סיירת תושבים למען ניצולי השואה בראשון לציון

"לא משאירים אותם לבד"
במהלך שמונת ימי חנוכה יצאו מאות מתנדבים להדליק חנוכיות בבתיהם של ניצולי שואה בעיר. הפעילות המבורכת והמרגשת מתקיימת במסגרת תכנית "פרח לניצול" בהובלתה של המחלקה לעבודה סוציאלית בקהילה במנהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון

בראשון לציון מתגוררים  כ2600 ניצולי שואה מוכרים, בנוסף לקשיי הגיל חווים ניצולי השואה גם תחושת בדידות, קשיים בניידות וקשיים רגשיים נוספים.  "פרח לניצול"- יוזמה של המחלקה לעבודה סוציאלית בקהילה במנהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון נותנת דגש ומענים ייחודיים לניצולי השואה המתגוררים בעיר בראשון לציון.

במסגרת הפעילות החברתית הענפה  הוקמה "סיירת תושבים"- המורכבת מתושבים שלקחו על עצמם לבקר בבתי ניצולי שואה סביב חגים ומועדים.

בדרך כלל כשחושבים על בעיות של קשישים מבוגרים מתייחסים להיבט הכלכלי בעיקר, במקרה של ניצולי השואה נוסף גם ההיבט החברתי, ניצולי השואה ברובם מבוגרים ועריריים הסובלים בעיקר מתחושת בדידות קשה. סיירת התושבים באה במטרה לענות על הצורך החברתי  לתת לניצולי השואה תחושה ש"לא משאירים אותם לבד". שהם חלק מהקהילה.  המתנדבים מגיעים לבתים, יוצרים קשר אישי, מתעניינים, משוחחים עם הניצולים ובעיקר מנסים לפתח קשר חברתי.

במהלך ימי חג החנוכה הגיעו למעלה מ-200 מתנדבים לבתים רבים של ניצולי שואה לטקס הדלקת נרות ולהענקת ערכת שי מהעירייה שכללה חנוכייה, נרות, משחק חברה וסדר הדלקת נרות. אחת מניצולות השואה שאצלה ביקרו, מספרת: "רק לקבל את הטלפונים מהמתנדבים בעירייה זה מרגש וכשהגיעה אלי משפחה מדהימה מהעיר להדלקת נרות- הרגשתי שכל הבית מתמלא באור ושזה המשמעות האמיתית של לצאת מהחושך לאור".

"פרויקט פרח לניצול שם את ניצולי השואה במרכז" מסביר מחזיק תיק שילוב חברתי, ממלא מקום וסגן ראש העירייה, מוטי עג'מי "מטרת הביקור היא יצירת קשר עם הניצולים והתרשמות ממצבם אך לביקור יש גם ערך מוסף ערכי וחברתי".

שירן לוסטיג-גנץ, מנהלת המחלקה לעבודה סוציאלית בקהילה מספרת: "במסגרת התכנית התקיימו ביקורי בית  של מתנדבים בקרב מרבית ניצולי השואה ועלו צרכים רבים ומגוונים אשר מהווים את הבסיס לתכנית העבודה במסגרת הפרויקט. התכנית מגוונת ומקיפה וכוללת  פרסום של סל שירותים לניצולי שואה,  כנסים, טיולים והקמה של קו חם  המופעל על ידי קבוצת מתנדבים העומדים בקשר טלפוני על בסיס יומי עם ניצולי השואה בעיר כדי להנגיש להם את השירותים העירוניים והארציים".

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

2 בינואר 2017