכן הוצגו מצגות משותפות של התלמידים.

בדברי הסיכום של השרה היא שיתפה שבנעוריה היא השתתפה בפרויקט של חילופי משלחות תלמידים, דבר שלדבריה עיצב את אישיותה ופתח בפניה אפיקי למידה מאתגרים. לדעתה הקשרים שנוצרו בין התלמידים יעצבו את אישיותם לטווח ארוך, כמו כן ציינה שהיא מצפה להמשך העשייה המשותפת.  

 צילום: עידן גרוס

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

11 בפברואר 2014