ספר המשפחה

 בתו של הרב שלום סיבהי, רב הקהילה התימנית במושבה טרם קום המדינה, כתבה ספר על משפחתה, אחת הראשונות והענפות במושבה * השבוע העניקה הבת את הספר לראש העירייה, דב צור, שתוך כדי דפדוף, הוא גילה תמונה של ביתו בשנות ה-50 ומשם הנוסטלגיה פרחה

מזה עשרות שנים שמשפחת סיבהי, אחת המשפחות הראשונות והענפות במושבה ראשון לציון, מקיימת מפגשים שנתיים אליהם מגיעים כל בני המשפחה וצאצאיהם, ביניהם הזמרים יזהר כהן, יגאל בשן ושלמה כהן, הידוע בכינויו, סולימאן הגדול, שהיה זמר ישראלי ומחלוצי השירה בציבור בארץ.

מפאת גודל המשפחה העצום, כ-250 בני משפחה, החלו להפיץ בני המשפחה בינהם עלון משפחתי ובו סיפורים, מתכונים ואף דיווחים כמו מי התחתן, מי טס לחו"ל ומי נולד. לפני מספר שנים, עלה בראשה של מזל, בתו של אחד מאבות המשפחה הוא הרב שלום סיבהי (סייבי), שהיה רב הקהילה התימנית במושבה ורב הקהילה בשכונת רמב"ם, לאגד את כל הסיפורים שסופרו לכדי ספר מתולדות המשפחה בתימן, דרך העלייה לארץ והתיישבות בראשון לציון ועד להתפזרות הדור הצעיר בארץ.

למוזיאון ראשון לציון, שכל העת מאתר מידע ושומר על קשר עם המשפחות המייסדות, נודע על הוצאת הספר המיוחד ובעקבות כך, הזמין ראש העירייה, דב צור, את כותבת הספר ובני משפחתה לפגישה. מזל דוד סיבהי בת ה-90 נענתה מיד להזמנה והגיעה עם בנה, שלום סיבהי ובן משפחה נוסף, יזהר סיבהי שמשמש מנהל חוג תנ"ך בחברה העירונית בראשון לציון וכן עם ספר והקדשה בכתב ידה.

ראש העירייה ביקש לעיין בספר ותוך כדי דפדוף הוא נתקל בצילום ישן של ביתו ברחוב נחמה פינת הגדוד העברי. מתברר שהרב שלום סיבהי, על אף היותו בעל תפקיד כרב הקהילה וכמי שייצג את תושבי השכונה בפני ועד המושבה וכן בפני הממסד הדתי האשכנזי, היה גם בעל מכולת, שכן תמיד האמין שכל אדם צריך לפרנס את עצמו. המכולת הייתה ממוקמת מתחת לביתו של ראש העירייה. למעשה, מזל זוכרת היטב את סיפורי אביה על כך שאמו של צור הייתה נוהגת לסרוג בפתח החנות. הסיפורים הללו הציפו זיכרונות נוסטלגיים רבים וראש העירייה ביקש לשמוע עוד ועוד. מזל סיפרה שהיא הפיצה עותקים של הספר עב הכרס בין בני משפחתה והשאירה ספר גם לראש העירייה.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

24 במרץ 2014